
Учениця 11 класу Чернівецького військово-спортивного ліцею Марія Матіос – гордість закладу. Дівчина розбирає і збирає автомат за 20 секунд. Якщо ж постарається, то може навіть і швидше.
Про це ідеться у публікації "МБ" від 24 квітня, пише molbuk.ua
Марія – племінниця й похресниця відомої письменниці з Буковини Марії Матіос.

Як і її знаменита тітка, дівчина родом із села Розтоки. Проте книг не пише, а обрала військовий шлях. Натомість літераторка дуже пишається своєю племінницею та підтримує її вибір. Хтозна, можливо, у майбутньому напише про неї книгу.
Проживання і харчування – безоплатне
"У мене вся сім’я – військові, крім мами. Тож, певне, стану першою військовою в родині. Мені дуже подобається військова справа. Після закінчення ліцею хочу вступати до Національної академії прикордонної служби України імені Б.Хмельницького. Усвідомлюю всі труднощі, пов’язані із військовою сферою, але готова до них. Це мій вибір", – каже Марія.

Саме тому дівчина обрала для навчання військово-спортивний ліцей у Чернівцях. Каже, їй дуже подобається. Усі тут як одна велика родина. А вимога носити військову форму замість спідниць та суконь зовсім не засмучує.
"У нас дружний колектив. Одне одного підтримуємо. Ми тут набагато ближчі одне одному, ніж у звичайній школі. Адже більшість часу проводимо разом", – зауважує.
Марія швидко навчилася розбирати і збирати автомат АК-74. Для цього багато тренувалася.
"У дев’ятому класі для нас проводили пробні змагання. Вони захопили мене, і я просила вчителів, щоби давали додаткові заняття. З кожним разом виходило краще. Загалом у нас у ліцеї всі мають гарні навички володіння зброєю. Бо сюди здебільшого прийшли ті, хто любить військову справу і справжні патріоти", – каже Марія.

Нині у військово-спортивному ліцеї навчаються 175 учнів. З них – сотня хлопців і 75 дівчат. Закладу ще є куди розширюватися: він може вмістити до 220 ліцеїстів. Проти попередніх років, кількість учнів зросла: станом на 2021 рік навчалося 160 дітей.
Тут є ліцеїсти не лише з Буковини, а й з інших регіонів України. Серед них – переселенці та мешканці навколишніх областей, які свідомо обрали саме цей заклад.

"У нас із Чернівців навчається близько 40 дітей. Решта – з нашої та Хмельницької, Вінницької, Івано-Франківської областей. Серед тих, хто уже подав заяви на вступ, є мешканці Черкас, Одеси, Ужгорода, – розповідає директор ліцею Руслан Федюк. – Дуже багато тих, хто виявляє справжній патріотизм, бажає служити Батьківщині. Також є ті, у кого батьки – військові. Важливо й те, що в ліцеї можна безкоштовно проживати та харчуватися. Харчування тут п’ятиразове, смачне, корисне та поживне – усе згідно із нормами для військовослужбовців. У спальному корпусі є всі зручності: гаряча вода, душ, опалення. Маємо власну котельню на території ліцею. У кожній кімнаті проживають від двох до чотирьох дітей".

Упродовж усього дня у ліцеїстів – насичений графік. Вони прокидаються о шостій ранку. Після ранкової гімнастики та сніданку починаються уроки. З 16.00 по 18.00 працюють гуртки. Кожен із учнів відвідує той, який йому до вподоби. Вибір широкий: військово-патріотичні – "Джура", "Патріот", спортивні – легка атлетика, волейбол, футбол та інші. Також є гуртки безпілотних технологій, домедичної допомоги, військової журналістики. Долучаються діти і до волонтерства.
Вчаться управляти дронами й надавати допомогу
З 13 січня цього року на базі ліцею почав працювати осередок із вивчення предмета "Захист України".
"Була виділена субвенція, і у співфінансуванні із міськрадою закупили обладнання для різних модулів. Це, зокрема, домедична допомога, озброєння, військова техніка, цивільний захист, безпілотні технології. Тож тепер усі наші кабінети забезпечені навчальним обладнанням для кожного напрямку. У нас є симулятори дронів (пілотування), кабінети домедичної, стрілецької підготовки, будови зброї, інтерактивний тир. Маємо автомати із навчальними набоями, пневматичні гвинтівки і навіть РПГ. Це не бойова зброя, але коли ліцеїсти у пневматичному тирі постріляють із АК чи РПГ, то вже хоча б знатимуть, як поводитися зі зброєю, і не боятимуться брати її до рук", – зазначає директор.

Загалом, провадить Руслан Федюк, усі визнають, що випускники військово-спортивного ліцею – більш фізично та морально підготовлені, ніж їхні ровесники зі шкіл. Вони звиклі до чіткого режиму дня, носіння форми, вміють себе відповідно поводити. До шістдесяти відсотків із них вступають до вищих військових навчальних закладів. Ті ж, хто обрав спортивний напрямок, роблять неабиякі успіхи в спорті. Адже в закладі є щоденні п’ятигодинні тренування.
Щодня на базі ліцею відбуваються заняття із "Захисту України" для учнів різних закладів міста.
Разом із керівником ліцею йдемо до кабінетів, де саме зараз мають заняття учні ліцею №7. У одному з класів одинадцятикласники вивчають основи пілотування.




"Це дуже цікаво, – зізнається учениця 11 класу ліцею №7 Варвара Хайнацька. – Хоча мені здавалося, що керувати дронами легше. А зараз розумію, що це вимагає вмінь і зусиль. Також ми проходили сьогодні заняття з домедичної підготовки. Це також важливо. Не обов’язково нам ці навички знадобляться на полі бою. Навіть на вулиці комусь може бути потрібна допомога".

У класі домедичної допомоги теж триває урок.

"Тут ми вчимося надавати першу домедичну допомогу до приїзду швидкої. За протоколами, швидка їде впродовж 20 хвилин. І наше завдання – зробити все, щоби людина дожила до приїзду медиків, – пояснює вчителька Оксана Ковальова. – Тампонуємо, шинуємо, транспортуємо на ношах, накладаємо турнікети. Діти все це дуже люблять робити. Учні військово-спортивного ліцею такі дії відпрацьовують постійно, тож знають добре кожен етап. Щодо учнів інших закладів, то у більшості з них початковий рівень знань у цій сфері. Тож добре, що нині є змога набути таких навичок".



"Зараз кожен повинен вміти поводитися зі зброєю"
У стрілецькому інтерактивному тирі ліцеїсти вправляються зі стрільб.



"Володіти зброєю зараз повинен кожен, – переконаний учитель "Захисту України", сержант Микола Руденко. – На жаль, наш північний сусід нікуди не дінеться, тож ми всі повинні вміти будь-якої миті відстояти себе, родину. Наші вихованці вже впродовж першого року вчаться добре стріляти – причому і хлопці, і дівчата. Виходять із ліцею повноцінними стрільцями: знають, як поводитися зі зброєю, дотримуватися техніки безпеки".



На вулиці під марш українських націоналістів "Зродились ми великої години" крокують учні 11 класу військово-спортивного ліцею. Усі одягнені у форму, рухаються чітко в такт.

Уродженка Верховинського району Івано-Франківщини Андріана Цвіленюк навчається тут із дев’ятого класу. Каже, мріє вступити до вищого військового закладу. Відповідно, пов’язати життя з військовим фахом. Рідні підтримали.
"Коли мені здавалося, що я не витримаю, мама навпаки підбадьорювала: "Доцю, ти зможеш, ти молодець". Мені тут подобається. До кожного відчувається повага, розуміння. Звісно, є певна специфіка. Але ми знали, куди йдемо, тож маємо дотримуватися правил. Кожен тут відвідує якийсь гурток. Я займаюся легкою атлетикою і стрільбою. Відбій у нас о десятій вечора. Комусь може видатися, що це рано. Але кожен день у нас такий насичений, що ввечері швидко засинаємо", – каже дівчина.
Іван Петрушенко родом із Херсона. Через війну переїхав до Чернівців. У майбутньому мріє стати військовим розвідником.
"Я хотів вступати до київського військового ліцею. Але потім вирішив бути ближче до рідних, які зараз мешкають у Чернівцях. Тому обрав місцевий ліцей. І не пожалкував", – каже хлопець.
З першого квітня у ліцеї розпочався набір учнів. Він триватиме до 20 червня. Із 24 по 27 червня складатимуть вступні іспити.
Для вступу на військовий напрям потрібно скласти іспити із математики, української мови (диктант) та фізкультури (біг на сто та тисячу метрів, вправи на прес для дівчат, підтягування для хлопців). Мінімальний бал – 4 з 12.
На спортивний напрям, який цього року впроваджують у закладі, треба скласти іспити з української мови, фізкультури та історії України.
На навчання приймають учнів з восьмого класу.
Детальніше дізнатися про набір можна на сайті закладу.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram