RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Дату розраховують за місячним календарем: священник з Буковини пояснив, чому Великдень святкуємо по-старому



Цього року Великдень святкуємо 5 травня. Це одна із найпізніших дат. Усі православні та греко-католики і далі святкують це головне християнське свято в один день. А римо-католики цього року відзначають Великдень аж на п’ять тижнів раніше - 31 березня.

Священник ПЦУ Роман Грищук пояснив, чому Україна перейшла на новий церковний календар, але не на григоріанський, пише molbuk.ua.



Дату Пасхи розраховують за місячним календарем. Обчислення дати Великодня прив'язане не до дати, а до весняного рівнодення та повного місяця.



"Календарний церковний рік і свята різдвяного циклу мають прив’язку до сонячного календаря. З новоюліанським календарем вирішили питання із загальнорічним циклом свят. А ось Великодні свята і усі свята, прив’язані до Великодня, вираховуються за місячним календарем. Це стосується Великого посту, Вербної Неділі, Хоминої неділі після Великодня, Вознесінння і П’ятдесятниця (День Святої Трійці — ред.)”, - пояснює Роман Грищук.



Пасха має відзначатись в першу неділю після першого повного місця, після весняного рівнодення. Схема розрахунків складна, церковний календар з часом почав сильно відрізнятись від астрономічного. Тому весняне рівнодення на Заході та Сході після календарної реформи 16 століття почали розраховувати по-різному. Католики перейшли на розрахунки, які наближені до астрономічних, а православні, крім того, враховують дату святкування Старозавітної Пасхи.

“Обчислюємо дату Великодня наступним чином: вираховуємо першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення 21 березня. Тому розрахунки бувають різними, бо повний місяць після 21 березня може бути або раніше, або пізніше", - зазначив Роман Грищук.

Питання з Великоднем не вирішується простим переходом з юліанського на новий календар через давні традиції. За юліанським календарем Великдень обов'язково має святкуватися після єврейської Пасхи, тоді як григоріанський календар, в силу астрономічно-математичних особливостей, іноді порушує це правило.



"Також у розрахунку Пасхи маємо прив’язку до старозавітної Пасхи. Як відомо, Старий Заповіт є прообразом до Нового Заповіту. Старозавітна Пасха припадала на день розп'яття Христа, якраз у п’ятницю, а Христос воскрес у неділю. Тобто святкування Новозавітної Пасхи обов’язково має бути після старозавітної Пасхи. Тому церква, перейшовши на новоюліанський календар, пасхальні свята на даному етапі залишила за александрійською схемою вираховування. Таким чином новозавітна Пасха залишилася на своєму місці і святкується після старозавітної єврейської пасхи. Так роблять 14 помісних православних церков і Україна у тому числі”, - розповідає священник.

Поки що не йдеться про те, щоб римо-католики і православні святкували Великдень в один день, як зробили з Різдвом. Такі перемовини і спроби відбувались не раз з 17 століття, але закінчувались невдачею.

“У католиків не раз таке буває, що новозавітна Пасха святкується раніше, ніж старозавітна Пасха. Тобто порушується біблійний порядок хронології подій. Щоб цього не відбулося православні християни під час обраховування визначення дня Великодня вираховують наступну першу неділя після весняного рівнодення і після іудейської пасхи. Йдеться про дотримання всеправославного порядку. Можливо, з часом будемо святкувати Великдень разом з католиками. Якщо Церква прийме таке рішення. На даному етапі нам важливіше зберегти єдність з усім православним світом", - каже священник ПЦУ Роман Грищук.

Водночас вже наступного 2025 року і католики, і православні відзначатимуть Великдень в один день. Такий збіг трапляється раз на 3-4 роки.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
23-03-2024, 21:12
Коментарів 3 Переглядів 172 471

Hаписав: Yevheniia, Коментарів: 0, Новин: 0, 24 березня 2024 21:23
В новині:
Новий завіт старий завіт, але відраховують від місячного календарю якось це дуже заплутано,а верба вже зацвіла,а от в Україні так пізно її вже не буде...
Тому цьогоріч я з католиками,тобто з природою зустрічатиму Пасху.

Hаписав: Михайло, Коментарів: 0, Новин: 0, 26 березня 2024 07:34
В новині:
Дуже уважно прочитав. Склалося враження, що священик сам "чув дзвін та не знає де він" і викручується, щоб не подумали що він не знає.

Hаписав: Василь, Коментарів: 0, Новин: 0, 26 березня 2024 12:48
В новині:
У цій статті логічно стає зрозумілим, що Паска повинна святкуватись 31 березня (перша неділя весняного рівнодення і перша - повного місяці. Крапка! Так і є - 31 березня). Що стосується Старозавітної (єврейської паски), то про це на Нікейському соборі 325 року не йшлося взагалі. Це константинопільське духовенство започаткувало у 11-12 столітті. Новоюліансткий календар - це гібрид по суті.


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.