Фото Чернівецької ОВА
Ремонтувати дороги будуть по мінімуму, усі кошти – на допомогу армії, енергетику. Блекаути можливі, але область до них готова. Мобілізація триває, але до війська набирають не більше, ніж у інших регіонах.
Про це – в інтерв’ю "МБ" із начальником Чернівецької ОВА Русланом Запаранюком за підсумками 2024 року.
"Мобільні вогневі групи створювали з нуля"
– Розкажіть, із яким бюджетом заходимо в 2025 рік?
– Щодо доходів обласного бюджету, то в наступному році прогнозуємо на рівні 1,452 мільярда гривень. Відповідно збалансовані і видатки. У рамках проєкту бюджету передбачені видатки на утримання 92 бюджетних установ і комунальних некомерційних підприємств та фінансування 32 регіональних програм. Усі програми є важливими для забезпечення життєдіяльності та розвитку області.
Пріоритетними ж, звичайно, будуть програми підтримки обороноздатності держави, ветеранів та членів їхніх родин, соціально незахищених категорій громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб, сфери освіти, медицини, забезпечення енергонезалежності регіону.
– Як щодо підтримки ЗСУ?
– Чернівецька область є тиловою. І я вважаю, що з цією роллю ми справляємося добре. Але це аж ніяк не означає, що ми відсторонені від оборони держави. Тисячі буковинців захищають державу на передовій. Постійно комунікуємо з нашими військовими, вивчаємо потреби і за їхніми запитами фінансуємо необхідне з коштів обласного бюджету. Також долучаємо і волонтерську допомогу. Користуючись цією нагодою, дякую всім, хто підтримує ЗСУ.
У 2024 році громади області з місцевих бюджетів спрямували на підтримку війська понад 200 мільйонів гривень, ще 66 мільйонів виділили з обласного бюджету. За ці кошти придбали БпЛА, РЕБи, генератори, засоби зв’язку, паливно-мастильні матеріали та інші необхідні речі для зміцнення Сил безпеки і оборони.
Ми спільно підтримували 107 бригаду тероборони, 82 окрему десантно-штурмову буковинську бригаду, наші стрілецькі батальйони та створений на початку року практично із нуля підрозділ мобільної вогневої групи. Він потребував повного укомплектування: техніки, озброєння, всіх тих засобів, які зараз використовуємо для захисту нашого повітряного простору.
– Цього достатньо?
– Звісно, завжди треба більше. Деякі наші громади в цьому році підтримали ЗСУ в обсязі 20 відсотків своїх бюджетів. Це дуже високий показник. Співвідношення області – близько 11,7 відсотка.
– Наскільки достатня реабілітаційна допомога воїнам?
– Ефективна реалізація ветеранської політики також є частиною пункту "Політика Героїв" Плану внутрішньої стійкості, який нещодавно представив Президент України Володимир Зеленський. Тож для нас це один із пріоритетних напрямів спільної роботи. Нині ми розробили і впроваджуємо низку програм, спрямованих на всебічну підтримку ветеранів та їхніх родин. Це професійна адаптація, психологічна реабілітація, матеріальна допомога. Цьогоріч Буковина отримала 103 мільйони 917 тисяч грн на придбання житла для ветеранів. За ці кошти 48 родин захисників отримають власні домівки.
Нині маємо в області 13 ветеранських хабів і працюємо, щоби такий ветеранський простір був у кожній громаді. Адже це можливість для учасників бойових дій та їхніх родин отримати увесь спектр послуг – від юридичної консультації до соціального супроводу та психологічної підтримки. Задля якісного надання послуг учасникам бойових дій та їхнім родинам розпочали роботу 14 фахівців із супроводу ветеранів війни.
Чимало зусиль докладаємо для створення належних умов для реабілітації воїнів. Послуги з реабілітації надають 20 закладів охорони здоров’я області. Цьогоріч вдалося запустити роботу Центру Recovery на 61 ліжко. Це найбільший такий центр в Україні. Приємно, що він є саме на Буковині. Працюємо над розширенням госпіталю ветеранів, шукаємо інвестора для оновлення другого корпусу.
Доволі успішним став наш проєкт "Мандротерапія", у межах якого наші ветерани мають можливість подорожувати та відновлюватися ментально. Через цю програму пройшли вже майже 200 ветеранів, які перебувають на реабілітації у закладах охорони здоров’я. На допомогу в адаптації учасників бойових дій до життя у новому статусі спрямований і соціальний проєкт "Сталь". Усі ці ініціативи продовжимо й наступного року.
– Що робить влада для підтримки ВПО?
– Сьогодні у нас зареєстровано понад 75 тисяч ВПО. Тому спільно з благодійними організаціями і органами місцевого самоврядування працюємо над тим, щоби забезпечити всім людям, які покинули свої домівки, належні умови перебування на Буковині. Щоби вони мали де жити, змогу працевлаштуватися.
Запланували будівництво семи багатоквартирних житлових будинків для внутрішньо переміщених осіб. Так розширимо житловий фонд, що перебуває в комунальній власностіЧернівецької та Хотинської громад і забезпечимо домівкою майже тисячу ВПО.
Наразі МОМ провела тендери та уклала договори з організаціями для розробки усієї проєктно-кошторисної документації. У Чернівцях збудуємо 2 житлові багатоповерхівки на 260 квартир, куди поселяться майже 800 ВПО. У Хотині побудуємо три восьмиквартирні будинки та реконструюємо будівлю на 24 квартири, що дасть змогу забезпечити житлом 100 вимушених переселенців.
Ще один проєкт реалізуємо спільно із організацією Червоного Хреста у Вижниці. Там зводимо каркасні будинки. Загалом в області є 74 компактні місця проживання для ВПО, усі з достатньо комфортними умовами.
"Зараз не до доріг"
– Що з ремонтом доріг?
– Цьогоріч і наступного року в обласному бюджеті є лише кошти на утримання доріг, зможемо робити незначний ремонт. Для будівництва автошляхів потрібні великі кошти. Працюватимемо у цьому напрямі з урядом і міжнародними партнерами.
Наразі відкритим залишається питання з мостом у селі Глиниця. Завдяки партнерам ми отримали тимчасовий міст. Він достатньо витривалий і ще довго послужить, лише треба змінювати покриття з дощок, яке через рух швидко зношується. Але він все одно залишається тимчасовим. Тож будівництво нового моста через річку Прут є надзвичайно важливим, оскільки він фактично з’єднує місто Чернівці з Вижницьким районом, у якому живе майже 80 тисяч людей.
Ми звернулися до уряду з проханням розглянути можливість передбачення у державному бюджеті коштів у обсязі 300 мільйонів гривень для будівництва мосту, який є частиною автомобільної дороги Кіцмань – Сторожинець – Глибока – Опришени. Шукатимемо також можливості залучення інвесторів. Поки що це питання у процесі вирішення.
– Чи можуть частішати знеструмлення? Ми готові до цього?
– Блекаути можливі, особливо у зимовий період, коли збільшене навантаження на енергосистему і активізувалися ворожі атаки. Але ми готові до різних викликів і ускладнень. Заради цього спільно з Урядом і місцевими громадами працювали над зміцненням нашої енергосистеми та енергонезалежності. Уся критична інфраструктура забезпечена автономними джерелами електроенергії для безперебійного функціонування.
Також Урядом розроблені і запущені 4 програми задля того, щоб приватні домогосподарства, ОСББ, ЖБК та підприємці могли встановити альтернативні джерела енергії. Низка територіальних громад уже впроваджують альтернативні джерела електро- та теплогенерації. В області розвивається і приватна генерація. Зокрема, 17 юридичних осіб встановили сонячні електростанції загальною потужністю майже 90 МВт. До програми активно долучилися і 3200 приватних господарств.
Чернівецька область - у десятці лідерів серед областей України за кількістю встановлених гібридних сонячних електростанцій у приватних господарствах. Це високий показник для нашої області, але є над чим працювати, що й будемо далі робити.
– Ті ворожі засоби, які вже кілька разів збивали над областю, кудись тут цілили чи пролітали повз?
– У нас є стратегічні об’єкти, які повинні бути захищені, і ми їх захищаємо. Для нас найважливіше те, що всі ворожі цілі були успішно ліквідовані. За це вдячний воїнам сил ППО, мобільним вогневим групам.
"Про мобілізацію розганяють фейки"
– Як відбувається мобілізація? Дехто нарікає, що ніде так не виловлюють чоловіків, як на Буковині...
– Мобілізаційні процеси є обов’язковими у час воєнного стану, і все має відбуватися в правовому полі. З цією темою треба бути обережними. Адже російська пропаганда поширює багато фейків і викривлено подає інформацію, щоб сформувати негативний образ ТЦК і СП для зриву мобілізації в Україні.
– Як вмотивувати людей добровільно йти до війська?
– Кожен повинен розуміти, що саме від нас залежить доля і майбутнє України. Це наша спільна цінність. В області працюють рекрутингові центри, де військовозобов’язані можуть отримати всю інформацію, консультацію, обрати підрозділ і фах, який відповідає їхнім можливостям, фізичній підготовці.
– Скільки у нас критично важливих підприємств?
– Було 187. Із них левова частка – комунальні підприємства, заклади охорони здоров’я, органи самоврядування, бізнес. Після аудиту статус критично важливих втратили 22 підприємства. У семи закінчився період дії визначення критичності, який дається на рік. Вони автоматично відпали і не подалися на продовження. Решта у певні періоди не дотримувалися необхідних вимог критичності, тож їх позбавили цього статусу.
– Чому на Буковині досі більше громад УПЦ МП, ніж ПЦУ?
– З початку 2019 року в 43 населених пунктах області провели збори громадян, які вирішили змінити канонічне підпорядкування з УПЦ на ПЦУ. Вважаю, наша церква має бути активнішою, йти до людей, говорити з ними. Але це рішення самих громад. Обласна адміністрація не втручається у такі процеси.
– У деяких громадах досі не демонтували пам’ятники радянського періоду.
– Є закон про декомунізацію, про зняття символіки радянської влади. Усі територіальні громади мають його дотримуватися. Є процедура перенесення поховань і пам’ятників, якщо вони становлять історичну цінність. Насправді все залежить від бажання громад та їхніх голів виконувати цей закон.
– Чи є конфлікт між ОВА та облрадою?
– У нас конструктивна співпраця з усіма органами місцевого самоврядування. Зараз час діяти спільно, злагоджено, щоб перемогти ворога. Думаю, на Буковині це вдається.
Розміщено в рамках Договору про висвітлення дільності ЧОВА
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Сьогодні, 10:33
0
408