Картопля по 50 гривень — це вже не вигадки, а реальна ціна. В одному із великих супермаркетів Чернівців серед різних пропозицій видів картоплі є картопля "Гранада" для смаження за ціною 49 гривень за кілограм, йдеться у публікації "МБ".
Можна купити картоплю і дешевше — за 30 гривень. Але це вже рекордні ціни, порівняно з минулорічними.
Ще на початку вересня вартість картоплі була 18-20 гривень, і це вже шокувало покупців. Та після того ціни не зупинялися, і вартість борщового набору зростає щотижня. Морква на поличках магазинів зараз стоїть із цінником 30-33 гривні, хоча ще тиждень тому її вартість була 26 гривень. Трохи повільніше дорожчає буряк. Якщо у вересні він коштував 15-16 гривень, то зараз 20 гривень за кілограм.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький пояснює, що цього року на обсяги врожаю вплинула посуха.
"Понад 90 відсотків картоплі, яку споживають українці, вирощують у домогосподарствах, але за незмінних площ, – бо посадили ті ж самі один мільйон 200 тисяч гектарів, як попереднього року, – виробництво буде на 18 відсотків меншим. Тобто через посуху врожайність знизилася, бо домогосподарства не мають змоги встановлювати системи зрошення. Тому цього року маємо менше картоплі. Водночас її споживання проти минулого року суттєво не змінилося", – сказав Тарас Висоцький.
Водночас він зазначив, що зібрали близько 17 мільйонів тонн врожаю картоплі, а це на 20 відсотків менше, ніж 2023 року.
Кілька тижнів тому у ціні різко зросли яйця. У магазинах Чернівців десяток яєць продають за 70-75 гривень. Експерти кажуть, що це сезонний чинник. Та цього разу ціни злетіли стрімко: якоїсь миті вони додали відразу на 10 гривень за десяток. Є вже прогнози, що ціна може сягнути 90 гривень за десяток яєць.
Виробники аргументують це підвищенням цін на корми, енергоносії та інше.
"Цінам на яйця притаманна виражена сезонність, адже на ринку значну частку займають домогосподарства, а саме понад 50 %. Збільшення основних виробничих витрат, збитковість сектору в весняно-літній період, сезонний фактор — все це восени штовхає ціни вгору", – пояснив виконавчий директор асоціації "Союз птахівників України" Сергій Карпенко.
За словами експерта, збільшення пропозиції від господарств та умови зберігання яєць у спеку вимагають високої оборотності продукції в торгівлі, і це змушує продавців знижувати відпускні ціни. З приходом осінніх холодів тенденція змінюється на протилежну і їхня вартість зростає.
Щороку дорожчає у зимовий період молочна продукція через зменшення надоїв молока. Але цього року ціни теж різко стрибнули вгору. Середня ціна кілограма твердого сиру становить 350-450 гривень за кілограм, а кілограм масла — понад 400-450 гривень. Продавці попереджають, що це не остаточні ціни: вони будуть ще рости. Скаржаться, що цінник тепер переписують дуже часто.
А Всеукраїнська асоціація пекарів попередила, що в листопаді можуть зрости на 10−15 відсотків ціни на хліб. Якщо цього не станеться, виробники будуть змушені зменшувати обсяги постачань у магазини, заявив президент Всеукраїнської асоціації пекарів і голова компанії "Київхліб" Юрій Дученко.
"У жовтні ціни на хліб уже зросли на 5−10 %. Однак це не покрило зростання витрат виробників, оскільки собівартість зростала ще суттєвіше. Усі основні складники виробництва продовжують дорожчати. Очікується, що з листопада до кінця року ціна борошна зросте ще на 11 відсотків, пакування — на 10 %, логістичних послуг — на вісім відсотків, газу — на 11 %, електроенергії — на 11 %", – розповів Юрій Дученко.
Проблеми з борошном почалися ще навесні, і, попри зібраний новий урожай, ситуація ускладнюється. Пекарі пояснюють, що торішніх запасів пшениці більше немає, а продовольчу пшеницю нового врожаю активно експортують. Через це її ціна на внутрішньому ринку зростає, а виробники продають зерно малими партіями або навіть затримують його в очікуванні ще вищої ціни. Це впливає на стабільність постачання борошна для виробників.
Експерти відзначають, що за жовтень інфляція – одна з найвищих.
"Місячна інфляція у жовтні сягнула одного з найвищих показників за останні 24 місяці. Це відбулось за різкого підвищення цін на овочі, молокопродукти та яйця. Ціни на овочі зросли через низький урожай та ймовірно низькі запаси у жовтні. Молокопродукти та яйця подорожчали на фоні зростання світових цін, зростання експорту та поступового відновлення внутрішнього попиту. Водночас надої молока дещо зменшились. Через стрибок цін на окремі товари у жовтні річна інфляція сягнула вже 9,7 відсотка. На ціни, як і в попередні місяці, також тиснуло поступове відновлення внутрішнього попиту та зростання витрат виробників", - сказав експерт з економіки Віталій Кравчук.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
17-11-2024, 16:53
0
2 934