У Чернівцях налічуєть 135 захисних споруд, але не всі з них придатні для укриття людей. Готовими вважаються лише вісім.
Про це розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Володимир Самолюк.
Усі укриття були побудовані у 70-х роках минулого століття. Обладнаня і меблі, які там є теж із того періоду.
На вулиці Білоруській є два бомбосховища – на території вагонного депо Львівської залізниці. Одне звели у 1974 році, інше – у 1958-му.
Бомбосховище на вулиці Білоруській, 3Б, знаходиться у підвалі однієї із будівель залізниці. Його звели в 1974 році. Заходимо всередину. Двері броньовані, із спеціальними засувками. Усередині бомбосховища під стелею труби. Це труби, які забезпечують вентиляцію повітря.
На стінах видно сліди вологи, адже в приміщенні не більше п’яти градусів.
У бомбосховищі – кілька кімнат. Тут може перебувати 364 людини. У першій кімнаті – столи та стільці. У наступних – триярусні ліжка з дерев’яними ношами. Під стелею пластикові баки, куди має закачуватися вода із централізованого водопроводу. Є два туалети.
В одній із кімнат увагу привертає невеликий отвір, який теж зачиняється броньованими дверима. Це додатковий вихід, якщо інші зруйновані. Через цей вихід неможливо увійти на повний зріст, доведеться повзти невеликим тунелем майже 15 метрів.
Ще одна кімната фільтровентиляції повітря. Тут за допомогою спеціальної установки очищається повітря, яке надходить ззовні. Повітря можна очищати за допомогою електродвигуна, але є можливість робити це механічно, якщо немає електрики.
"В укритті на людину виділяється мінімальна площа – пів квадратного метра для тимчасового перебування", – пояснює головний спеціаліст управління з питань надзвичайних ситуацій міськради Володимир Затурський. Клька аварійних укриттів затопила вода
Друге укриття – безпосередньо на території депо. Воно розраховане на 158 людей. Знаходиться у будівлі, яку обслуговують, тому укриття в кращому стані.
Так само є дерев’яні ліжка, кімната з фільтровентиляційною установкою, баки для заповнення води, туалет із умивальником, навіть невелике дзеркало.
В управлінні з питань надзвичайних ситуацій Чернівецької міськради пояснюють, що це одні з найкращих укриттів. Загалом у місті 135 захисних споруд, але не всі з них придатні для укриття людей. Готовими вважаються лише вісім. Ще 55 бомбосховищ зовсім не готові приймати людей. Усі вони були побудовані у 70-х роках минулого століття. Розраховані укриття на 50 тисяч людей, а іншим доведеться самим шукати прихисток (у місті приблизно 270 тисяч населення).
"Усі захисні споруди призначені для укриття зміни підприємств, яка працює, установ та організацій, які мають продовжувати роботу під час особливого стану та військових дій. А ось населення, не задіяне у виробництві, може ховатися в підвалах, у приміщеннях подвійного призначення, наприклад, підземних парковках. Хочу зауважити, що жодна країна не забезпечує укриття усього населення", – пояснює начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Володимир Самолюк.
Володимир Самолюк зазначає, що в умовах нинішньої ситуації питання з укриттями стало актуальним.
"Захисні споруди є державної власності, комунальної або колективної. 67 споруд – це укриття комунальної форми власності. Вони є в лікарнях, будинках культури, школах. Половина міських лікарень має такі захисні укриття. Деякі з таких споруд у місті орендують. Наприклад, на вулиці Кобилянської у бомбосховищі зробили ресторан "Колесо". Але є угода, що за потреби впродовж 12 годин вони зобов’язуються привести його у стан, готовий для використання. Там є броньовані двері, витяжки. Ще в трьох укриттях розташовані секції спортивних шкіл", – пояснює пан Володимир.
Майже 10 укриттів – у аварійному стані. У них зараз неможливо перебувати.
Є укриття на вулиці Заводській, але воно втратило свою герметичну здатність і його затопило грунтовими водами. Така ж ситуація із укриттям на вулиці Зеленій, яке теж затоплене. Аварійними є укриття на вулиці Винниченка, Севастопольській, Миколаївській, Миру, Мудрого, Пчілки, Коломийській.
Найбільше сховище знаходиться на території підприємства "Розма", що на вулиці Прутській. Воно має площу майже три тисячі квадратних метрів і розраховане на п’ять тисяч осіб.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.