У Чернівцях виставили на аукціон колишнє тролейбусне депо, що знаходиться на проспекті Незалежності, 129.
Рішення про продаж ухвалили на сесії Чернівецької міської ради 25 липня, пише molbuk.ua
"Виставили на аукціон колишнє тролейбусне депо, що сприятиме залученню коштів до міського бюджету та будівництву багатофункціонального торгово-розважального та офісного центру", - повідомив начальник департаменту соціально-економічного розвитку міськради, депутат Сергій Бостан.
Бостан зазначив, що пропонував у торгово-розважальному центрі зробити великий конгрес-хол.
"На жаль, не підтримана пропозиція, яку я неодноразово вносив щодо однієї із умов аукціону. А саме - передбачити, щоби майбутній переможець в новозбудованій будівлі облаштував великий конгрес-хол, в якому можна було би проводити масові заходи за участю не менше 1500 осіб (бізнес-виставки, конференції, презентації, інші заходи). У нас у місті такої локації немає, а вона точно була би в нагоді", - вважає чиновник.
Нагадаємо, комунальне підприємство "Тролейбусне управління" розміщувалося на проспекті Незалежності до 2013 року. Згодом ЧТУ перебралося на вулицю Комунальників. А територія та приміщення були порожніми та не використовувалися.
У 2023 році мер Роман Клічук анонсував, що на земельній ділянці колишнього депо може з’явитися торговельний центр.
Майновий комплекс складається із 23 будівель, які розміщені на земельній ділянці площею 3,6 га. Майбутній власник має впродовж трьох років спроєктувати центр. І ще впродовж трьох наступних років - збудувати його.
Під час розгляду питання серед депутатів точилися дискусії щодо того, чи не з’явиться згодом замість запланованого торговельно-розважального центру на цій території щось інше. І чи в результаті не втратить місто таку цінну комунальну ділянку. Влада заперечує: все під контролем.
Коментарі:
Олексій Каспрук, депутат міськради:“Це діамантова земля в центрі міста”
“Це насправді дуже суперечливе рішення, яке не ухвалювалося впродовж чотирьох останніх сесій. Не вистачало голосів, багато депутатів були проти. Та все ж його різними шляхами продавили. Це означає, що місто виставляє на продаж останню, і, напевне, найкращу земельну ділянку, яка є стратегічною для розвитку міста.
Чому наша фракція “Пропозиція” не голосувала за це рішення? Бо, по-перше, триває війна. В умовах соціальної, політичної, економічної невизначеності це означає, що реальну ціну за цю ділянку громада ніколи не отримає. Кількість потенційних покупців усе одно буде обмежена - як мінімум, не прийдуть західні інвестори. Тобто зараз фактично немає живого, чесного, конкурентноздатного ринку.
По-друге, мене дивує, в який спосіб міський голова і виконавчі органи влади запропонували реалізувати цю земельну ділянку. Адже це не те що золота, а діамантова земля в центрі міста. Але міська рада, згідно рішення, продає не землю, а старі будівлі тролейбусного депо, більшість яких знаходяться у напівзруйнованому аварійному стані. Фактично ми виставляємо на продаж набір будівельного лому. Хоча зрозуміло, що основна цінність там - земля.
Що буде відбуватися далі - залежить від переможця конкурсу. Звичайно, влада відзвітує, що стартова ціна перевищена у рази. Бо зрозуміло, що інвестори між собою будуть змагатися за місце і землю, а не за старі ангари, в яких мили і ремонтували тролейбуси. Тому одну медальку собі навішають за те, що значно зросла вартість. Хоча ми чітко розуміємо, що вона із самого початку була суттєво занижена. Виставте на продаж гектари землі на проспекті, і це буде зовсім інша стартова ціна для аукціону.
Так, певні обмеження залишилися, але, гадаю, для заможного власника, який має армію професійних юристів, вони не складуть жодної перепони. Адже право приватної власності у нас непорушне. І коли ці гаражі, ангари і адмінбудівлі стануть приватною власністю, через суди, іншими шляхами новий інвестор доб’ється того, що будуватиме там те, що він хоче, а не те, що від нього цим рішенням ніби вимагає міська рада.
І найцікавіше: якщо власник доб’ється, що там побудують великий житловий комплекс, який складе величезне навантаження на той і так перевантажений район, то цю земельну ділянку місто буде зобов’язане передати безкоштовно ОСББ .
Тобто це така грандіозна схема на пару років. Ми побачимо її результат, буде цікаво. Чим усе закінчиться - невідомо, але ми розуміли, що це неправильно. Бо це стратегічна ділянка для міста, і саме громада має вирішувати, як її використати. А не просто отримати 150-200 мільйонів для того, щоби зробити кілька невеличких вулиць, поміняти бруківку, утеплити одну школу і зрозуміти, що через 10-15 років ті всі бруківки і дороги розсипляться, а такої земельної ділянки ні в нас, ні в наших онуків і правнуків більше не буде”.
Євгеній Маховіков, заступник міського голови:
“Йдеться про сотні мільйонів гривень до бюджету”
“Згідно із Земельним кодексом України, продаж землі заборонений, якщо на цій земельній ділянці є комунальна, приватна або державна власність. У нашому випадку там комунальна власність - 6600 м кв нерухомості. Відповідно, ми можемо, по-перше, продавати тільки нерухомість. По-друге - інвестори, і це вже неодноразово доведено - прекрасно усвідомлюють, що вони купують і який подальший розвиток подій.
Звісно, ми розуміємо, що нерухомість там особливої бізнесової цінності із себе не представляє. Але ми це проходили із протитуберкульозним диспансером на вулиці Максимовича. Там була схожа історія. По суті, інвестор вкладає гроші у земельну ділянку, а не в нерухомість. Але, згідно із чинним законодавством, ми можемо продавати лише нерухомість.
Є мінімум три накази фонду держмайна, які регламентують проведення контролю виконання умов приватизації, і дій у випадку, якщо ці умови не виконуються.
Можливо, на сесію колись і будуть виноситися якісь рішення. Але згідно чинного законодавства і наказів фонду держмайна, є прописані механізми, яким чином ми як орган приватизації маємо контролювати виконання умов, які виставлялися при приватизації цих об’єктів. Тобто якщо не виконуються умови, прописані в нашому сесійному рішенні стосовно строків виготовлення проєктної документації, проведення безпосередньо робіт по будівництву, це може завершитися розірванням договору купівлі-продажу.
Можна робити гучні заяви, мати різні страхи і на цій підставі нічого не робити. У результаті отримаємо купу битого будматеріалу. Ми це пройшли із поліклінікою на вулиці Південно-Кільцевій, яка за два роки була повністю зруйнована від безгосподарності. Депо горіло вже тричі, там селяться безхатьки. Тобто найнадійніша історія - це не робити взагалі нічого.
Серед депутатів точилися розмови, що наступна каденція може поміняти цільове призначення. Напевне, все може бути. Але на сьогодні процедура приватизації достатньо чітко і грамотно прописана в законодавстві України. Вона абсолютно прозора, зрозуміла для всіх і формує здорову конкуренцію при пошуку і знаходженні інвестора.
На жаль, сказати із чистою совістю, що в нас судові рішення ніколи не викликають подиву, я не можу. Але умови проведення аукціонів достатньо чітко прописані. Якісь маніпуляції, звісно, можливі. Та достатньо ускладнені. А враховуючи, що у цьому аукціоні гарантійний внесок не повертається, а він складає 20% від оціночної вартості. Це буде досить серйозна і солідна сума, щоби нею ризикувати.
Зразково-показовими є стан майже всіх тих пулів нерухомості, які ми продаємо. Саме через їхній стан на аукціон не заявляються покупці. Бо коли об’єкт уже має всі ознаки складу будматеріалів, то у багатьох інвесторів бажання придбати його не виникає. На жаль, у нас зараз 80% об’єктів приватизації складаються саме зі зруйнованих приміщень. Можна дискутувати довго, і доля правди є у всіх. Але тиv часом із кожним днем інвестиційна привабливість об’єктів комунальної власності, які ніхто не бере в оренду, падає.
Щодо стартової ціни території тролейбусного депо, то її поки передбачити не можу.
Лише нещодавно створена аукціонна комісія і оголошений конкурс на експерта - оцінювача. Не впевнений, що в таких об’єктах стартова ціна буде грати якусь визначальну роль. У нас достатньо випадків, коли ціна зростала у 5-10 разів. Якщо аукціон буде успішним, він однозначно буде рекордним за сумою надходжень до міського бюджету. Йдеться про сотні мільйонів гривень”.
Роман Клічук, міський голова:
“У нас найменше торговельних центрів”
“На території колишнього тролейбусного депо збудують торгово-розважальний центр. Ми просто бачимо, що така територія для цього найкраща, а не забудова. Якщо порівняти Чернівці із сусідніми містами, то у нас торговельних центрів найменше. Тому це було загальне бачення як управлінської команди, так і депутатського корпусу. Тож за рішенням сесії там має бути споруджений лише торгово-розважальний комплекс”.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
10-08-2024, 22:21
0
1 680