У Чернівецькому прикордонному загоні констатують, що, попри посилення заходів, порушників кордону, порівняно з минулим роком стало значно більше. Чоловіки ховаються у "схованках" у машині, перепливають Прут на матрацах, намагаються перетнути кордон горами у машинах або пішки. Були випадки, коли чоловіки намагалися втекти з України, ризикуючи своїм здоров’ям і навіть життям. Але багатьох це не зупиняє: вони все одно намагаються незаконно потрапити до Румунії чи Молдови. Все, щоб не бути мобілізованим та не потрапити на війну.
Офіцер Чернівецького прикордонного загону Костянтин Ліснік розповів "МБ" про кількість порушників та про те, де найчастіше затримують ухилянтів і які найпоширеніші способи.
"Цього року на ділянці Чернівецького прикордонного загону було затримано майже 1300 порушників державного кордону, з них ухилянтів 1200. Загалом з початку війни виявили понад 2800 порушників державного кордону, з них осіб, які намагалися уникнути мобілізації майже 2500", – каже Костянтин Ліснік.
Прикордонники зазначають, що кількість ухилянтів зросла вдвічі, порівняно з минулим роком і передбачають, що ця цифра продовжить зростати. У липні 2022 року прикордонники затримали 109 порушників кордону, з них ухилянтів було 84, а вже у липні 2023 року кількість зросла до 242 порушників, з них – 220 ухилянтів.
"Чернівецький прикордонний загін охороняє частину кордону з Молдовою, а також з Румунією. І немає жодного відділу, на якому би не затримували порушників кордону чи ухилянтів. Ще донедавна найвіддаленіший гірський підрозділ "Шибени" був відносно тихим. Там досить складний рельєф, віддалений район. Але з початку цього року там теж ловлять ухилянтів. Вони маскуються під туристів, під грибників. Часто розповідають, що милуються краєвидами Карпат. Але найчастіше ухилянтів виявляють на території прикордонної служби "Красноїльськ" та "Селятин". Тут ділянка українсько-румунського кордону проходить горами. Там легше сховатися від прикордонників. Ухилянтам цікаво потрапити одразу до Євросоюзу, а не до Молдови. Тому вони йдуть через кордони Румунії. Крім того, багато людей у цій місцевості, які займалися контрабандою цигарок, з початку війни перекваліфікувалися на організаторів незаконного переправлення ухилянтів. Такий"бізнес" для них став вигіднішим, адже можуть заробити більше грошей. За незаконний перетин кордону правлять від 2 до 7 тисяч євро з особи", – констатує Костянтин Ліснік.
Затримують і організаторів незаконного перетину, і ухилянтів. У Чернівецькій області цього року було затримано майже 20 організаторів незаконного перетину кордону. Щодо цих осіб порушено кримінальні справи. А от ухилянтів, які нібито самостійно намагаються перетнути кордон, притягають до адміністративної відповідальності, і вони лише сплачують штраф від 3400 до 8500 гривень чи відбувають арешт на 15 діб. Звісно, таке покарання нікого не лякає і кількість ухилянтів не стає менше.
"На початку війни простежувалася тенденція, що порушниками кордону були чоловіки з тих областей, де велися бойовій дії: Київської, Луганської, Донецької, Херсонської. Зараз тікають чоловіки з усіх регіонів України. Кількість утікачів різна, але щодня маємо порушників. Найчисленнішою була група з 21 особи. Чоловіків одночасно намагалися перевезти двома мікроавтобусами ближче до ділянки відділу прикордонної служби "Красноїльськ", а далі їх мали супроводжувати пішки до кордону з Румунією. Групу затримали прикордонники на підступах до кордону. Порушників притягнули до адмінвідповідальності, а щодо організаторів порушено кримінальну справу", – зауважує Костянтин Ліснік.
Багато чоловіків, намагаючись подолати кордон, не розраховують свої сили. Костянтин Ліснік розповів, що якось трапився навіть смертельний випадок у Карпатах.
"Нещодавно на прикордонній ділянці "Красноїльськ" трапився незвичайний випадок. Чоловік намагався самостійно незаконно подолати кордон, пішов у гори й заблукав. Майже добу він блукав горами, стан його здоров’я погіршився. Тоді чоловік сам зателефонував на спецлінію і звернувся по допомогу. Його розшукали рятувальники. Маємо і смертельний випадок на ділянці прикордонної служби "Шибени", де дуже складний рельєф. Двоє чоловіків рухалися лісом, намагалися вийти до кордону з Румунією. Не розрахували свої сили й зміну погодних умов. Наприкінці березня погода різко зіпсувалася, був сильний шквальний вітер, сніг. Один із чоловіків втратив силу, далі йти не міг і залишився у лісі, другий повернувся. Він дійшов до родичів і повідомив, що до кордону не дійшли через погоду. Тоді рідні передзвонили на спецлінію. Через складні погодні умови рятувальникам вдалося вийти на допомогу лише через два дні. На жаль, знайшли лише замерзле тіло", – провадить Костянтин Ліснік.
Прикордонники вже добре знають "схеми", за допомогою яких ухилянти намагаються потрапити до інших країн, тому чоловіків з інших регіонів часто не пускають у Чернівецьку область.
"Часто чоловіки їдуть нібито купити машину чи зустрітися з дівчиною, з якою нібито познайомився в інтернеті. Але особливо підозріло це виглядає, коли їдуть в один і той самий населений пункт. Таких чоловіків мають право не пустити у прикордонний регіон", - пояснює Костянтин Ліснік.
Прикордонники пояснюють, що кількість ухилянтів, які намагаються втекти через кордон, збільшується у літній період, бо цьому сприяють погодні умови. З настанням холодів кількість зменшується, але порушення не припиняються: сотні чоловіків і далі намагаються втекти з України незаконно, навіть попри небезпеку.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram