Фото ілюстративнеЗ першого січня 2025 року постачання газу з Росії до Європи та Молдови через територію України припинено. Так закінчилася багаторічна історія "газового шантажу" Європи.
Про те чому Україна припинила транзит російського газу та які наслідки чекають на українців - у матеріалі "МБ"
Чому Україна припинила транзит газуУ Міністерстві енергетики України повідомили, що транзит російського газу припинили в інтересах національної безпеки. Про наміри припинити транзит українська влада заявляла впродовж кількох останніх років. Однак змогла зробити це лише після того, як 31 грудня 2024 року завершилась дія п’ятирічної угоди.
Друга причина – Росія не виконує своїх обов’язків. Загалом за транзит вона мала заплатити близько семи мільярдів доларів. Щонайменше третини від цієї суми Україна не отримала, наводить цифри колишній генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон.
"Газпром сплачує за транзит приблизно 800 мільйонів доларів щорічно. Але ми маємо розуміти, що вони отримують п'ять мільярдів доларів за продаж свого газу в Європу. Ці долари потім до нас повертаються у вигляді шахедів і калібрів. Ми допомогли нашим європейським партнерам підготуватися до закінчення цього транзиту. Дали їм три роки, щоб вони побудували логістику й уклали нові контракти. Досить", – підсумовує С.Макогон.
Як вплине на Україну відмова від транзиту російського газуПісля завершення транзиту роботу ГТС України ніхто зупиняти не буде. Вона продовжить виконувати функції для розподілу газу всередині країни й для додаткових сховищ газу. Роль ГТС важлива для постачання газу з підземних сховищ, які розташовані в західній частині України, в її центральні та східні регіони. Міністр енергетики України Герман Галущенко наголосив, що припинення газового транзиту є історичною подією:
"Ми зупинили транзит російського газу, це історична поразка Москви. Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже ухвалила рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. Українська газова система готова функціонувати без транзиту російського газу. Громадяни не відчують наслідків цієї події, оскільки газ і тепло ми будемо забезпечувати у будинки кожного українця".
Щоправда, для роботи системи будуть потрібні додаткові кошти, які до 2025 року надходили шляхом оплати транзиту. Для цього вже збільшено тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) повідомила, що підвищення тарифів на газ та тепло для населення не відбудеться. Воно торкнеться лише бізнесу.
"Жодних змін тарифів на газ для населення не передбачається. Чинний тариф на газ для громадян залишається незмінним. Рішення НКРЕКП про затвердження нових тарифів на транспортування газу не торкнеться побутових споживачів. Також незмінною залишається вартість розподілу газу", – запевняють у нацкомісії.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Сьогодні, 11:07
0
228