
Сьогодні, 5 травня, виповнюється 11 років з моменту заснування легендарного підрозділу “Азов”, що став уособленням незламності, професіоналізму та відданості Україні.
До річниці створення Азову у Чернівцях провели лекцію, де Друг "Айті" розповів про те, як підрозділ пройшов шлях від батальйону добровольців до однієї з найкращих бригад Сил оборони, пише molbuk.ua
Як усе починалося: витоки легенди
5 травня 2014 року, після буремних подій у Харкові та боїв на Римарській, невелика група українських партизанів, які діяли в умовах хаосу та російської агресії, стала офіційним бойовим підрозділом — батальйоном патрульної служби міліції особливого призначення “Азов”.
В основі – націоналісти, футбольні ультрас, добровольці, які ще вчора протистояли міліції на вулицях. Але обставини змусили трансформуватися.
Перші бої підрозділ прийняв уже в перші дні свого існування, взявши в полон навіть самопроголошеного “міністра оборони ДНР”. А вже в червні 2014 року – перша масштабна операція: звільнення Маріуполя.



"У 2014 році відбулась Революція Гідності. Це був мирний протест проти влади, яка просувала проросійську політику. Росіяни протягом багатьох років існування нашої держави намагалися постійно політично й економічно впливати на неї.
Батальйон "Азов" був створений у перший місяць війни на Донбасі, 5 травня 2014 року, в місті Бердянськ. Це був час хаосу й загальної тривоги через дії агресора, який сприяв створенню проросійських угруповань на сході України. Як і багато новостворених формувань, батальйон "Азов" став відповіддю на цю загрозу, об’єднавши у своїх лавах добровольців із різних куточків України, здебільшого патріотів, ультрасів та активістів Майдану, які не боялися поглянути ворогові у вічі", - розповідає Друг "Айті".
Становлення: від батальйону до полку
Згодом “Азов” брав участь у боях за Іловайськ, Широкине, Павлопіль, Мар’їнку. У вересні 2014 року він був розширений до полку спеціального призначення у складі МВС, а з листопада 2014 року — офіційно став частиною Національної гвардії України.



Протягом 2015–2021 років “Азов” працював над структуризацією: було створено Військову школу імені Євгена Коновальця, запущено сержантські курси, систему професійного рекрутингу та підготовки особового складу. Підрозділ перестав бути просто бойовим — він став кузнею військової еліти.
Оборона Маріуполя
Однією з найбільших битв для "Азову" стала 86-денна оборона Маріуполя на початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Перебуваючи в оточенні, підрозділ у складі Маріупольського гарнізону стримував переважаюче в силах та засобах угруповання Збройних сил РФ, відволікаючи їхню увагу від наступу вглиб країни.
За 86 днів оборони міста, згідно з даними підрахунків візуально підтверджених втрат ворога, бійці "Азову" ліквідували 3500 осіб особового складу противника, а ще 5000 окупантів були поранені.
"Першим бойовим хрещенням "Азову" стало звільнення Маріуполя. Це стратегічно важливе місто мало стати ключовою ланкою у створенні сухопутного коридору з окупованим Кримом і перебувало під контролем проросійських бойовиків, які готували "референдум" для його приєднання до РФ. Терористичні угруповання, очолювані кримінальними елементами на кшталт "Чечена", захопили міську раду й активно закріплювали свої позиції, намагаючись повторити сценарії, які вже відбулися в Донецьку та Луганську", – розповідає Друг "Айті".



Щоб отримати дозвіл на штурм Маріуполя, командир батальйону "Азов" домагався підтримки командування. Після тривалих вагань у ніч перед операцією дозвіл було надано. Не маючи належного оснащення та підготовки, проте керуючись мотивацією та незламним духом, батальйон розпочав штурм 13 червня 2014 року. У цій операції бійцям допомагали батальйон "Дніпро-1" і підрозділи Нацгвардії. Бойовий арсенал "Азову" був більш ніж скромний: кілька одиниць радянської техніки, як-от ЗУ-23-2 та кулемет "Утьос", і самостійно броньований КАМАЗ.
Успіх операції мав значний психологічний ефект для обох сторін: Україна зрозуміла, що здатна чинити опір чисельно переважаючому ворогові, який тримає світ у страху.



2022: нова війна
Вже у квітні 2022 року, перебуваючи в оточеному Маріуполі, офіцери "Азову" створили підрозділ в околицях Запоріжжя, який фактично увійшов до складу ОЗСП "Азов". Цей підрозділ складався з добровольців та "азовців", які опинилися поза межами Маріуполя на початку вторгнення. Підрозділ був створений для подальшої спроби деблокади міста. З перших днів свого існування бійці підрозділу брали участь у боях на Південному напрямку. Пізніше ці добровольці стали основою для відновлення та масштабування "Азову".

У лютому 2023 року ОЗСП "Азов" став 12-ю бригадою спеціального призначення "Азов" у складі Національної гвардії України.
У період з лютого по травень 2024 року "Азов" у складі батальйонної тактичної групи був залучений на критичну ділянку фронту в районі селища Терни, з метою зупинки масованих штурмових дій ворога та стабілізації лінії фронту.

З серпня 2024 року 12-та бригада спеціального призначення "Азов" була залучена до бойових дій на одній з найскладніших ділянок фронту – Торецькому напрямку, зокрема в районі селища Нью-Йорк. Бійцям "Азову" вдалося зупинити наступ росіян і стабілізувати лінію фронту в зоні відповідальності підрозділу. "Азов" успішно здійснює оборонні та контрнаступальні дії на цій ділянці фронту до сьогодні.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram