Новини Дня

00:45
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
00:30
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
00:15
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
23:59
На фронті 174 зіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
23:45
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
23:23
Названо овоч, який потрібно їсти всім щодня
22:58
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
22:43
Путін заявив, що Росія атакувала Україну ракетою середньої дальності "Орєшнік"
22:21
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
22:05
Сонце поверне щастя в життя цих знаків Зодіаку. На кого чекає період великої радості
21:41
Рекордні витрати на оборону, скорочення пенсій: у РФ затвердили бюджет на 2025-27 роки
21:20
Що станеться з організмом, якщо їсти картоплю щодня
21:00
Чернівчанка, яка очолила Міндовкілля розповіла, на чому повинна базуватися відбудова України
20:40
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів
20:20
ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
20:18
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
20:00
У Чернівцях патрульні зупинили п'яного водія: вміст алкоголю перевищив норму в 14 разів
19:40
Рада ухвалила законопроєкт про безпеку в закладах середньої освіти: деталі
19:23
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
19:20
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
Больше новостей
Молодий буковинець » Новини Чернівців » «Хлопці воюють, а ми допомагаємо»: викладач ЧНУ ремонтує авто для військових - фото

«Хлопці воюють, а ми допомагаємо»: викладач ЧНУ ремонтує авто для військових - фото

Новини Чернівців / Допомога захисникам / Публікації / топ новини
3 208
0

Фото надані Павлом Івончаком

Викладач філологічного факультету ЧНУ Павло Івончак ремонтує машини для військових на фронт. Проводить у своїй майстерні чи не весь вільний час. Бо розбиті машини з передової, на жаль, прибувають постійно. Вкладає всі сили в те, щоби відновити понівечений транспорт і віддати його бійцям справним та надійним.

Про це йдеться у публікації "МБ" від 14 березня, пише molbuk.ua



"Машина стала, як решето"

Ремонтом автомобілів Павло займається ще з 2007 року.

"Коли я був студентом, знайомий відкрив станцію техобслуговування. Я часто до нього забігав, щоби й собі повчитися. Мріяв, коли закінчу університет, буду на дозвіллі ремонтувати машини. Поступово моє хобі переросло в роботу, а викладацьку діяльність в університеті більше сприймаю як захоплення", – усміхається Павло.

Читайте також: Донька професора-військового з Чернівців купила бійцям авто за розіграну на аукціоні власну картину

Лагодити машини для військових чоловік почав ще з часів АТО, коли пішов воювати його колега – викладач філфаку Олег Горбатюк.

"Якось Олег попросив мене допомогти відремонтувати УАЗ. Частину деталей я знайшов у себе, на решту дали гроші знайомі. Згодом ми придбали за кордоном Mitsubishi Pajero, підлатали його. Авто добре служило й жодного разу не підводило. Так і повелося відтоді: хлопці воюють, а ми допомагаємо", – провадить Павло Івончак.

Чого лише не ремонтував за ці роки чоловік із товаришами!




"Якось хлопці мені пригнали розчавлену танком машину. Половину довелося переварювати. Але нічого, зробив – і поїхала. Навіть зараз виконує бойові завдання, – запевняє чоловік. – Іншого разу наших накрило "Градом", машину всю посікло, стала, як решето. Повністю її переварював. Бувало, зламану раму переробляв. Найчастіше на фронті в автомобілях нищаться корпус, ходова, двигун, мости, роздатки й коробки.

Іноді буває важко працювати – не стільки фізично, як морально. Попросили пофарбувати пікап, який придбали спеціально для евакуації загиблих побратимів із зони бойових дій. Важко було усвідомити, що цим авто вивозитимуть хлопців на щиті..."

"Підтримка військових – у пріоритеті"

Раніше Павло ремонтував машини й цивільним, з того заробляв на прожиття. Та зараз не встигає, бо дуже багато запитів від бійців.
"Працюю передусім для військових. Якщо й приймаю клієнтські машини, то дуже рідко. Часу не вистачає. Транспорт для фронту прибуває постійно. Особливо масово – з початком осені, коли всі готуються до зимового періоду.

Коли звертаються клієнти, відразу попереджаю, що військові машини – у пріоритеті. Кажу, якщо хлопці з передової повідомлять, що їм потрібна допомога, кину все й буду робити передусім для них. І поки що, як не дивно, не було жодного клієнта, який би після цих слів передумав віддавати в ремонт своє авто. Усі ставляться з розумінням, кажуть: "Це діло святе".




Зараз велика проблема з майстрами, адже багатьох із них мобілізували, зауважує Павло Івончак.

"У моїх знайомих із СТО забрали електрика – і все, робота фактично зупинилася, бо нікому провести комп’ютерну діагностику. Адже сучасні автомобілі практично всі комп’ютеризовані. При цьому потреба в майстрах величезна, і передусім серед військових. Бо техніка на фронті нищиться дуже швидко", – каже Павло.

Побитих автомобілів із передової справді почало прибувати стільки, що їх не встигають ремонтувати.

"У перші дні великої війни так не було, а тепер дуже багато машин надходить. І все важче знаходити кошти на ремонт. Раніше намагався власними силами покрити всі витрати. Шукав запчастини, просив гроші у знайомих. Зараз, як і раніше, роблю все для фронту безкоштовно, та на придбання матеріалів змушений просити допомоги. Бо вже просто фінансово не тягну. І в багатьох моїх знайомих схожа ситуація", – розповідає Павло.




"Робити абияк – це по-свинськи"

У прифронтових регіонах часто користуються тим, що військовим терміново потрібно відремонтувати транспорт. Деякі автомайстерні здирають із бійців космічні суми, а лагодять абияк.

"Дуже багато негативних відгуків чув про Дніпро. Можливо, місцеві не мають інших способів прибутку. Та якби ж хоч ремонтували на совість! Якось нашим хлопцями довелося їхати між мінним полем і дорогою. Виявилося, що місцеві майстри замість замінити опорні стійки на амортизаторах підв’язали якісь ганчірки, щоб не стукало. Ця стійка могла в будь-який момент відірватися, машину тоді б знесло просто на мінне поле.

Коли цим горе-майстрам вказуєш на їхню недбалість, вони відмахуються. Мовляв, усе одно машину розбомбить, то навіщо її ретельно ремонтувати. Але технічний стан транспорту має бути ідеальним! Адже військовим у будь-який момент може знадобитися під’їхати на бойову позицію або, навпаки, відійти. Машина має бути справна завжди! А ось так зробити – це по-свинськи", – обурюється Павло.

Такі випадки – не рідкість. Тому бійцям часто вигідніше пригнати на евакуаторі машину до Чернівців, тут відремонтувати й привезти назад на лінію вогню. Вдома і полагодять на совість, і грошей не здеруть.





"Сучасна техніка примхлива"

З перших днів великої війни старі джипи дуже виручали, бо вони непримхливі, розповідає співрозмовник.

"Там усе надійне – паливні системи, мости. Але більшість цих машин уже розбомбили. А техніка, виготовлена у період останніх десяти років, дуже примхлива. Спробуй залити в сучасний джип військову солярку – машина через кілька хвилин зупиниться. Туди потрібне якісне і дороге пальне", – каже Павло.

Та й у Європі майже не залишилося якісного транспорту, який би годився для передової. Звідти, як каже Павло, вже вигребли майже все. Часом і там трапляються нечисті на руку продавці.

"Якось волонтери купили за 3,5 тисячі євро Mitsubishi L200 у Румунії. Хвалили, що ідеальна машина. Хлопці мене попросили переварити раму, бо хотіли встановити міномет. Коли розібрав, побачив, що всередині все гниле. То ми ще в неї вклали 2,5 тисячі доларів, щоби привести до ладу".




Попри всі труднощі, Павло Івончак планує й надалі допомагати військовим, скільки буде змоги.

"Мені подобається вислів одеситів: "Нам нікуди відступати, позаду – море". Так і в нас. Наш шлях – тільки до перемоги. У мене троє дітей, я б міг давно виїхати за кордон. Але не уявляю собі майбутнього в іншій країні. Його треба будувати тут. І я вірю, що спільно ми здолаємо ворога", – переконаний викладач.




Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
[related-news] [/related-news]

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введите код: