У Чернівцях "Театр юних чернівчан" презентував постановку про репресованих студентів "З аудиторії – за колючі дроти".
Про це повідомляє molbuk.ua
Постановка - на основі книги, яку упорядкував у 1995 році викладач Чернівецького університету Степан Далавурак. Його родина, зокрема внучка Ірина Ткачук, перевидали книгу у березні цього року. Над оновленим перевиданням працювала журналістка Наталія Фещук.
Історії п'яти студентів Чернівецького університету, яких прямо з аудиторій відправляли на допити та заслання, відтворили старшокласники "Театру юних чернівчан", режисерка Інна Даніліна. Театр діє у Міському палаці дітей та юнацтва.
Перформативне читання уривків з книги відбулося днями, під час презентації книги, яка вийшла у "Видавництві 21". Презентували за участі рідних Степана Далавурака, зокрема його доньки Мирослави Кобелі та внучки Ірини Ткачук, докторки історичних наук Тамари Марусик.
Читайте також: "Жили в холодних бараках, на стінах – іній": історія репресованої родини патріотів із БуковиниСпеціально на цю подію у Чернівці також приїхав Павло Хобзей, в минулому начальник управління освіти м. Львова та заступник міністра освіти у 2015-19 роках. У цій книзі є спогади його батька.
- Загалом у книзі "З аудиторії за колючі дроти" зібрано 18 спогадів студентів чернівецьких вишів, - розповідає редакторка перевидання Наталя Фещук. - Всі хлопці, і лише один спогад належить дівчині - чернівчанці Орисі Запаринюк. Вона була засуджена на 10 років за те, що вдома у неї знайшли вірш про любов до України і про тюрму народів - Москву. Інші студенти були засуджені за зв'язок із українським підпіллям, один студент за те, що вивісив український прапор на території університету..."
Степан Далавурак, збираючи ці спогади, все пропустив через серце і помер за роботою над книжкою у 1995 році. 22 травня - річниця його смерті, і театралізоване прочитання уривків з книги "З аудиторії - за колючі дроти" театр представить вдруге, о 17.00, на сцені Міського палацу дітей та юнацтва. Тим більше, це буде напередодні Дня героїв. А ці молоді студенти, які зазнали репресій - теж герої, бо їм скалічили життя за любов до України.
Знаково, що перевидання здійснено саме зараз. І родина упорядника книги, викладача Чернівецького університету Степана Далавурака присвятила її другий вихід тим, хто мужньо боровся і бореться за Україну. "Не для шани мертвих, для нагадування живим", - пише у передмові Ірина Ткачук, внучка Степана Далавурака.
Режисерка і керівниця "Театру юних чернівчан" Інна Даніліна три місяці готувала постановку. У театрі грають старшокласники чернівецьких ліцеїв та гімназій. Діти так розчулили глядачів, що у залі всі плакали.
Постановка розпочинається з вірша Василя Стуса "Не побиваюсь за минулим". Відтак юні актори читають уривки за партами. Відтворено, як знущалися над студентами, як їх допитували.
Актори грають у залі, натомість глядачі сидять на сцені та у другій частині залу.
Як відомо, 19 травня в Україні відзначають День пам'яті жертв політичних репресій.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-05-2024, 14:22
0
2 105