Сьогодні, 3 грудня, відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю. Він був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.
За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович минулого року в Україні лише офіційно зафіксовано три мільйони осіб з інвалідністю.
Про це пише molbuk.ua.
Що таке безбар’єрність і чому це важливо?
Безбар'єрність передбачає створення умов, у яких всі люди мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя.
Про ситуацію з безбар’єрністю у Чернівцях в коментарі МБ розповіла Марія Нікітіна, очільниця чернівецького об’єднання "Захист".
• "Захист" вже близько 13 років працює над підвищенням рівня захисту прав людини в Україні та підтримкою соціально вразливих верств населення.
Марія Нікітіна
"Якщо порівнювати рівень безбар’єрності міста п’ять років тому і зараз, то звісно доступних закладів у місті побільшало. Зʼявилися доступні локації для прогулянок, але досі є багато барʼєрів", - каже пані Марія.
На питання, що можуть зробити чернівчани для покращення інклюзивності у місті відповідає: "Люди можуть проявляти нетерпимість до барʼєрів, тим самим демонструючи підтримку побудови інклюзивного суспільства. Варто розуміти, що безбарʼєрність – це тоді, коли зручно кожному та кожній не зважаючи на соціальний статус чи фізичний стан".
Довідник "Безбар’єрності"
Довідник "Безбар’єрності" – це унікальний посібник, що є гідом коректного спілкування. Він містить правила комунікації та безбар’єрної мови.
За словами Марії Нікітіної, цей довідник створений за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Упорядницею є журналістка Тетяна Касьян. Він складається із п’ятьох розділів: "Складові безбар’єрності", "Етика взаємодії", "Словник", "Безбар’єрний календар" та "У воєнний час".
"Я мала за честь бути залученою експерткою при його створенні, і сьогодні ми працюємо над новими розділами. Це довідник, який постійно доповнюється новими та актуальними розділами. Його варто прочитати кожному та кожній, а особливо представникам медіа оскільки часто саме медійники використовують не коректну термінологію тим самим підсилюють стереотипи", - пояснює пані Марія.
Вони розроблені для створення безбар’єрного простору для всіх категорій людей з інвалідністю. Сьогодні 90% всіх збудованих пандусів є неправильно облаштованими, а переважна кількість людей взагалі не знають, що таке тактильна плитка.
"Сумно, коли ремонтуючи тротуарну мережу не враховують тактильну навігацію для пересування осіб з порушенням зору, кут нахилу пониження бордюру роблять надто стрімким. Такі речі не припустимі, бо це порушення норм ДБН і прав людей з інвалідністю. Прикро, коли новий громадський транспорт залишається барʼєрним через не бажання взяти до уваги різний зріст людей розміщуючи валідатори під стелею автобусів. Я розумію, що колись було мало інформації й не було розуміння чому безбарʼєрність важлива, але зараз це одна з топтем на державному рівні та на рівні суспільства", - пояснює Марія Нікітіна.
Також жінка наголошує, що дотримання державних нормативних норм мають бути за замовчуванням.
"Мені соромно щоразу просити когось купити мені каву, бо мене не бачить бариста через надто високі стійки. Я не бажаю, щоб мене заносили сходами малознайомі люди імітуючи співчуття та глибоке занепокоєння через бар’єри вдаючи, що це ж нормально", - додає вона.
До слова, рекомендуємо вам проєкт Олександра Терена "Відвал ніг". Ветеран російсько-української війни перевіряє на безбар’єрність міста. Влітку цього року, він, разом з Олексієм Дурнєвим, інспектували Чернівці. У своїх роликах Олександр неодноразово наголошував про важливість дотримання норм ДБН.
ДОВІДКОВО
На сайті Державної служби України з питань праці зазначено:
"В Конституції України закріплено, що кожен має право на належні, безпечні та здорові умови праці. Якщо ж здоров’я працівників потребує додаткового облаштування робочих місць, то роботодавці мають створити усі необхідні умови, які не обмежуватимуть реалізацію трудового потенціалу громадян.
Чинне законодавство передбачає не лише рівні права, а й додаткові гарантії для працівників з інвалідністю, зокрема, довшу щорічну відпустку, можливість працювати неповний робочий день, обмеження щодо роботи в нічний та надробочий час тощо".
"ВСТ Автодрайв" здійснює свою діяльність уже майже десять років. А це означає, що команда знає, як працювати з курсантами, аби ті стали впевненими водіями й відповідальними учасниками дорожнього руху.
Шукаєте квартиру своєї мрії у Чернівцях, де почуватиметеся комфортно на всі 100%? Обов’язково зверніть увагу на грандіозний проєкт будівельної компанії "Родоліт" — житловий комплекс "Науковий". Чому ця новобудова заслуговує уваги, читайте далі.
У Install Pro, крім теплових насосів, можна також підібрати будь-які види сантехнічного обладнання й трубопровідної арматури, системи водоочищення, насосне обладнання, опалювальні прилади та котельні установки, внутрішні й вуличні інженерні системи та багато іншого.