Чернівчанка Віолетта Олійник і далі збирає дрони для військових. Загалом вона склала і передала на фронт уже пів сотні дронів.
"Завдяки вашим донатам і невтомній підтримці мені вдалося зібрати й передати військовим вже 50 FPV-дронів", – тішиться дівчина. Віолетту підтримують друзі, знайомі та всі небайдужі. Серед них багато митців, підприємців, волонтерів. Зокрема, заслужений художник України, скульптор Іван Салевич задонатив 17 тисяч гривень на цілий дрон-камікадзе.
"Дрон вже прошитий і облітаний, відправився за призначенням. Названий Іван С.", – поділилася майстриня.
А чернівчанин Віталій Кеца, який від початку повномасштабної війни безкоштовно друкує дівчині 3D-деталі для дронів безкоштовно, завіз їй ще партію запчастин.
"Тож будуть бомбери з кольоровими ніжками", – каже чернівчанка.
Упродовж робочого дня, за шість-вісім годин, Віолетта може зібрати два маленькі дрони-камікадзе. Над більшими, десятидюймовими, які зараз дуже потрібні військовим, доводиться погратися весь день.
І хоча робота це нелегка, дівчина невтомно працює. Адже на фронті – її тато, двоє братів, друзі.
"Що більше дронів, то краще"
З батьком Віолетти Володимиром Олійником, командиром підрозділу забезпечення на Авдіївському напрямку, кореспондентці "МБ" вдалося поспілкуватися телефоном.
"Ми троє на різних напрямках. Пішли воювати добровільно. Хоча мої хлопці мають захворювання, які дозволяли законно залишитися вдома. Я також після контракту списаний. Ми могли сидіти собі у Ворохті, Буковелі чи Яремчі. Але всі пішли на війну. Не розглядали інших варіантів", – розповідає захисник.
Він зауважує, що дрони, які збирає донька, стають його підрозділу у пригоді.
"Дрони на цій війні – це як боєприпаси. Вони значно ефективніші, ніж деякі види зброї. Їх можна скоригувати, підібрати. Що більше дронів, то краще. Якщо дати бійцеві 10 набоїв на певний період часу, то він мусить їх економити. І хоча міг би вбити солдата, однак тримає їх для генерала. Так і з дронами. Важливіше знищити танк, а не просто автомобіль. А коли безпілотників достатньо, можемо нищити все вороже, що рухається. Хотілося б, звісно, достатнього забезпечення на рівні держави", – каже пан Володимир.
Апарати зібрані якісно, їх випробували оператори
Щоб покращити ситуацію, чоловік почав шукати, де б роздобути ще більше дронів. Звернувся до доньки, щоби вона допомогла знайти постачальників. І тепер Віолетта сама їх збирає. Так вдається істотно економити, кошти витрачаються лише на закупівлю деталей.
Усі зібрані дівчиною літальні апарати працюють, свою роботу виконують відмінно.
"Усе працює і нам допомагає. Зараз доньчині дрони б’ють по ворожих бліндажах, позиціях, нищать російську техніку. У нас є відео моментів влучання, згодом зможемо їх оприлюднити.
Дрони зібрані якісно. Віолетта співпрацює з операторами безпілотників. Виходить такий тандем: вони літають, бачать, що треба змінити, вона переробляє. Збирає і бомбери, і камікадзе. Бомбер – багаторазовий, але це поняття відносне. Буває, що може пролітати місяць, і все нормально. А інший ворожі РЕБи збивають під час першого вильоту", – каже В. Олійник.
Якщо на початку повномасштабної війни Україна переважала в дронах, то зараз росіяни не відстають.
"Вони, як і ми, теж вчаться. Ми збиваємо їхні дрони, ракети, вивчаємо вміст, думаємо, як протидіяти. Росіяни чинять ідентично. Тож якщо спочатку і наші РЕБи, і їхні працювали на одній частоті, то зараз і вони, і ми переходимо на інші частоти", – зазначає військовий.
Росіяни навчилися обходити санкції.
"Російські волонтери їздять до Китаю, скуповуються там. Китайцям усе одно, кому продавати запчастини. І коли немає деталей, це не тому, що китайці не зробили, а тому, що чимало викуповують росіяни", – додає співрозмовник.
Газета "Молодий буковинець" закликає читачів підтримати майстриню, адже вона робить дуже потрібну справу. Пам’ятайте, що кожна гривня важлива!
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.