Фото надані Олександром Крецьким
Вижничанин Олександр Крецький понад 20 років водить охочих у туристичні походи горами. За цей час обійшов сотні як українських, так і світових вершин. Мріє піднятися на Еверест.
Мандрівник порахував, що лише на Говерлі бував більше пів тисячі разів! І завжди, каже, вона його вражає та захоплює по-новому. Вже традицією для нього стало зустрічати на ній Новий рік. У будь-яку погоду 11 років поспіль він піднімається на Говерлу 31 грудня.
Про це ідеться у публікації "МБ" від 19 вересня, пише molbuk.ua
"Багато хто йде для гарного фото"
Чоловік веде блог у соцмережах "
Ілліч тревел", у якому знімає на відео свої походи, розповідає, що може очікувати на мандрівників у горах за різної погоди.
– Найпопулярніша українська вершина серед туристів – це, звісно, Говерла, – каже Олександр Крецький. – Особливо 23-24 серпня, до Дня Незалежності. У ці дні на під’їзді до бази Заросляк у селищі Ворохта утворюються справжні затори. Навіть на підйомі на гору теж у деяких місцях не протовпитися.
"На трохи широкому плато ще можна розійтися. А в зоні альпійських лугів, де чагарники і вузькі стежки, треба чекати, доки пройде інша група, щоби рухатися далі", – зауважує чоловік.
Одна з основних причин, яка штовхає наших туристів уперед, – бажання зробити вражаюче фото, яке потім можна буде виставити у соцмережах, – каже Олександр. – Особливо це стосується жінок. Часто вони беруть із собою змінну гарну легку сукню, у якій позують на засніжених вершинах, ходять босими по снігу.
Для сімейного відпочинку підійдуть порівняно невисокі гори із безпечним підйомом, як-от Ґорґан (Костел). Вона має 1049 метрів висоти, на маршруті є кілька цікавих локацій: Чемигівський каньйон, гірські гойдалки.
"Гори не пробачають помилок"
А ось Говерла – непроста гора. Узимку на двотисячники чоловік узагалі не радить іти без супроводу гіда і спецспорядження.
"Не все так красиво і гладко, як часом розповідають блогери, – зауважує Олександр. – Картинку цілком може змінити інша погода, пора року. Треба бути готовими до всього. Ми стикалися із тим, що навіть на початку липня було дуже холодно, заливав дощ, сипав сніг. Найкраще поспілкуватися щодо обраного маршруту із людиною, якій ви довіряєте і яка була там. Вона зможе більш об’єктивно розповісти, що на вас чекатиме. Бо гори не пробачають помилок".
Із собою завжди слід брати теплий одяг, спорядження і аптечку.
"Весь рік, навіть за сильної спеки, беру в походи на двотисячники невеличкий пуховичок, шапку, рукавички. І, звичайно, рятувальний набір у непромокальному чохлі – сірники та інші речі, які знадобляться в екстремальних ситуаціях. Наголошую на аптечці, бо техніка безпеки – передусім. Дуже важливу роль відіграє взуття, особливо в зимових походах. Бо якщо взимку взяли неякісні черевики і промочили ноги, почнете замерзати, не зможете рухатися і навіть можете загинути. Це дуже серйозно!" – каже екскурсовод.
Щороку 30 грудня Олександр Ілліч ночує поблизу Говерли, а наступного дня піднімається на вершину. Там розкладає намет або вириває нору в снігу і так перебуває до ранку. Знімає це все на відео.
"Спиртного не вживаю у новорічну ніч, адже всім туристам відомо, що алкоголь розширює судини, чим ще більше сприяє переохолодженню тіла. Часом беру із дому олів’є. Та доки доходжу до вершини, воно може замерзнути настільки, що його неможливо їсти. Буває так холодно і вітряно, що й носа не висунеш зі свого сховку. Раніше пальником, а зараз установкою для приготування їжі, топлю сніг, кип’ячу і хутко заварюю термос чаю – єдине джерело обігріву на найближчу ніч", – розповідає буковинець.
Наступного дня чоловік спускається вниз, що теж доволі непросто:
"Бувають роки, коли погана видимість і сильний вітер. Ти пройшов, а за хвилину твоїх слідів уже й не видно".
"Я родом із Вижниці, виріс у передгір’ї, тож гори весь час були в мене як на долоні. Як їх можна не любити?" – дивується чоловік.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
22-09-2024, 12:20
0
3 552