Нещодавно в Чернівцях управління СБУ в області спільно з підрозділами поліції викрили групу диверсантів, які підпалювали релейні шафи на залізниці. Про злочинність, викриття ухилянтів і співпрацю із ТЦК в ексклюзивному інтерв’ю "МБ" розповів очільник Головного управління Нацполіції в області, полковник Віктор НЕЧИТАЙЛО.
– Яка нині криміногенна ситуація в області та місті Чернівці. Як ви її охарактеризуєте?
– В області криміногенна ситуація контрольована. Наші працівники максимально вживають заходів, щоби вона такою залишалася й надалі. Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то в області крадіжок стало менше на 28%, підпалів – на 67%, незаконного заволодіння транспортними засобами – майже на 40%. Загальний відсоток розкриття злочинів становить 52, з них важких та особливо важких – майже 49%. Я вважаю такі показники позитивними.
– За дев’ять місяців цього року скільки скоєно грабежів і розбоїв?
– За цей час у поліції зареєстровано дев’ять грабежів та один розбійний напад. Усіх їх розкрито. У кожному випадку особи встановлені, їм повідомлено про підозру. Якщо говорити про розбійний напад, то це трапилося у Заставнівській громаді. 6 травня звернулась пенсіонерка й повідомила, що в будинку за місцем проживання односелець застосував до неї фізичне насильство. Відкрито заволодів мультимедійними пристроями: роутером, колонками, ноутбуком, телевізійним тюнером. Поліцейські затримали зловмисника одразу. Крім цього, встановили його причетність до скоєння інших майнових злочинів, серед яких крадіжки та незаконне заволодіння транспортним засобом. Сьогодні вже завершено досудове розслідування, кримінальну справу скеровано до суду. Щодо цієї особи змінили запобіжний захід на утримання в закладі з наданням психіатричної допомоги в умовах, що унеможливлюють її небезпечну поведінку.
– Скільки викрито злочинних угрупувань? Що це були за ОЗГ?
– Від початку року наші поліцейські скерували до суду 13 обвинувальних актів щодо 50 осіб, які скоїли майже 550 злочинів у складі ОЗГ. Якщо проаналізувати вчинені ними злочини, то найбільше шахрайств – 280. Майже всі скоїла група осіб у сфері кредитування. 90 злочинів пов’язані з обігом наркотичних засобів. З них 80 – це продаж наркотиків.
– Скільки було викрито нарколабораторій?
– Нещодавно наші працівники спільно із колегами з Київщини викрили злочинне угрупування, яке займалося контрабандою наркотиків з Євросоюзу. Поліцейські вилучили майже чотири кілограми кокаїну та заборонені психотропні засоби. Ми ліквідували чотири нарколабораторії, які виготовляли заборонені речовини. За вказаними кримінальними провадженнями проведено 13 обшуків. Затримано шість осіб, яким повідомлено про підозру. Наприклад, цього року задокументовано жителя Чернівців, який займався виготовленням і збутом наркотиків. Під час обшуку було вилучено сотні грамів психотропів. Загальна кількість виготовлених наркотиків в середньому становила від шести до восьми кілограмів за місяць. Отриманий дохід від реалізації – понад три мільйони гривень за місяць.
– Скільки вбивств сталося від початку року? Розкажіть про них.
– Від початку року на території області скоїли 14 вбивств. Усіх осіб, які вчинили цей важкий злочин, встановлено та притягнуто до кримінальної відповідальності. Це побутові вбивства, які не мали ознак замовних.
– Тема шахрайства залишається актуальною: яку суму втратили мешканці області "завдяки шахраям" протягом 2023-2024 років? Яку рекордну суму було втрачено за один раз?– Упродовж двох років загальна сума збитків за фактом шахрайства становить майже 187 мільйонів гривень. Рекордна сума, яку видурили за один раз, – 240 тисяч доларів (понад 9 мільйонів гривень). За матеріалами кримінального провадження встановлено, що підозрюваний під приводом продажу сільськогосподарської продукції заволодів коштами потерпілого. Особу афериста встановлено, йому повідомлено про підозру. Наразі триває досудове розслідування цієї справи.
– Цієї весни в місті Сторожинець було скоєно напад на працівника поліції. На якому етапі зараз ця справа?
– Справді, у березні цього року трапився такий випадок, де група осіб вчинила напад на поліцейських. Група складалася із чотирьох мешканців області. Усіх учасників встановлено. Їх затримали і повідомили про підозру, щодо кожного обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. Наші слідчі завершили розслідування у цій справі, обвинувальний акт скеровано до суду. Працівники поліції отримали середньої важкості травми. Сьогодні вони вже в строю.
– Чи побільшало в області аварій? Назвіть статистику травмованих, загиблих і відсоток п’яних за кермом.
– За дев’ять місяців поточного року в області трапилося 1987 аварій, що на 5% більше, ніж за аналогічний період торік. З них 188 ДТП вчинили водії, які керували транспортним засобом у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Минулого року таких аварій було 195, фіксуємо незначне зменшення. На 12% зросла кількість ДТП з постраждалими: ми зафіксували 421 факт. Минулого року було 377 таких випадків. В аваріях отримала травми 551, а загинуло 35 людей. Зазначу, що збільшується кількість аварій за участю неповнолітніх. Цього року ми зафіксували їх 118. Тому звертаюся до батьків: пам’ятайте, що безвідповідальне ставлення до бажань своїх дітей призводить до таких трагічних наслідків.
– Чи залучають поліцейських до виявлення провідників та ухилянтів, які незаконно перетинають кордон? Як ви можете охарактеризувати поточну ситуацію в області?
– Оскільки наша область є прикордонною, то поліція у межах своєї компетенції спільно з іншими підрозділами активно протидіє незаконному переправленню осіб через державний кордон. Цього року наші слідчі зареєстрували 266 таких злочинів, 119 фігурантам повідомлено про підозру. До відповідальності притягнуто 148 осіб, з яких 129 обрано запобіжні заходи. До суду скеровано 105 кримінальних справ, з них – 2 провадження щодо однієї організованої злочинної групи, до складу якої входили три жителі Чернівецької області.
– Чи працюють поліцейські у мобільних групах із ТЦК, яка функція поліції у таких групах?
– Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів, поліцейських залучають до груп оповіщення спільно із військовослужбовцями ТЦК та СП. Такі групи є як мобільні, так і стаціонарні, на блокпостах. У таких групах наші поліцейські перевіряють документи, а саме встановлюють, чи не перебуває особа в розшуку, чи стоїть на військовому обліку. Якщо у разі перевірки працівник поліції виявляє порушення щодо військового обліку, ми маємо право доставити таку особу до ТЦК для складання адмінпротоколу.
– Чи здійснюється затримання людей, які порушили правила обліку військовозобов’язаний. Чи складає поліція протоколи на таких людей. Якщо так, то скільки було складено від початку року?– За зверненням ТЦК та СП поліцейські мають право затримати та доставити чоловіків призовного віку до центру комплектування. Але ми не уповноважені складати протоколи щодо осіб, які ухиляються від мобілізації. Такі матеріали складають працівники ТЦК.
– Розкажіть про новостворений стрілецький підрозділ ГУНП. Хто входить до нього?
– З перших днів війни наші поліцейські спільно із підрозділами ЗСУ та ТрО на постійній основі беруть участь у захисті нашої держави. МВС ухвалило рішення про створення стрілецького батальйону, до складу якого входять працівники з різних підрозділів поліції. Головним завданням цього підрозділу є виконання бойових завдань. Наразі поліцейські цього підрозділу пройшли посилену підготовку та вже взялися до виконання завдання із захисту територіальної цілісності й суверенітету нашої держави.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
2-11-2024, 12:20
0
2 642