Дедалі більше фермерів на Буковині почали вирощувати кавуни.
Якщо колись на ринку наші кавуни були рідкістю, то зараз кожен другий продавець торгує ягодами, які виросли на полях Сокирянщини, Кіцманщини, Хотинщини, йдеться в публікації "МБ".
"Це важка праця"Відрізнити такі кавуни від херсонських чи одеських неможливо ні за розміром, ні за смаком, кажуть фермери.
Юрій ЩЕРБАТИЙ має майже чотири гектари поля в селі Круглик на Хотинщині. Чоловік вирощує кавуни з 2008 року.
– Щоб доглядати таке поле, наймаємо людей, бо самі не в змозі. Починали з 50 соток. Далі розширилися до трьох-чотирьох гектарів.
Найскладніше обробляти, сапати поле. Також є труднощі із збором урожаю, бо треба багато людей, щоб зібрати вчасно. Це важка праця. Наші кавуни пізні. Але вони дуже солодкі та не відрізняються від завезених. Цього року врожай у нас дуже гарний. Погода була спекотною, а кавуни таку люблять. А були роки взагалі без врожаю. Коли мало дощів, доводилося все поле передисковувати, – каже чоловік.
Цьогоріч дуже багато фермерів почали вирощувати баштанні, зазначає пан Юрій. Багато з них розширює площі. Через велику пропозицію ягоди на ринках ціни на неї впали.
– Раніше не було так багато кавунів. Ситуація змінилася за два останні роки. Люди побачили, що на кавун є попит, коли зменшилися поставки з Херсонщини, Миколаївщини. Від нас фермери дізнавалися, як вирощувати кавуни, і почали пробувати й собі. Вирощують їх зараз під плівкою, роблять крапельний полив. Я в себе нічого такого не робив. У нас від природи росте. Через велику кількість кавунів на ринку ціни цього року дуже знизилися, – каже фермер.
"Уже у кожному селі люди їх вирощують"Віталіна і Вадим КИШКИ вирощують кавуни вже понад 16 років. Це стало сімейною справою. Родина засаджує кавунами до гектара поля у Вашківцях на Сокирянщині.
– Роботи на полі дуже багато. Ми самі обробляємо й доглядаємо поле. Висаджуємо з насіння, накриваємо плівкою. Це важка робота. А коли кавун вже зріє, то його ще й ворони можуть дзьобати. За всім треба стежити. Але, слава Богу, цього року маємо дуже гарний урожай. Трохи вплинула спека. Щоправда, деякі сорти можуть згорати. Та все ж тепла погода – це добре для кавунів. Крапельного поливу ми не маємо. Вирощуємо так, як нас навчили рідні. Витрат цього року було дуже багато, бо все подорожчало, насіння з Нідерландів дороге. Але цьогоріч на заході України, особливо на Буковині, фермери масово почали засаджувати поля кавунами. Лиш у нас в селі є 30 людей, які висадили кавуни, – розповідає подружжя.
Продавець Олег має 1,5 гектара поля на Івано-Франківщині, але торгує ними на ринку в Чернівцях.
– Урожай справді гарний, кращий, ніж минулого року. Але в нас вже в кожному селі люди баштанні вирощують. Торік ще можна було щось заробити. А цьогоріч ціна впала, на ринках кавунів дуже багато. А витрати значні! Ми садимо прямим висадом із зернят, тричі сапали поле. Людей не наймали, все своїми силами, родиною працюємо на полі, – каже чоловік.
Кавуни нині висаджують не лише фермери в промислових масштабах, а й пересічні буковинці на невеликих земельних ділянках для власних потреб.
Пан Михайло із села Горішні Шерівці цьогоріч також вирішив опанувати баштанну культуру. Розповідає, що теплий клімат цьому неабияк сприяє.
– Я й раніше намагався висаджувати на городі кавуни. Але вони виростали малі і не дуже солодкі. А от цьогоріч вдалися на славу. Висадив два сорти. Перший – із насіння, другий – із розсади. Дивився багато відео, як це правильно робити. Між кущами залишив відстань близько метра, щоб кавун мав куди плестися. Спочатку поливав по відру води під кожен кущ раз на чотири дні, зараз поливаю раз на тиждень. Удобрював перегноєм і попелом, без жодної хімії. Кілька разів просапував, прополював. Зараз вже є великі плоди до семи кілограмів. Від сусідів чую, що чимало людей теж почали висаджувати кавуни, – каже чоловік.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
18-08-2024, 11:05
0
3 938