
Якою ви уявляєте старовину українську писанку? Імовірно кольорове яйце оздоблене чудернацькими візерунками. Але як насправді виглядає писанка, якій близько тисячі років?
У Чернівецькому краєзнавчому музеї презентували п’ять унікальних артефактів, привезених з фондів Львіського музею.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua.
У музеї, за адресою вулиця Кобилянької, 28, діє виставка "Тисячолітня писанка". Тут представлено п’ять писанок, датованих XI-XII століттям. Вони виготовлені з кістки, каменю та кераміки.
"Загалом по території України виявлено близько сімдесяти таких писанок. Подібні знахідки – рідкість. Вони звичайно не такі яскраві, як ми звикли, проте досить типові в оздобленні. Крім того, найдавніші писанки – це своєрідний сюрприз, адже у деяких з них є глиняна кулька, яка при доторканні видає певний звук. Тобто вони виконують роль брязкальця, яке, як припускають археологи, відлякувало злих духів", - пояснює наукова співробітниця Оксана Драгомирецька.

Представлені артефакти були знайдені на території Львівщини та Франківщини.
Цікаво й те, що у буковинському селі Ленківці під час досліджень, які проводили ще в минулому сторіччі, теж було знайдено фрагмент писанки. Це зафіксовано в наукових працях. Проте, на жаль, всі матеріали експедиції вивезли.
"Ця виставка розширює уявлення відвідувачів музею про новий погляд на писанку: від найдавніших часів до сьогодення. У фондах нашого музею налічується близько 124 тисяч експонатів. Кожен рік ми оновлюємо експозиції. Так, зовсім нещодавно, нас відвідав Франківський та Ужгородський музей. Тоді й анонсували виставку", - розповідає директорка краєзнавчого музею Оксана Ротар.
Побачити унікальні атрибути Великодня можна упродовж цього місяця.





Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram