"Це жах!": у річці на Буковині масово гине риба, місцеві звинувачують спиртзавод - відео

Новини Чернівців / топ новини / відео
1 078
0
"Це жах!": у річці на Буковині масово гине риба, місцеві звинувачують спиртзавод - відео

Фото: Чернівецький рибоохоронний патруль

У річці Совиця селища Лужани на Буковині масово гине риба. Цьогоріч це сталося п’ятого квітня. Річку білого кольору та мертву рибу в ній виявили місцеві.

"Суботній ранок. Вийшла на вулицю і жахнулася: вода у Совиці біла, як молоко! А в ній риби! Лежить, бідолашна, ротиками догори: одна вже мертва, інша ще доходить. Щуки, карасі... Береш їх руками, а вони, якщо ще й живі, навіть не пручаються. А малька скільки! Думала, інфаркт отримаю від побаченого", – розповідає мешканка сусідньої із річкою вулиці Вишневої Одарка Юзефович.



Про це ідеться у публікації "МБ" від 1 травня, пише molbuk.ua



Зійшлися мешканці, активісти, викликали рибоохоронний патруль. Збирали рибу до пізньої ночі. Нарахували 245 штук. Яких лише видів там не було! Плітки, верховодки, карасі, гірчаки, щуки, окуні, чебачки амурські, краснопірки, лини, щипавки, ротани...





А сьомого квітня риба знову загинула. Нарахували ще майже триста штук. Серед них – червонокнижний йорж. Загальні збитки рибоохоронці оцінили у понад сімсот тисяч гривень.







Восьмого квітня прибула Державна екологічна інспекція Карпатського округу. Налічила 630 загиблих рибин, взяла воду на аналіз, передала інформацію до поліції.





Збитки для довкілля оцінила у понад мільйон гривень.



"Невідомий вплив на екосистему річки"

У відповідь на звернення активістів держекоінспекція надіслала висновок, що "спостерігається невідомий, сторонній вплив на екосистему річки Совиця..., що підтверджується різким збільшенням температури води у річці з 6 до 20 градусів, значним пониженням концентрації кисню розчинного та перевищенням нормативів біологічного споживання кисню (у 8,1 раза)".

"У зв’язку із забрудненням поверхневих вод вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 242 ККУ, – додали у відповіді.





У поліції "МБ" повідомили, що відомості за цим фактом внесли до Єдиного реєстру досудового розслідування за вже згаданою статтею 242 (Порушення правил охорони вод) Кримінального кодексу.

Як розповів заступник начальника регіональної держлабораторії Держслужби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Олександр Гончаров, результати аналізів мертвої риби свідчать, що вона загинула від нестачі кисню.

"Патологічних змін під час розтину не виявили, крім ураження зябрів. Що спричинило нестачу кисню, нам невідомо, оскільки ми воду не досліджували. Проте не виявили збудників хвороб, які би могли спричинити мор", – сказав О. Гончаров.

Рибоохоронний патруль отримав висновок Держпродспоживслужби, який свідчить, що риба загинула не від хвороб.

"Прибувши на місце, ми побачили, що риба, яка ще була жива, хапала ротом кисень. Можливо, щось зовні потрапило у річку, хоча стверджувати цього не можу", – коментує заступник начальника управління Держагентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм області Сергій Бойчук.

Масовий мор риби в Совиці відбувається не вперше. Після випадку влітку 2022 року Держпродспоживслужба виявила перевищений вміст лактозопозитивної кишкової палички та аміаку у воді.

Частина місцевих переконана: винуватцем масової загибелі риби є Лужанський спиртовий завод.



Недарма, мовляв, усі випадки трапляються нижче від нього за течією. Підозрюють, що завод нишком спускає у Совицю гарячу воду із хімікатами, якими промиває своє устаткування. Робить це раз на тиждень-два, переважно пізно ввечері або вранці на вихідних.

"Гляньте, який білий осад на дні!"

Місцева мешканка Марія Жезномірська каже, що це справжнє екологічне лихо не лише для Лужан, а й для Чернівців. Адже Совиця є притокою Прута.

"П’ятого квітня люди помітили, що вода в річці стала молочного кольору. Відчули неприємний запах тухлих яєць. Побачили дуже багато загиблої риби. Зняли це на відео, викликали поліцію.

Сьомого квітня ситуація повторилася, ми знову викликали поліцію і рибоохоронний патруль.

Держекоінспекція прибула лише восьмого квітня. Почали брати проби води в різних місцях. У Лужанському парку, що розміщений вище від спиртзаводу, вода чиста. Там плавають рибки, кумкають жаби.



А вже за кількасот метрів під мостом, нижче спиртзаводу, зовсім інша картина. Гляньте на той білий осад на дні!" – показує.


Фото molbuk.ua





Навіть місцеві були шоковані тією кількістю риби, яка загинула. "Ніхто й не підозрював, що її стільки є у Совиці. Деякі з видів дуже рідкісні, у Дністрі їх не побачиш", – зауважує Марія.

Спускаємося на кілометр нижче уздовж річки. Саме тут, у затоці, де течія сповільнює плин, нещодавно виявили багато мертвої риби.



Сусіди із сумом згадують, якою колись гарною була їхня річка.

"Карасі, окуні, щуки – все було. Тепер нічого нема. Мальок щойно з’являється, відразу гине, бо не має чим дихати, – зітхає мешканець вулиці Вишневої Петро Гожда. – Колись спиртзавод теж робив спуски у річку. Але вони спускали не хімію, а дріжджі, то риба мала чим живитися. А зараз, відколи завод кілька років тому знову запрацював, то постійно отруює воду. Як спустить щось, то потік стає білий, риба гине. Скоро взагалі її не стане".



До розмови приєднуються жительки цієї ж вулиці Євдокія Куриш, Василина Михайлюк та Одарка Юзефович.

"Колись ми в Совиці купалися, водичка була чистенька. Тут плавало багато гусей, качок, риба рясна водилася. Глина на дні мала цілющі властивості, ми нею ноги змащували, влаштовували грязьові ванни. Зараз це складно уявити", – розповідають мешканки.



Додають, що чаплю, яка ще донедавна бродила річечкою у пошуках їжі, днями знайшли мертвою.

"Наїлася отруєної риби, бідолашна", – хитають головами жінки.



"Хвилюємося на здоров’я діток"

Вони також переймаються тим, що забруднена вода потрапляє у підземні води, криниці, на городи. На початку квітня, кажуть, жителька вулиці Садової, що неподалік, здала проби води зі свердловини та криниці на аналіз. Перевищення виявили практично за всіма показниками.

"Поряд же школа, садочок. Хвилюємося за здоров’я діток!" – кажуть.

Спиртзавод орендує в громади старий колектор, який тягнеться до очисних споруд водоканалу в Чернівцях, періодично прориваючи то тут, то там. Проте в колектор завод зливає не все, переконані жителі.

"Є підозри, що він використовує соляну кислоту, щоб вимити свою апаратуру. Але спустити її у колектор не може, бо за це будуть мільйонні штрафи. Тож і зливає у Совицю", – припускає Марія Жезномірська.

Жінки стверджують, що спиртзавод із хімікатами спускає гарячу воду, температура якої значно перевищує допустиму.

"Коли ми, збираючи мертву рибу за більш ніж кілометр від спиртзаводу, залазили у воду, то вона виявилася настільки теплою, що нам стало аж спекотно у чоботях. Заміряли – 22 градуси. І це при тому, що на вулиці було тоді близько трьох", – запевняють.

Як пояснили у Басейновому управлінні водних ресурсів річок Прут та Сірет, спиртзавод має дозвіл на спеціальне водокористування. Це включає і забір води, і скид теплообмінних вод. Проте з умовою дотримання температурного режиму.

"Водокористувачі зобов’язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони призводять до підвищення температури води об’єкта більш ніж на три градуси проти її природної температури в літній період", – цитують у БУВРі Водний кодекс.

"Ми просимо, нехай спиртзавод зробить очисні споруди, щоби все відповідало стандартам. А якщо вже немає порядку, то хай узагалі не користується водою з річки та колектором, який раз по раз прориває нечистотами людям на городи", – кажуть лужанці.

Голова громадської організації "Народний контроль Буковини" Степан Терновецький переконаний, що екологічне лихо значно більших масштабів, ніж здається:

"Порахували лише те, що знайшли біля берега. Насправді там десятки тисяч мертвої риби. А скільки ікри під час нересту загинуло, і не злічити! І та вся отрута тече Совицею у Прут. Невдовзі починається сезон купання, відтак люди займатимуть чергу до аптек і лікарень".

"Сільрада дозвіл не давала"

Голова Мамаївської сільської громади Наталія Катрюк проблему не заперечує. Припускає і те, що завод міг спустити у Совицю занадто гарячу воду, що спричинило загибель риби.


Фото: Урядовий кур'єр

"Лужанський спиртовий завод має дозвіл на скиди гарячої води для виробничих потреб. Але ж не я давала цей дозвіл на скид. Проблема є – загинула риба. І це справді сталося внаслідок діяльності спиртзаводу. Цього ніхто не заперечує. Постає лише питання, що саме спричинило її загибель: скид надто гарячої води чи якихось продуктів виробництва. Наші активісти звернулися до всіх відповідних служб. Сільрада не стала осторонь, ми проплатили всі необхідні аналізи. Згідно із висновками Держпродспоживслужби, сталося удушення риби від нестачі кисню. Можливо, цю нестачу спричинив струмінь гарячої води. Якихось інших елементів, які б свідчили, що спиртзавод скинув продукти своєї діяльності, аналізи не виявили", – коментує голова громади.


Фото molbuk.ua |на фото - Мамаївська сільрада

Наталія Катрюк висловлює сумніви, що завод забруднює річку хімікатами.

"Завод доставляє всю відпрацьовану продукцію через колектор на водоканал у Чернівці. Як можна спускати продукти відходів у Совицю? Що, від’єднувати колектор? Не заперечую, могли бути десь прориви. Але в тому місці, де знайшли загиблу рибу, це неможливо, бо там стоять колодязі, які перекачують фекалії на Чернівці. Тому я відкидаю прорив на території заводу. Якби він там був, його б вже побачили, і аналізи б це показали. І ніхто би нічого не зміг приховати. Жоден чиновник не взяв би на себе відповідальність цю справу залагодити. Тепер ситуацію розслідують правоохоронці. Чекаємо завершення розслідування", – підсумовує Н. Катрюк.

Що далі

Письмових результатів аналізів проб води із річки та самої загиблої риби Наталія Катрюк не надала.

"МБ" звернувся із відповідним запитом щодо цих документів до Державної екологічної інспекції Карпатського округу. Ще один запит екоінспекції ми надіслали щодо причини та винуватців загибелі риби у Совиці у 2022 році. Проте звідти на адресу "МБ" надійшла відповідь, що в Інспекцію у липні 2022 року не надходило звернень для реагування щодо випадків мору риби у річці Совиця в селищі Лужани.

Також в Інспекції додали, що 17 квітня 2025 року на виконання доручення т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України Ігоря Зубовича провели проведено обстеження акваторії річки Прут стосовно забруднення внаслідок діяльності "ТОВ Лужанський спиртовий завод" у селищі Лужани Чернівецького району Чернівецької області.

Відібрали проби в місці впадіння річки Совиця, с. Мамаївці біля вул. Гнатюка; у річці Прут, урочище "Зарінок", с. Мамаївці; річка Прут, селище Лужани (біля сонячної електростанції) в районі вул. Вишневої; річка Прут, селище Лужани (біля вул. Прутська)

За даними відділу інструментально-лабораторного контролю встановлено
перевищення забруднюючих речовин, відповідно до нормативів гранично допустимих концентрацій за показником ХСК (хімічне споживання кисню) у межах 1,1-1,57 рази.





Куди звертатися
У разі виявлення фактів загибелі риби повідомляйте на безкоштовну гарячу лінію Чернівецького рибоохоронного патруля за номером:
(066)067 38 69.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують