У зв’язку з теплою погодою активність кліщів цьогоріч почалася раніше.
Про це
попереджає Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб, пише molbuk.ua
З початку року на Буковині зареєстрували 9 випадків хвороби Лайма, серед них одна дитина. П’ять випадків захворювання виявили у Чернівецькому районі та чотири у Дністровському. Зараження (укус кліща) відбулося в 2023 році.
За 3 місяці 2024 року фахівці обласного центру контролю та профілактики хвороб дослідили 99 зразків кліщів, з них виявили 8 кліщів (8%) зі збудником кліщового бореліозу, який спричиняє хворобу Лайма. З досліджених кліщів 91 зібраний в природних вогнищах та 8 зняті з людей.
Фахівці нагадують, що більшість випадків хвороби Лайма реєструють з травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (у середньому 7–14 днів).
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, мігруюча кільцевидна еритема на шкірних покривах, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не лікуватися на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
Ризик інфікування залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Як вберегтися від укусу кліща:
- Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
- Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою і закрийте шию.
- Перед виходом в ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, що відлякує кліщів.
- Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
- На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву на узбіччі: саме там кліщів найбільше.
- Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
- Коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла, повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хвилин до трьох і більше годин, навіть кілька днів.
- Оглядайте себе та своїх близьких кожні дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: комаха виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
- Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
- Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
- Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
10-04-2024, 16:59
0
2 749