Кожен з нас, щонайменше, раз на рік, а той більше, хворіє звичайний ГРВІ. Проте мало хто знає, що ГРВІ, ангіна, а також інші недуги можуть викликати серйозні проблеми з нирками.
Слід бути обережними,
зазначає завідувачка нефрологічного відділення Чернівецької обласної лікарні, трансплант-координатор Галина Шкіопу.
- Гломерулонефрит, або клубочкове запалення нирок – це стан, за якого внаслідок дії низки факторів відбувається ураження або запалення саме клубочків. Клубочки нирок – це початковий відділ фільтраційного апарату нирки, тобто нефронів, – пояснює Галина Шкіопу. – У кожній нирці закладено приблизно 1 млн нефронів. Здорові нефрони компенсують роботу уражених нефронів. Тому спочатку ми не бачимо жодних симптомів ураження. Людина досить нормально почувається. Але ресурс цих нефронів і клубочків обмежений. Нові нефрони не утворюються, їх неможливо "купити" чи прокапати. До того ж кількість нефронів із віком зменшується. А основна їхня функція – фільтрація крові від токсинів і зайвих речовин. Тому основне завдання нефролога і нефрології – це збереження ниркових клубочків.
Причинами ураження клубочків можуть бути автоімунні запалення, інфекція, онкологія, приймання ліків. Під дією цих факторів утворюються циркулюючі імунні комплекси, які й ушкоджують клубочки. І таким чином розвивається гломерулонефрит. Тому людям із захворюваннями сполучної тканини, з онкологією, після перенесених бактеріальних і вірусних інфекцій особливо важливо контролювати нирки. Тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів, антибіотиків, імунотерапія, хіміотерапія – це все потребує ретельного ниркового моніторингу.
Часто про гломерулонефрит людина дізнається вже на пізніх, запущених стадіях. Нерідко недуга проявляється набряками, підвищенням артеріального тиску, задухою. Дуже важливо з лікуванням не затягувати, адже, крім переходу в хронічну форму, несвоєчасно виявлений гломерулонефрит може призвести до вираженого зниження функції нирок.
- Якщо ви нещодавно перехворіли або маєте захворювання, перераховані вище, – обов’язково здайте загальний аналіз сечі, щоб перевірити стан нирок. Якщо аналізи показують білок у сечі, без консультації нефролога не обійтися, – радить Галина Шкіопу.
За яких симптомів варто звернутися до нефрологаУсі симптоми гломерулонефриту можна поєднати у наступні клінічні синдроми.
📌Інтоксикаційний – підвищення температури тіла, головний біль, швидка втомлюваність, загальна слабкість, втрата працездатності, поганий сон, знижений апетит тощо.
📌Набряковий – поява набряків на обличчі у ранковий час. Також можливі набряки гомілок та усього тіла.
📌Гіпертензивний – підвищення артеріального тиску, яке є короткочасним та мінливим.
📌Больовий – больові відчуття ниючого, тягнучого характеру у поперековій ділянці.
Які обстеження варто зробити📌Загальний аналіз крові.
📌Загальний аналіз сечі.
📌Біохімічний аналіз крові.
📌УЗД нирок.
Обстеження людини з гломерулонефритом – скрупульозний процес. На всіх етапах обстеження та лікування дослухайтеся до порад вашого лікаря.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
3-06-2024, 18:00
0
1 745