RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » «Світла нема в усьому місті, а ми навіть не відчули»: на Буковині лікарні встановлюють сонячні електростанції


Фото із фб-сторінки Хотинського міського голови Андрія Дранчука /Сонячні панелі встановили на лікарні у Хотині

Відколи в Україні почалися проблеми з електропостачанням, дедалі більше приватних і комунальних закладів переходять на альтернативні джерела енергії.

Про це ідеться у публікації "МБ" від 21 листопада, пише molbuk.ua



Встановили близько 270 панелей

Нещодавно в Хотинській багатопрофільній лікарні встановили сонячну електростанцію потужністю 150 кВт.

Лікарня є одним із найбільших комунальних закладів у громаді з найвищим споживанням електроенергії протягом року, і це вимагає значних витрат. У грудні 2022 року Хотинська громада підписала угоду з ГО "Екоклуб", а вже наступного року стала переможцем конкурсу проєктних заявок.

Заступник генерального директора Хотинської лікарні Владислав Раєвський зазначив, що для громади це перший масштабний проєкт у сфері відновлювальної енергетики вартістю майже 4 мільйони гривень. Внесок лікарні становив близько 800 тисяч гривень.

"На дахах двох корпусів лікарні встановили приблизно 270 сучасних фотоелектричних панелей. Найбільшим споживачем електроенергії є киснева станція, яка має потужність 60 кВт на годину і працює постійно, оскільки багато пацієнтів потребують кисневої підтримки", – розповів Владислав Раєвський.

За умови збереження нинішньої вартості електроенергії повна окупність станції становитиме приблизно два з половиною роки.

"Однак якщо враховувати співфінансування та наш внесок у придбання станції, а також літній період, то знадобиться близько трьох місяців. В інші сезони це може зайняти трохи більше часу", – додав заступник гендиректора.

"Це зручно і вигідно"

У Чернівецькому обласному наркологічному диспансері сонячні електростанції встановили ще 2019 року. Потужністю 40 кВт – на головному корпусі, і ще дві по 10 кВт – на інших відділеннях. Тоді наркодиспансер став чи не першим в Україні комунальним закладом, який перейшов на альтернативні джерела енергії, каже директор Віктор Самсонюк.

Відтоді минуло п’ять років, і за цей час витрати на сонячні станції повністю себе окупили, адже завдяки їм вдається економити майже дві третини електроенергії.

"Нас підштовхнула до цього кроку реформа системи охорони здоров’я. Заклад автономізували, ми перейшли на фінансування із НСЗУ і змогли самостійно вибирати пакети послуг за програмою медичних гарантій. Накопичили певну суму коштів і за підтримки облради встановили електростанції. Найбільша, на 40 кВт, вартувала тоді близько 650 тисяч гривень", – розповідає Віктор Самсонюк.

Фахівці порадили розраховувати на 30-35 відсотків забезпечення електроенергією від загальної потужності.

"Тобто від станції на 40 кВт ми стабільно отримуємо 15 кВт на годину. Саме такої потужності для пікових годин нам достатньо, ми повністю перекриваємо своє споживання", – каже співрозмовник.

Завдяки альтернативним джерелам наркодиспансер може працювати автономно і під час знеструмлень.

"Коли в усьому місті вимикали світло, ми цього не відчували. Працівники про це навіть не знали. Бо мережа автоматично перемикається. Звичайно, тижнями так не протягнемо, але день-два – без проблем. Електростанція нам забезпечує світло впродовж десяти місяців. Потрібної потужності може не бути лише в грудні та січні, та у всі інші місяці року система себе повністю виправдовує. Особливо у денний період, із 10:00 до 16:00, коли найбільше навантаження на мережу. Такий вид альтернативного електроспоживання – це зручно, вигідно, тож усім рекомендую", – зауважує директор.

З електростанцією допоможе приватний інвестор

У Кіцманській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування теж планують встановити сонячну електростанцію потужністю сто кВт на триповерховій будівлі поліклінічного відділення. Та спочатку замінять шиферний дах, якому понад 40 років. Роботи розпочнуть наступного року навесні, щойно випогодиться. Загальна вартість обох проєктів – близько 60 мільйонів гривень.

"Станцію облаштує приватний інвестор із України, – каже гендиректор лікарні Володимир Хромюк. – Та спершу замінимо дах, утеплимо фасад. Ці проєкти розпочалися ще минулого року, але бюрократичні процедури довго тривають, бо там і Європейський банк задіяний, і Міністерство фінансів. Нині ми пройшли вже всі етапи погодження і у березні 2025 року почнемо встановлення".

Переваг від енергоутеплення та сонячної електростанції очікують значних.

"Навіть коли ми у палаті замінюємо старе дерев’яне вікно на сучасне, то вже відчуваємо результат. А втілення таких двох масштабних проєктів дасть відчутну економію для бюджету громади", – сподівається Володимир Хромюк.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
Сьогодні, 16:43
Коментарів 0 Переглядів 318

Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.