У Чернівцях у Садгорі створюють модульне містечко на території площею 1,5 гектара. Створити модульне містечко допомогли партнери з Чехії та Німеччини.
Жити тут зможе приблизно 300 людей, йдеться у публікації "МБ".
На будівельному майданчику монтують модульні будиночки. Один із них готовий уже на 90 відсотків. Роботи почалися наприкінці жовтня. З одного боку містечка вже умебльовують перший модульний будиночок, паралельно з іншого боку будівельного майданчика бригада складає панелі для третього будиночка.
Першу чергу модульного містечка змонтували за місяць, на завершенні вже друга черга. Загалом у модульному містечку має бути вісім модулів і один адмінбудинок. На них виділили: 2,5 мільйона євро – Євросоюз і 500 тисяч євро – уряд Німеччини.
"Займатися модульним містечком у Чернівцях почали через місяць після початку війни. Розуміли, що доведеться десь розміщувати переселенців. Партнери з Німеччини звернулися до нас з ініціативою щодо облаштування модульного містечка. Ми це підтримали, підібрали земельну ділянку, підвели мережі. Німецька сторона сама провела тендер і визначила переможців – дніпровські фірми виготовляють і монтують будиночки", – розповідає заступник міського голови Василь Зазуляк.
Модульні будиночки роблять з утепленого металевого каркаса, тож вони досить енергоефективні. На монтаж одного блока потрібно приблизно місяць. Містечко готове наразі на 40 відсотків. На цілковите завершення чекати не будуть: щойно один модуль буде готовий, одразу заселятимуть людей.
"Заселенням буде займатися управління комунального майна спільно із департаментом соціальної політики. Ми вже маємо звернення від людей, які готові сюди переїхати", – каже Василь Зазуляк.
Завершити модульне містечко мали б до березня. У восьми модульних блоках буде жити 225 людей. Одні кімнати розраховані для сімей, інші – для самотніх.
Один із модульних блоків майже готовий. У кімнатах є необхідні меблі: ліжка для дітей, двоспальне ліжко, столи, шафа. У будинку є спільні душові кімнати та кухні. Вже встановлені сантехніка, пральні машини, облаштована кухня з холодильниками.
"Модульні будинки будуть опалюватися електрикою. Ми ще влітку розуміли, що з нею можуть бути проблеми. Тому проєктом одразу передбачили наявність потужного генератора, який тут встановили. Він зможе забезпечити електроенергією все містечко, щоб було тепло", – каже Василь Зазуляк.
У модульному містечку буде додаткова інфраструктура. Проєктом передбачено ігровий майданчик. Також хочуть поставити кілька МАФів, щоб була можливість купувати продукти й речі першої потреби.
Модульні будиночки для цього містечка також передала Чехія. Вони вже готові, і їх не треба монтувати. Тож, окрім великих модульних блоків, тут встановлять окремі модульні будиночки – у три ряди по п’ять будинків.
Загалом має бути 15 модулів, з них – 12 житлових, два санвузли і кухня.
Більшість модульних будинків вже доправили до Чернівців. Але в міській раді наголошують, що головна умова модульного містечка – це тимчасове проживання.
"Люди, які сюди переїдуть, мають стати членами нашої громади, почати працювати і згодом переїхати у повноцінне житло. Тут дозволять мешкати орієнтовно три роки", – пояснює Василь Зазуляк.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.