RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Фото із архівів "МБ"

Ситуацію зі смородом у мікрорайоні Гравітон у Чернівцях досі вирішують. Минає час, а неприємний запах нікуди не подівся. Щойно під’їждаєш до міста, його відразу відчутно, починаючи ще із села Остриця.

Про це ідеться у публікації "МБ" від 12 вересня, пише molbuk.ua



“Неможливо відчинити вікна”

За словами гравітонівців, запах останнім часом не те що не зменшився, а навіть посилився.

“У мене вікна виходять у протилежний бік від Прута. Тож навесні якось менше відчувався сморід. Зараз – просто жах! Неможливо відчинити вікна, особливо ввечері, – обурена жителька будинку №267 Оксана Филипчук. – Люди змушені вимикати кондиціонери, витяжки, щоби цей “аромат” не проникав із вулиці до помешкань. Таке відчуття, що запах ще більше посилився. Його чутно на весь мікрорайон та околиці. Люди проявляють небачену толерантність, це все терплячи. У мирний час усі мешканці б уже були під міськрадою. Бо так не має бути”.

Гравітонівці чекали висновку робочої групи, що почала досліджувати ситуацію ще у червні, проте марно, каже Оксана.

“Звіту перед громадою ми так і не почули. Хоча б якісь проміжні висновки: що зроблено, чого і коли очікувати, у чому, власне, причина?” – розмірковує жінка.

На пресконференції на початку вересня міський голова Роман Клічук висловив переконання, що сморід на Гравітоні у Чернівцях доноситься не від очисних споруд. Мовляв, такого висновку дійшла робоча група. Тож тепер справу передали до поліції.

"Робоча група працювала, але це питання вже передали до правоохоронних органів. Ми дійшли висновку, що цей запах – тваринного походження. Він - їдкий, не характерний для очисних споруд”, – переконаний мер.

“У нас зараз ферм – на пальцях перелічити можна”

Тим часом у Головному управлінні Держпродспоживслужбі в області запевняють, що свинячі ферми не винні.

“Поблизу Гравітона немає свиногосподарств. Найближче – десь у селі Цурень. Але там непогане свиногосподарство закритого типу, воно відповідає вимогам біобезпеки, – коментує начальниця управління безпечності харчових продуктів і ветмедицини ГУ Держпродспоживслужби Любов Штефуряк. – Інших ферм зі свиньми чи іншими тваринами, які б могли спричиняти такий запах, у цьому районі немає. У нас узагалі зараз ферм – на пальцях перелічити можна. Тож сморід однозначно не зі свиноферми. Хіба десь щось підпільне було, що ми не знаємо. Але якщо б воно було масштабне, то рано чи пізно виявилося б. А одна-дві тварини навряд чи можуть спричинити такий запах”.

У відділі комунікації Головного управління Нацполіції в області “МБ” відповіли, що правоохоронці наразі здійснюють перевірку.
“Ми працюємо. Коли матимемо певні результати, повідомимо”, – зазначили у поліції.

“Це комплексна проблема”

Робоча група ще працює і не дійшла остаточних висновків, розповіла депутатка міськради та членкиня групи Ганна Скорейко.

“Процес ускладнений тим, що під час війни ми не маємо права перевіряти підприємства, що і як вони скидають. Робоча група виявила на очисних спорудах певні технічні несправності. Їх уже усунули, і неприємного запаху поменшало. Він є, але вже не такий разючий, як раніше. Також у цьому районі є кілька сміттєзвалищ, які треба обстежити. Це будемо вирішувати спільно зі структурами ОВА”, – каже Ганна Скорейко.

Здійснені заміри повітря не виявили токсичних речовин. Проте це може бути результатом недосконалої методики, зауважує депутатка.

“Будемо працювати над тим, щоб її покращити і бути повністю впевненими, що там немає шкідливих викидів для груп ризику – дітей, літніх людей. Нам часто кажуть, що ці явища переживає кожне місто, де очисні споруди перебувають неподалік житлових масивів. І це правда. Але треба діяти так, щоби жоден мешканець себе не відчував неповноцінним. Адже йдеться про здоров’я”, – розмірковує пані Скорейко, яка також мешкає на Гравітоні.

На уточнювальне запитання “Що все ж таки є джерелом смороду: ферми, очисні споруди чи сміттєзвалища?” депутатка відповіла, що це - “комплексна проблема”.

В ОВА “МБ” повідомили, що це питання Держекоінспекції. Наразі нам з її представниками сконтактувати не вдалося.

“Там не може пахнути квітами”

Гендиректор “Чернівціводоканалу” Андрій Колесник запевняє: причина смороду – не очисні споруди. Водночас зауважує, що вони, звісно, пахнути не можуть.

“Очисні споруди каналізації тому так і називаються, що вони очищують стоки, які, зазвичай мають певні запахи. Бо чим, вибачте, має тхнути туалет? Там не може пахнути квітами. Ці стоки ми не можемо зупинити чи кудись перенаправити, вони постійно наповнюються. Але після очищення отримуємо осад і чисту воду, яку можемо скидати в Прут, – пояснює. – Очисні споруди створено у 70-х роках. Їх завжди будували за містом. У нас зараз дуже щільна забудова Гравітону, будинки буквально нависають над цими спорудами. Але вони працюють цілодобово, тож якби давали такий разючий сморід, він би був постійним. А він виникає хвилями, періодично. Причина – не в очисних спорудах, це я вам гарантую”.

Цьогоріч міжнародні консультанти мають оголосити тендер на реконструкцію очисних споруд, одним із етапів якого буде зневоднення мулу, повідомляє Андрій Колесник:

“Проблема в тому, що у нас мул за радянською технологією не зневоднюється. А за новою він буде повністю зневоднений, тобто зменшений у 20 разів. І в комплексі це питання взагалі зникне”.

Минулими роками зробили капітальні ремонти вторинних відстійників. Цього року відремонтували аератор, який насичує воду киснем. Встановили нові повітродувки, перелічує посадовець.

“Та головне – розпочати реконструкцію очисних споруд за грант від німецького банку KfW. Із 16,5 мільйонів грантових коштів понад 14 мільйонів виділять саме на реконструкцію очисних споруд. Дасть Бог – уже в цьому році вдасться оголосити тендер, а роботи розпочнуть ближче до осені наступного року. Вони триватимуть мінімум півтора-два роки. Лише після цього ми зможемо сказати, що очисні споруди відповідають стандартам”, – підсумував А. Колесник.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
15-09-2024, 12:39
Коментарів 0 Переглядів 3 036


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.