У Чернівцях у приміщенні на вулиці Кобилянської, 28 зараз розташовується Чернівецький обласний краєзнавчий музей. Тут зосереджено найповнішу на сьогоднішній день історію унікального міста Чернівці в речах та документах. Але музей у цьому приміщенні був не завжди.
Цю двоповерхову неоренесансну будівлю звели у 1878 р. Вартість будівництва складала 68 тис. флоринів. Воно має площу 1016 м2 і містить 47 кімнат.
Будівля належала дирекції Православного релігійного фонду Буковини. Це була найбагатша установа у краї.
У роки Першої світової війни ліву частину будинку на першому поверсі зайняв військовий штаб російського генерала Брусилова. Звідси він керував військовими діями своєї армії.
Генерал мав власні покої. Одну кутову кімнату займав військовий дорожній іконостас, і на свята священник відправляв службу Божу, на яку збиралися усі працівники військового штабу. Сам генерал був побожною людиною і щоранку тут молився. Завдяки йому слово "росіянин" ще нікого не лякало в Чернівцях на початку 1940 р.
У міжвоєнний період частину приміщень віддали під страховий банк та крамниці.
За радянських часів в 1940-1941 рр. тут влаштували катівню НКВД і відкриває тут слідчий ізолятор, а з 1945 року розмістився Сталінський райком ВКП(б).
Про ці події нагадує пам’ятна дошка, яка зроблена у вигляді гратів, на яких викарбувано наступні слова: "У цьому будинку у 40-50-х рр. ХХ століття розташовувалось Чернівецьке управління НКВС. У підвалах знаходився слідчий ізолятор "Алфавітка", в якому катували українських патріотів".
У 1956 році з Резиденції митрополитів сюди перебрався краєзнавчий музей, який працює тут донині.
У фондосховищах зберігається понад 90 000 експонатів. Серед них - пам’ятки археології, нумізматична колекція, у якій є монети, виготовлені в Чернівцях (на Садаґурській монетарні) ще у XVIII ст. Є колекції стародруків, предметів побуту населення краю, зразки писанкарства, етнографічних матеріалів та мистецтва Бу¬ковини ХІХ-ХХ століть, а також експонати рослинного та тваринного світу Буковини.
За матеріалами книги "Czernowitz. Історичні вулиці, будинки та видатні особистості (автори Ігор Мельник, Леся Щербанюк, Олег Любківський)
Сьогодні, 10:51
1
7 763