Державний архів Чернівецької області підготував тематичну документальну виставку, присвячену різдвяно-новорічним традиціям і звичаям на Буковині. На ній можна побачити колядки, щедрівки, листівки, образи маланкарів, вітання і навіть святкову рекламу різних років.
Про це ідеться на
сайті Державного архіву Чернівецької області, пише molbuk.ua
Як ідеться на сайті, у сиву давнину буковинці зустрічали Новий рік навесні. Саме тому у багатьох відомих щедрівках цього вечора прилітає ластівочка. Згодом після хрещення Київської Русі у споконвічні традиції почали вплітатись біблійні мотиви.
Найбільшим зимовим святом було Різдво. На Святвечір готували 12 пісних страв, головною з них була пшениця (кутя), яку підсолоджували медом і додавали горіхи та перетертий мак. До столу також подавали голубці, пампушки з часником, гриби, рибу, рибну юшку, бурячок, боби, горох або квасолі, вареники з маком або іншою начинкою (з вишнями, черешнями, сливами, картоплею, капустою), узвар тощо. На Різдво готували також святкову трапезу, де вже могли бути холодець, начинена курка, начинка.
По-різному в області відзначали Маланку. Деякі громади святкують її в ніч з 31 грудня на 1 січня, інші – у ніч на 14 січня. Головними персонажами є дівчина Маланка, ведмеді, діди, коні. Подекуди збереглося обрядове купання.
Зимовий цикл свят завершувався Водохрещем, під час якого відбувалося освячення води та осель.
Переглянути виставку можна
за посиланням.
Експозиція підготовлена за матеріалами науково-довідкової бібліотеки та за документами фондів Державного архіву Чернівецької області.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-12-2024, 11:15
0
1 542