У Чернівцях запрацювала програма протезування великих суглобів.
Перші операції вже зробили у центральній міській лікарні, пише molbuk.ua.
Дорогу операцію мешканці Чернівецької громади можуть зробити безкоштовно. В управлінні охорони здоров’я міськради запевняють, що кошти виділяють на все – від протеза до шприца.
Як діє програма і хто може зробити операцію, розповіла заступниця начальниці управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради Галина Бовкун.
Скільки грошей виділили на програму ендопротезування?
Програма ендопротезування великих суглобів у Чернівцях запроваджена вперше. Вона працює вже місяць. Включає протезування кульшових та колінних суглобів. Операції виконують на базі центральної міської клінічної лікарні. Станом на сьогодні прооперовано десять осіб, серед них є учасники бойових дій, особи з інвалідністю. На першу закупівлю штучних суглобів виділено 992 тисячі гривень.
Операції роблять людям, яким це передбачено за медичними показами. Кошти виділяються з бюджету Чернівецької територіальної громади.
Де виконують операції з протезування?
– Протези закуповує центральна міська клінічна лікарня, яка також веде їх облік.
Там же здійснюється й оперативне лікування. Для пацієнта є безкоштовною заміна самого суглоба. Операція теж здійснюється коштом Національної служби здоров'я України.
Ще є можливість робити операції?
У центральній міській лікарні замінили суглоби 50 відсотків пацієнтів, для яких на перший період закуплено суглоби. Ще десять осіб мають змогу зробити це оперативне лікування.
Лікарня наприкінці серпня має надати звіт, скільки залишилося коштів. Водночас вже підготовлений запит на виділення додаткових коштів.
Це питання у рамках програми охорони здоров’я буде винесено на виконком і на сесію міської ради. Хочемо залучити додаткові кошти, щоб поновити запас суглобів і працювати далі планово.
Ці операції виявилися дуже потрібними багатьом, чи є на них черга?
Операції із заміни суглобів не кожен може собі дозволити, бо вони є дорогими. Тож це дуже потрібна соціальна програма для незахищених верств населення, які не мають змогу оплатити додаткову операцію в приватних центрах або в лікарнях, які не уклали договір з НСЗУ.
Наразі в реєстрі тих, хто вже звернувся на комісію щодо зміни суглобів, – 28 осіб.
Як людина може потрапила в реєстр, щоб отримати безкоштовне протезування?
Потрібно звернутися до сімейного лікаря, лікаря-терапевта або лікаря-травматолога, який веде пацієнта. Кожен лікар у поліклініці або центрах первинної медико-санітарної допомоги володіє ситуацією, має чек-лист, має перелік необхідних документів, має перелік осіб, які потребують протезування позачергово, а також контактний номер телефона представника медичної комісії у центральній міській лікарні. Тому сімейний лікар може повідомити, коли відбудеться найближче засідання медичної комісії, і скеровує пацієнта з відповідними документами у центральну міську лікарню. А вже там можуть повідомити про чергу. Але так званою відправною точкою є сімейний лікар або лікар-травматолог, які допомагають збирати документи.
Раз на тиждень засідає комісія з лікарів у центральній клінічній лікарні. Вони перевіряють документи. Медики дивляться, чи немає протипоказів, зокрема загострення якихось захворювань. У такому разі людина залишається в реєстрі, але оперативне лікування їй відтерміновується.
Чи обов’язково людина, яка потребує заміни суглобів, повинна мати групу інвалідності?
Ні, не обов'язково. Протезуванню підлягають всі категорії, які за висновками лікаря потребують протезування. Якщо людина має інвалідність, це обов'язково має бути зазначено в індивідуальній програмі реабілітації.
Якщо людина не має інвалідності, вона також підпадає під дію цієї програми і, за висновком лікаря, її кандидатур розглядають на комісії. Відтак відбувається протезування.
Позачергово проводиться протезування в ургентних випадках. Також позачергово протезування передбачено для осіб, які брали або беруть участь у бойових діях, а також особи з інвалідністю. Ці три категорії хворих першочергово претендують на протезування.
Як людина може зрозуміти, що вона претендує на заміну суглоба? Чи це вже лікар ставить такий діагноз?
Протезування виконують лише за показами лікаря. Людина звертається до сімейного лікаря, терапевта або травматолога і каже, що в неї є проблеми із суглобами. Потрібно пройти діагностичні обстеження, а після цього лікар готує направлення на медичну комісію. Вона засідає щосереди, раз на тиждень. Тобто самостійно людина не може визначити, чи вона потребує операції. Це завдання фахівців. Загалом процес збору документів може тривати близько місця.
Чи можна зробити безкоштовне протезування за цією програмою в іншій лікарні міста чи у приватному медичному закладі?
Безкоштовні операції проводять лише у центральній міській лікарні, що на вулиці Героїв Майдану, 226. Відповідно до рішення виконкому, кошти передаються для закупівлі протезів у центральну міську лікарню. Вони проводять тендер, ведуть закупівлю матеріалів, облік. Гроші на суглоб пацієнту не надають. Це все робить лікарня.
Приватним закладам гроші не маємо права надавати, бо маємо затверджений порядок реалізації цієї місцевої програми.
Але якщо людина може придбати суглоб за власний кошт кращої якості, то операцію із заміни у центральній лікарні теж зроблять безкоштовно, адже заклад має відповідний пакет надання хірургічної допомоги й гроші отримує від НСЗУ. У такому разі потрібно мати направлення від лікаря.
Крім того, у лікарні є пакет реабілітаційної допомоги після оперативного втручання. Це також безкоштовно для пацієнтів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
9-09-2023, 20:39
0
7 581