
Микола Федорук – один із унікальних українських мерів. Він безперервно керував містом Чернівці з 1994-го по 2011-й рік. Сьогодні, 7 травня, він пішов з життя.
Чим запам’ятався мер Микола Федорук і що важливо зробив для міста за час своєї тривалої каденції на посаді міського голови Чернівців.
У молодості Микола Федорук був найвідомішим у Чернівцях діджеєм. Будучи інженером-електронщиком (закінчив Львівську політехніку за цією спеціальністю, - ред.), кажуть, він першим у місті поставив у своєму кабінеті комп’ютер.
Свою кар’єру Микола Федорук почав у 1976 році на підприємстві "Гравітон" у Чернівцях, де працював інженером-технологом. Політичну діяльність розпочав у 1977 році в комсомольських організаціях.
У 1994 році громада Чернівців перший раз обрала Миколу Федорука міським головою.
За свою каденцію Микола Федорук зробив дуже багато для Чернівців. Місто зазнало значного оновлення й модернізації, незважаючи на важку пострадянську кризу, занепад багатьох великих підприємств, нестачу коштів і чимало інших проблем. Миколі Федоруку довелося керувати містом у ті непрості часи становлення незалежної України. Та, попри все, період керівництва містом Миколою Федоруком вважається одним із найбільш динамічних у розвитку Чернівців.
Комунальна сфера

У 2006 році Чернівцям передали у власність Чернівецький міжнародний аеропорт. Підприємство було у критичному стані, злітно-посадкова смуга - у незадовільному стані. У Чернівецькій міській раді ухвалили рішення здійснити реконструкцію злітно-посадкової смуги. Роботи оцінювали у 2007 році у 40 млн грн. Летовище було збережено і згодом Чернівецький аеропорт почав приймати літаки.
У 201З році з проспекту Незалежності на вулицю Комунальників перевели адміністративний корпус, виробничі цехи та парк машин Чернівецького тролейбусного управління. Це дало значну економію витрат підприємства.
Відновлення традицій міського самоврядування
Відновили раритетний прапор Чернівців. В одному з інтерв’ю Микола Федорук заявив, що коли у 1994 році вперше став міським головою, у музеї знайшли прапор Чернівців, який на 500-річчя міста в 1908 році громада подарувала бургомістру. Цей прапор був майже втраченим - він зітлів. Його вдалося відреставрувати. На прапорі був девіз "Спільними зусиллями". Таким і став девіз нинішніх Чернівців - "Спільними зусиллями".

Микола Федорук уперше одягнув почесний ланцюга мера, який тепер під час інавгурації одягають усі міські голови. Його Микола Федорук одягнув під час святкування 600-річчя міста у 2008 році.
Почесний ланцюг мера із зображення у старій австрійській газеті відтворив заслужений художник України Орест Криворучко. На ланцюгу замінили австрійську символіку на герб Чернівців та області. Німецькомовний напис "Спільними зусиллями" зробили українською мовою. Також Орест Криворучко до 600-річчя Чернівців розробив ювілейну медаль "На славу Чернівців".
Міський голова Микола Федорук був автором ідеї вивчення в міських школах історії Чернівців. Предмет так і називався "Історія Чернівців". Цю ідею втілили у 2007 році. Місто виділило кошти на підготовку та друк підручника.

У 90-х роках минулого століття у Чернівцях була відновлена традиція ярмарку на свято Петра і Павла - Петрівського ярмарку. Це було свято для чернівчан та гостей міста, зі святковими промовами, майстрами народного мистецтва, виставками, цікавими зустрічами. У ярмарку брали участь сотні підприємців із різних регіонів України. Проведення ярмарку скасували тимчасово під час війни.
За активного сприяння Миколи Федорука Резиденцію митрополитів внесли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Цей процес тривав багато років завдяки активній участі міської влади, документи були отримані у 2011 році.
Нові пам’ятники

У 1995 році у сквері на вулиці Університетській встановили пам’ятник письменнику Юрію Федьковичу. Скульптор - Володимир Гамаль.

У 1999 році у нижній частині Центральної площі встановили пам’ятник Тарасу Шевченку. Відливали бронзову скульптуру Кобзаря у Львові. Урочисте відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку відбулося 25 травня 1999 року і було приурочене до зустрічі в Чернівцях президентів України та Румунії.
У 1999 році на проспекті Незалежності встановили пам’ятник воїнам-афганцям. На ньому викарбувано 56 імен буковинців, що загинули у війні в Афганістані (1979—1989).

У 2000 році з нагоди 150-річчя з дня народження класика румунської літератури Міхая Емінеску у Чернівцях встановили бронзовий пам’ятник у сквері на розі вулиць Університетської та Бандери. Відкрив пам’ятник тодішній міський голова Микола Федорук.

2004 році на розі вулиць Котляревського та Лесі Українки встановлено пам’ятник Літописцям Русі-України, Подвижникам українського письменства.
До Дня міста у 2008 році з’явилося чимало нових пам’ятників, які зараз стали туристичними родзинками Чернівців.

Пам’ятний знак 600-річчю у сквері на вулиці Шкільній виготовлено з бронзи у вигляді грамоти з гербом. На ній викарбувано цифру 600 та напис вісьмома мовами "Моєму рідному місту". Подарунок Почесного громадянина Чернівців, музиканта Яна Табачника.
Пам’ятник "Трояндам, якими підмітали тротуари Чернівців" – біля входу до книгарні "Українська книга" на Центральній площі (нині кав’ярня — ред.) Виконано у бронзі у вигляді руки, яка тримає троянди. Співавтор – художник Анатолій Федірко. Ідея – Інституту розвитку міста.

На вулиці Кобилянської біля Палацу урочистих подій встановлена кована карета. Це був подарунок Чернівцям від п’яти ковалів. Виготовлена вона була за архівними документами.
Оновлення площ та вулиць
У 2006 році реконструювали площу Філармонії. Знесли старий критий ринок і на площі створили пішохідну зону з гранітною бруківкою. Також на площі з’явився фонтан.

На Центральній площі у 2008 році з’явилася Алея міст-побратимів. Сім гербів міст-побратимів на Центральній площі – виконано в кольорі з каменю.

Відреставрували до 600-річчя площу Турецької криниці. Відновили криницю у східному стилі. У нижній частині площі було зведено аркаду, посеред якої був фонтан. Також на площі встановили величезний квітковий годинник, циферблат якого засаджено квітами.

У 2008 році відреставрували вулицю Кобилянської – на ремонт витрачено 13 мільйонів гривень. Встановлено тротуари з піщаника та гранітні бордюри з написами "Чернівці" на восьми мовах. По центру висаджено майже 80 кулеподібних кленів. Вулицю Кобилянської перетворили на пішохідну зону.

У 2000 році з’явилася Алея зірок на Театральній площі. Міська влада Чернівців відреагувала на прохання жителів міста і вирішила вшанувати відомих містян та вихідців з Буковини, які прославили місто та край на весь світ. І це була найперша така Алея в Україні.
Чернівецька Алея зірок розрахована на 63 викарбуваних імені. Почесного місця на Алеї зірок удостоєні видатні музиканти, композитори, поети, актори, режисери.

Нові об’єкти у місті

У 2004 році у Чернівцях з’явився спортивний комплекс "Олімпія". Микола Федорук свого часу підтримав ініціативу передати спорткомплекс у комунальну власність міста для його добудови. Тут збудували спортивну залу зі спортивним полем. У закладі проводяться десятки спортивних змагань щомісяця.

У 2008 році реставрували Літній театр в парку імені Т. Шевченка. До того він перебував в аварійному стані. Під час реставрації повністю реконструювали сцену, встановили нові сидіння, провели оновлення акустичної системи.

У 2008 році завершили будівництво корпусу дитячої міської лікарні на вулиці Буковинській, 4. Лікувальний корпус розрахований на 150-170 ліжок. Реконструкція дитячої лікарні розпочалася у 2006 році.
У 2000-х роках будівля кінотеатру імені І. Миколайчука почала занепадати, частина приміщення здавалася в оренду. У 2008 році на містобудівній раді вирішили реконструювати кінотеатр з надбудовою. І хоч у 2015 році представили новий проєкт, але ініціатива збереження цього культурного об’єкта належить саме меру Миколі Федоруку, який не дозволив йому зникнути.
Економіка міста
Чернівці неодноразово визнавались одним із найкомфортніших міст України для проживання у 2000-х роках.
Наприкінці 90-х років на початку 2000-х років у Чернівцях активно розбудовували Калинівський ринок. Із 1997 року підприємство отримало назву "Міський торговельний комплекс "Калинівський ринок".

У 2006-2007 роках Чернівці стали містом, де відкрилося найбільше торгових центрів. Лише за один рік тут з'явилися величезні гіпермаркети, супермаркети: "Метро", "Епіцентр", "Велика кишеня" тощо. Чернівці стали містом, де на одного мешканця припадала найбільша кількість торгових площ.
Цитати мера Миколи Федорука

"Каналізація політичного забарвлення немає".
"Якщо міський голова буде вважати, що він найрозумніший, найгеніальніший і просто неперевершений, - то це крах. Лише прислухаючись до думки громади разом зі своїми однодумцями, переконуючи одне одного - громада міського голову, а міський голова іноді громаду - можна досягти результату".

"Я завжди займався господаркою і не займався політикою, але політика зайнялася мною".
"У Чернівцях - моя душа. Я усе свідоме життя прожив тут. І якщо хтось хоч один раз був у Чернівцях - він захоче сюди приїхати знову".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram