Діти в соціальних мережах проводять дуже багато часу. Часто через це виникають проблеми.
Як контролювати дітей у соцмережах і коли треба бити на сполох, розповіли начальник сектору ювенальної превенції ГУ НП в області Микола Басараб та старший інспектор ювенальної превенції ГУ НП в області Юрій Мельник.
Щоб запобігати негативним подіям, які можуть трапитися з дітьми в інтернеті, крім оперативних підрозділів і кіберполіції у рамках проєкту "Вартові мережі", працюють також ювенальні поліцейські.
Поліцейські навели конкретні приклади, як соцмережі призвели до проблем.
– 17-річного буковинця судитимуть за повідомлення про замінування школи в Києві. Він вирішив похизуватися в одній із соцмереж тим, що повідомив про замінування школи в Києві. Його виявили фахівці з кібербезпеки. Хлопець із села, з нормальної сім’ї, але так вирішив самоствердитися, – розповів Микола Басараб. – А дівчинка з Чернівців переписувалася нібито з хлопцем у соцмережі. Кілька разів скинула не дуже пристойні фото. З’ясувалося, що це дорослий чоловік. Він почав її шантажувати, щоб продовжувала скидати фото, інакше він їх оприлюднить.
У Чернівцях через телеграм-канал зібралися підлітки біля великого торгового центру для хуліганства. Це було ініційовано з Росії так званою групою "Редан", щоб дестабілізувати ситуацію. Правоохоронці спрацювали на випередження. Вони вже були на місці, коли підлітки почали збиратися. Незаконних дій вдалося уникнути. Згодом цей канал заблокували.
Правоохоронці нагадують, що батьки повинні контролювати дітей у соцмережах й оцінювати ризики, які їх можуть спіткати.
Поради батькам
Встановіть на свій мобільний програму "Батьківський контроль". Тоді мама або тато на своєму телефоні будуть бачити повідомлення, які надходять дитині. Вони будуть знати, у яких мережах діти зареєстровані, з ким спілкуються. Тобто все, що є в телефоні дитини, буде доступним для батьків. Також є можливість встановити заборону на закачування різних додатків і сайтів.
Час від часу варто перевіряти телефони дітей. Але має бути не лише заборона, а й роз’яснювальна робота батьків. Треба постійно пояснювати дитині, чому не можна заходити на той чи інший сайт і до яких проблем можуть призвести безконтрольні дії в соцмережах.
Дитина повинна довіряти батькам. Цікавитися думкою батьків щодо питань, які її турбують. Не боятися розповісти, що отримує сумнівні повідомлення у соцмережах.
Батьки мають стежити за поведінкою дитини. У разі проблем треба консультуватися з класним керівником, шкільним психологом.
Поради дітям
Нікому без дозволу батьків не давайте особисту інформацію: адресу, номер телефону, адресу школи тощо. Не давати нікому, крім батьків, свої паролі, навіть найближчим друзям.
Не погоджуйтеся на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в інтернеті.
Не надсилайте свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.
Не відповідайте на невиховані й грубі листи, повідомлення. Якщо отримуєте такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає інтернет.
Не заходити на аморальні сайти й не порушувати без згоди батьків встановлені правила.
Не робити протизаконних дій в інтернеті. Не шкодити й не заважати іншим користувачам.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram