RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



У Чернівцях відбувся українсько-румунський круглий стіл із нагоди відзначення 75-річчя утворення Північноатлантичного Альянсу та 20-річчя членства Румунії в НАТО.

Як відомо, Румунія вступила до НАТО 29 березня 2004 року разом з Литвою, Латвією та Естонією, Болгарією, Словаччиною та Словенією. Це було найбільше розширення організації в її історії.

Захід провели у Чернівецькому національному університеті, пише molbuk.ua



Взяли участь чимало поважних гостей як із України, так і Румунії. Зокрема, українську сторону презентували представники місцевої влади, науковці. Румунську - генеральний консул Румунії в м. Чернівці Ірина Лоредана Стенкулеску, надзвичайний і повноважний посол Румунії в Україні Александру Віктор Мікула та інші дипломати, науковці.










З вітальним словом в онлайн-зверненні виступив надзвичайний і повноважний посол, постійний представник Румунії в НАТО Сєбастіан Денуц Нєкулеєску.



Він запевнив, що Румунія підтримує Україну в прагненні вступити до ЄС та НАТО:

"Протягом двох десятиліть Румунія була частиною євроатлантичного простору цінностей, безпеки та колективної оборони, робила політичний та військовий внески у виконання всіх місій Альянсу. Вступ до НАТО ознаменував повернення нашої країни до системи європейських цінностей.

Європа, євроатлантичний простір і весь світ за цих 20 років суттєво змінилися. Починаючи з 2022 року, жорстока агресія Росії проти України показує нас, що безпекова ситуація в нашому найближчому сусідстві зазнала глибоких змін. Румунія є і залишатиметься твердим прихильником України як на двосторонньому рівні, так і гарантами НАТО та ЄС. Ми продовжуватимемо надавати допомогу Україні за всіма напрямками, включно з транзитом українських товарів до Європи. Суверенна та незалежна українська держава з відновленою територіальною цілісністю, демократична та міцно закріплена в європейській та атлантичній орбіті цінностей є у наших інтересах. Підтримка, надана Україні, означає підтримку безпеки Румунії та румунських громадян. Солідарність та відданість Румунії непохитні. Румунія твердо підтримує політику відкритих дверей НАТО. До Альянсу приєдналися два нових члени - Швеція та Фінляндія. І, як ми завжди говорили, ми віримо, що місце України - в НАТО", - сказав Сєбастіан Денуц Нєкулеєску.



"Меседж нашої країни свідчить про тверду та конструктивну відданість безпеці в Чорноморському районі. Під час двосторонніх зустрічей Румунія та Україна налаштовані підняти наші двосторонні відносини на рівень стратегічного партнерства в інтересах громадян обох держав. Це також було однією з мотивацій організувати нинішній захід, який би підкреслював наше добре взаємопорозуміння", - зазначила генеральний консул Румунії в м. Чернівці Ірина Лоредана Стенкулеску.



"Україна стане членом НАТО, це безсумнівно. Але, на превеликий жаль, НАТО не готове прийняти нас в умовах повномасштабної агресії. Тому виникає колізія: з одного боку, НАТО нам надає всебічну підтримку (хоча хотілося би, щоби вона була ще більш потужною), але, з іншого боку, прийняти Україну в стані війни з Росією фактично означає з боку НАТО оголосити війну Росії. Це означає піти не просто на ризик, а на оголошення третьої світової війни. Тому нам і доводиться шукати третій шлях у НАТО такими обхідними дипломатичними дорогами з надією, що ми вистоїмо і переможемо. І, відповідно, у відносно мирних умовах Україна набуде повноцінного членства в НАТО", - вважає завкафедри політології та держуправління, директор Наукового-дослідницького інституту європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ, доктор політичних наук, професор Анатолій Круглашов.

Політолог зазначив, що Румунія - доволі важлива країна для України, а для буковинців як мешканців прикордонної області вона суперважлива. Румунія має певні повноваження і відіграє певну роль, особливо в Чорноморському регіоні з точки зору забезпечення інтересів в НАТО.

"Більше того, вступ України як до НАТО, так і ЄС, є питанням консенсусу. Згадайте історію з прийняттям Фінляндії, а тим паче Швеції, коли дві країни (Туреччина та Угорщина) відтягували це питання. Відповідно, щоби стати членом НАТО, нам ще треба мати повну підтримку з боку чинних членів цієї поважної організації. Тому діалог із будь-яким членом Альянсу є необхідним. І використання потенціалу підтримки з боку будь-якого члена, а тим більше країни, яка історично розуміє значення конфронтації з РФ, є дуже важливим", - переконаний А. Круглашов.

Румунська політична еліта зробила вибір на користь інтеграції в НАТО набагато раніше, ніж українська, на жаль.

"І раніше, ніж наше суспільство. Давайте нагадаємо собі, чесно дивлячись в очі, що включно до 2014 року більшість українців, у тому числі славних, мудрих буковинських ґазд вважали, що вступ України до НАТО є зайвим. І любили слухати Януковича, що ми маємо бути позаблоковою державою і нам ніхто не загрожує. На жаль, нам загрожували. Згадайте цитату Путіна, який сказав, що кримську операцію вони готувили понад 10 років. А ми в цей час спали. Тоді як румуни не спали. Ми прокинулися під гуркіт канонади, і то не всі досі прокинулися. Тому нам треба навчитися робити стратегічний вибір набагато швидше, організованіше і згуртованіше. Цього нам, на жаль, бракує досі", - додав професор.

"У нас немає альтернативного шляху, окрім як євроатлантична інтеграція. Ми повинні прєднатися до НАТО. Чим швидше це відбудеться, тим швидше ми зможемо говорити про безпеку в нашій країні, про те, що ми справді будемо не самі в цій війні. І попри те, що нам справді всі допомагають і у військовому, і у фінансовому плані, але коли є "п'ята стаття", - це зовсім інше. Тобто коли є розуміння того, що країна не сама по собі, а за нею стоять ще умовно 30 членів НАТО, які готові так само долучитися, - це зовсім інша історія.

Звісно, що це складний переговорний та політичний процес. Його потрібно розглядати в контексті того, що цього року в багатьох країнах НАТО будуть відбуватися вибори. Відповідно, всі, скоріш за все, будуть стежити за ходом цих виборів. І ми зможемо говорити про якісь результати по їх завершенню. Бо навряд чи політичні еліти, які вже вступають у виборчу кампанію, будуть приймати доволі непрості рішення. Але зі свого боку ми повинні зробити все, аби пришвидшити вступ до НАТО.

Бо те, що зараз роблять ЗСУ та інші військові підрозділи у війні з Росією, показує, що аналогічної армії у світі, яка має такий досвід, немає. Тобто ми зараз можемо на повну бути не просто країною, яка долучиться. А ми будемо одним із локомотивів Альянсу. Отриманий досвід, вишкіл, озброєння стануть перевагою для України як потенційного члена НАТО", - переконаний директор департаменту соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міської ради Сергій Бостан.



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
4-04-2024, 16:09
Коментарів 0 Переглядів 1 600


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.