Фото molbuk.ua
Знесені дерева у парку Шевченка справді в аварійному стані. Вони або повністю засохли, або мають багато сухих гілок. Чимало дерев уразила омела. Також впливають кліматичні зміни. Деякі види звикли до іншого режиму зволоження, а у нас по кілька місяців немає дощів. Зрозуміло, що хворі дерева засихають першими. Тому їх справді треба зносити, бо парк – публічне місце, тут багато людей. І хто дасть гарантію, що якась гілка не впаде комусь на голову?
Таку думку висловив доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри ботаніки та охорони природи ЧНУ Ілля Чорней у коментарі molbuk.ua на запитання, чи доцільною є вирубка пів сотні дерев у Центральному парку Шевченка в Чернівцях.
При цьому науковець зауважив, що парк старий, йому скоро 200 років.
"Зрозуміло, що там є дерева різного віку. Бажано їх зберігати якнайдовше. На Заході зараз дотримуються принципу, що мертва деревина – обов’язковий елемент лісу. Бо на ній поселяються гриби, лишайники, різні види комах, якими живляться птахи. Це збільшує біорозмаїття. Але то ліс. А в парку можна хіба якийсь стовбур із дуплами залишити, встановивши табличку, для чого він. Тобто формувати екологічну свідомість у людей, щоби вони бачили, що не все треба зрізати, спалювати", - вважає Ілля Чорней.
Фахівцеві дещо прикро, що до комісії, яка обстежувала дерева, не залучають спеціалістів із кафедри ботаніки та охорони природи ЧНУ.
"Перед початком вирубування треба здійснити спеціальне обстеження. Бажано залучати до складу ботаніків, до прикладу, науковців нашої кафедри. На жаль, до нас ніхто не звертався. Також варто дослухатися і до думки зоологів, адже дерева слугують прихистком для птахів, білок та інших мешканців. Для боротьби з омелою краще висаджувати місцеві породи дерев, які омела не вражає: бук, граб, дуб, ясень. Каштани омели також не бояться, але мають інші захворювання. Натомість липу, клен, акацію ця рослина-паразит вражає сильно.
Можна висаджувати хвойні рослини, вони стійкі до омели. Ялина у нас не витримує, бо потребує частих дощів. А от сосна невибаглива, Є різні садові форми наших аборигенних видів рослин. Наприклад, біля атракціонів у парку росте бук плакучий. От якби нащепити такі саджанці, їх би можна було багато де в місті насадити", - радить Ілля Чорней.
Останнім часом у нас практикують пірамідальні форми дерев.
"Утім, не знаю, чи такому парку, як наш, вони підходять. Зловживати ними не варто. Загалом має бути певна стратегія розвитку зелених насаджень у будь-якому парку, зонування. От є у парку зона на розі вулиці Головної і між стадіоном. Там немає ні атракціонів, ні кафе. Варто би її такою і залишити, щоби туди ніхто не влазив, нічим там не забудували і не садили чужорідних дерев. Щоби це була ділянка, наближена до лісу", - висловився науковець.
Раніше повідомлялося, що уже кілька тижнів у Центральному парку імені Т. Шевченка
триває вирубування дерев. У тресті зеленого господарства запевняють: зносять лише ті, які комісія визначила як аварійні. Серед попиляних на колоди стовбурів та гілок справді можна побачити трухляві. По інших зовні важко визначити, чи справді вони аварійні. Ситуація занепокоїла чернівчан. Люди захвилювалися: що коїться, чи не залишиться парк лисим?
Як
розповіла "МБ" директорка Центру культури та дозвілля імені Т. Шевченка Марта Шумілова-Лисякова, на всі дерева, які будуть зносити, є відповідні ордери.
Заступниця директора тресту зеленого господарства Наталія Гончарова
пояснює, що все роблять відповідно до документів.
"Видалення кожного дерева обговорювали на комісії і лише після того видали дозвіл на їх знесення. Дерева не просто аварійні, вони сухі. Згідно з ордером, у парку мають вирізати майже 50 буків", – сказала Наталя Гончарова.
Загалом у Центральному парку росте майже тисяча дерев. Поки що невідомо, коли будуть садити нові замість зрізаних і які саме.
"Варто садити ті породи, які вже тут ростуть. Але це має вирішувати дирекція парку та департамент благоустрою, а ми лише подаємо їм свої пропозиції", – зазначила Н. Гончарова.
Читайте також: Ремонт доріжок у парку Чернівців затягнувся через сніг - фотоЧитайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
15-12-2024, 14:45
0
1 373