Дерев’яний холодильник, гончарні вироби, значки й картини на склі – усе це є в колекції чернівчанина Юрія Миська. Також він колекціонує старовинні фотографії, які чернівчани матимуть змогу побачити у Чернівецькому художньому музеї 29 листопада. Пан Юрій родом з Тернопільщини. У 1984 вступив до Чернівецького університету. Закінчив історичний факультет, але за спеціальністю не працював. Через те, що все свідоме життя прожив у Чернівцях, вважає себе буковинцем.
Про це йдеться в публікації МБ.
Почав колекціонувати в шкільні рокиЮрій Мисько захопився колекціонуванням давніх речей ще в шкільні роки.
"Мені та однокласникові класний керівник подарував по одній польській монеті. Відтоді я почав збирати все давнє. Траплялися різні речі, навіть у полях якісь кам’яні сокири знаходив. На початку 90-х припинив збирати монети і почав колекціонувати все, що пов’язано з Буковиною", – розповідає колекціонер.
Уже близько 30 років Юрій Мисько колекціонує старовинні речі народного вжитку, пов’язані з Буковиною початку XVIII століття. Велика частина речей з колекції пана Юрія містить написи, що вказують на приналежність до Чернівців.
Значну частину експонатів Юрія Миська, зокрема медалі, значки, відзнаки, можна побачити у книзі "Медальєрика і фалеристика Буковини", яку він написав у співавторстві з доктором історичних наук Сергієм Пивоваровим. Адже в колекції чоловіка є близько 1500 значків, пов’язаних з Буковиною. Хронологічні межі – від 1945 року й по сьогодення.
"Родзинка колекції – дерев’яний холодильник"За словами колекціонера, найбільше його цікавлять скляні вироби.
"На Буковині, поблизу Красноїльська, було гутне виробництво, де з кінця XVIII століття по 1912 рік виготовляли вручну різноманітне скло. Через це не могло бути двох однакових виробів. Потім виробництво перевезли в Путну, тепер це територія Румунії. Особливо подобаються гутні склянки для міцних напоїв, які тут називали "порціями", – розповідає чоловік.
Ще одне захоплення колекціонера – кераміка й гончарство.
"Маю настінні тарілки та горнятка кінця ХІХ та 30-х років XX століття. Такі речі цінні, бо це наша історія", – розповідає Юрій Мисько.
У колекції пана Юрія є і старі чавунні умивальники, які переважно ставили на вулиці, і бритва,і ложка для взуття, і годинник... Все це має написи, пов’язані з Буковиною.
"Родзинкою своєї колекції вважаю дерев’яний холодильник. На ньому також є напис "Cernauti". Його ще називають "льодовня". У контейнер зверху кладуть лід, через спеціальні канали він потрапляє в камеру, тане і по жолобку стікає вода. Це охолоджує повітря, – пояснює колекціонер і додає. – Моя колекція насправді неоціненна. Такі речі неможливо просто придбати. Навіть якби людині дали багато грошей, вона б не змогла такого купити, бо для цього потрібен час. Сам дивуюся, що, навіть не будучи підприємцем, я зумів зібрати таку колекцію".
Пан Юрій розповідає, що найчастіше люди запитують, де він зберігає всі ці речі.
"Свою колекцію зберігаю вдома. Експонати розкладені перед очима. Картини на склі складені окремо, вони не займають багато місця", – пояснює колекціонер.
"Старі фото якісні"У Чернівецькому обласному художньому музеї відбудеться унікальна виставка кабінетних фотографій, зібраних Юрієм Миськом. Виставка має назву "Пам’ять написана світлом". На ній буде згадано близько 50 імен фотографів і продемонстровано їхні роботи, зроблені понад століття тому.
"Кабінетна фотографія наклеєна на спеціальний картон, з іншого боку якого є літографічний напис. Фото якісні, адже тоді для друку використовували спеціальні срібні сполуки. Вони дуже стійкі. Навіть сьогодні, коли до мене потрапляють закіптявілі знімки, їх достатньо просто протерти – і вони відновлюються. У мене було кілька фотографій, але ніколи не думав, що буду їх збирати для своєї колекції. Тільки два роки тому почав цілеспрямовано працювати над цією тематикою", – розповідає колекціонер.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Учора, 13:40
0
1 146