RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Василь Шокостюк, житель села Біла Мамаївської громади, виграв суд проти "Чернівціобленерго" через пошкодження побутової техніки внаслідок перепаду напруги. Чоловік домігся компенсації в 1850 гривень за ремонт холодильника, до того ж суд призначив виплатити йому моральну шкоду – 5000 гривень.



"Такі ситуації вже не вперше"



Наприкінці 2023 року в селі Біла стався різкий перепад напруги в електромережі. Через це в багатьох місцевих жителів вийшла з ладу побутова техніка. Постраждалі звернулися до обленерго з письмовою заявою про відшкодування збитків, однак отримали офіційну відмову.

Та пан Василь вирішив не здаватися і відстояти свої права в суді. Чоловік подав позов проти компанії "Чернівціобленерго".

"Такі ситуації в мене не вперше. Раніше був випадок, що перегорів холодильник. Потім був випадок, коли згоріла пральна машина та радіотелефон. Я звертався і в обленерго, і в інші інстанції, а потім мені зателефонував начальник Кіцманського району електричних мереж і запитав, скільки потрібно компенсувати. Заплатив мені, і ми мирно розійшлися. Цього разу я також пропонував вирішити ситуацію без суду. Вони ж відповіли: можете звертатися куди хочете, мовляв, суд ще ніхто не вигравав в обленерго", – розповідає чоловік.

Чоловік вимагав компенсацію за ремонт зламаного холодильника, додавши накладну на суму 1850 гривень. Крім того, позивач заявив про потребу відшкодування витрат на ремонт інших пошкоджених пристроїв: роутер, водяний насос, кавова машина, діодний світильник, лампа.

"Компенсацію за ремонт інших приладів не виплатили, бо лише на холодильник була накладна, яку мені дав майстер з ремонту. Я думав, що мені і так виплатять. Техніка згоріла, проте суд це не взяв до уваги, бо не було квитанцій. У мене багато що згоріло: плазмовий телевізор, нова кавова машина, яку донька привезла з Німеччини, насос, холодильник, роутер. Згоріло все, що було в режимі очікуванні. Чому згоріло? Тому що постачальник подав дві фази. Як я помітив? О шостій ранку моя дружина прокинулася і каже, що знову світло вимкнули. Я запитав: "Чому?". Вона каже, що в телевізорі не світяться лампи. Я пішов на кухню, де в мене стояв світлодіодний світильник. Ввімкнув його, а він як бабахнув. Потім узяв індикатор і перевірив напругу в розетці: там було дві фази. А мій холодильник витримує лише 360 вольтів. Ми це зняли на відео, адже досвід я вже маю – їм потрібні докази", – каже В. Шокостюк.



"Усі, під’єднані до трансформатора, постраждали"



Згодом чоловік дізнався: у його сусідів та односельців також погоріла техніка.

"Всі, під’єднані до трансформатора, також постраждали. У дитсадку згорів котел, система відеоспостереження тощо. Ми звернулися в сільраду до старости. Він подзвонив у РЕМ. Звідти прийшло двоє електриків. Староста згодом казав: коли вони заміряли напругу в трансформаторі, то там було понад 400 вольтів. Згодом напруга нормалізувалася. Нам потім казали, що пошкодження немає. То звідки міг узятися перепад напруги?" – каже пан Василь.

За його словами, в обленерго свою провину не визнавали, посилалися на форсмажорні обставини.

"Спочатку ми із сусідом написали заяви в Кіцманському РЕМі. Там нам сказали, що це не їхня провина, мовляв, форсмажорні обставини, нічого ви не доможетеся. У сільраді люди писали колективну заяву в обленерго. Ми також підписали її. Згодом приїхав представник Кіцманського РЕМу й почав пояснювати, що це відбулося не з їхньої вини. Проте я все-таки вирішив подавати заяву в суд", – каже чоловік.

Пан Василь звернувся по безплатну правничу допомогу в Чернівцях.

"Спочатку я пішов до адвокатів. Мене попередили, що витратити доведеться 12 тисяч гривень, але гарантії виграшу справи не дають. Однак за 12 тисяч я відремонтую ці всі прилади й так. Потім звернувся по безплатну правничу допомогу в Чернівцях. Мені надали адвокатку Євгенію Мороз, якій я дуже вдячний. Завдяки Євгенії я виграв цю справу. Судовий процес тривав недовго: проте від того моменту, коли в мене перегоріли електроприлади до рішення суду минуло трохи більше як рік", – розповідає В. Шокостюк.

"Я пенсіонер, у мене пенсія 2300"



У рішенні суду йдеться лише про компенсацію ремонту холодильника, бо буковинець не мав чеків, які б засвідчили ремонт інших приладів.

"За ремонт інших приладів мені суму не відшкодували, бо я не мав відповідних чеків про ремонт. Щодо телевізора, то я звертався в компанію з ремонту – мені сказали, що така послуга коштуватиме дві тисячі. Знайомий натомість відремонтував за 500 гривень. Я пенсіонер, не маю великих грошей, у мене пенсія 2300. Крім того, я не був упевнений, що виграю суд", – зазначає пан Василь.

У 26 домівках села Біла перегоріло багато електроприладів.

"Проте лише пан Василь вирішив не залишати цю справу просто так. Він звернувся до Західного міжрегіонального центру надання безоплатної правничої допомоги. У суді в нього запитали, чому решта людей не зверталася до суду. Він сказав, що всі махнули рукою і сказали, що це марна справа. Натомість пан Василь все задокументував, є відео, де видно індикатор, який свідчить про те, що людям подали дві фази. Була несправність трансформатора, як я знаю. Він писав заяву. На скарги, які були адресовані обленерго від старости села та пана Василя, не відповіли", – говорить адвокатка Євгенія Мороз.

Загалом у справі пана Василя відбулося три судові засідання.

"На суді представники обленерго звинувачували споживача в тому, що його обов’язок довести, що там були якісь несправності. Проте ми доводили свою правоту. Мовляв, є договір, згідно з яким підприємство повинно подавати належної якості електрику, а якщо щось сталося з його вини, має бути відшкодування. На останнє засідання прийшов староста і засвідчив, що трансформатор, до якого було приєднано домогосподарство Василя Шокостюка, справді був поламаний на той час, коли він приїжджав разом з електриками після звернення мешканців села. Також староста зазначив, що багато мешканців зазнали пошкодження побутової техніки через стрибок напруги. Ми все довели, і суд задовольнити позов – виплатити моральну шкоду та компенсацію. Якби були квитанції, що позивач ще й інші прилади ремонтував, то суд би зобов’язав і ті суми відшкодувати", – запевняє Є. Мороз.

Пан Василь радить людям не здаватися й боротися за справедливість.

"Адвокат просила десять тисяч гривень моральної компенсації, але суд постановив п’ять тисяч. Проте я задоволений і цим. Справа не в грошах, а в справедливості. За справедливість треба боротися. Людям раджу нічого не боятися, йти до кінця та відстоювати свої права", – каже В. Шокостюк.



Пані Євгенія радить: якщо склалася така ситуація, треба складати акт, у якому вказати, що прилад не працює через перевищення напруги з вини постачальника.

"Варто також скликати сусідів і старосту, щоб були свідки. Усе задокументувати на фото чи відео. Якщо ремонтуєте прилад, то там, де видають квитанцію. Коли є докази, можна звертатися до суду. Оскільки пан Василь пенсіонер, він мав право ще й на безоплатну правничу допомогу", – резюмує адвокатка.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Сьогодні, 11:11
Коментарів 0 Переглядів 1 276


На ці бюджетні кошти мали закупити зимовий одяг військовим

У жителів села Біла наприкінці 2023 року через підвищення напруги перегоріли електроприлади. Василь Шокостюк подав до суду та домігся компенсації від "Чернівціобленерго". "МБ" розпитав у чоловіка, як йому це вдалося.

Сергій Цюга воює майже три роки, отримав орден "За мужність" III ступеня.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.