У Чернівцях кілька десятків архітекторів влаштували акцію протесту проти прийнятого у першому читанні Верховною Радою законопроекту №5655, який, за їхніми словами, діятиме в інтересах великих забудовників та фактично знищує професію архітектора.
Як передає кореспондент molbuk.ua, група пікетувальників сьогодні зібралась на Соборній площі із плакатами із гаслами "Архітектура без архітектора – місто без обличчя", "За справжню містобудівну реформу", "Проти законопроекту 5655".
"Ми долучилися до всеукраїнської акції проти прийняття законопроекту №5655, який має корупційні ризики, він нівелює авторські права архітекторів і, власне, закладає дуже великі ризики в саму містобудівну реформу. Ця ситуація є дуже обурливою, саме тому архітектори Чернівців приєднуються до всеукраїнської акції, яку проводять сьогодні наші колеги по всій Україні", – повідомив один з учасників пікету.
Учасники пікету пройшлись колоною вулицею Франка до приміщення Чернівецької обласної державної адміністрації, а під "будинком з левами" голова організації Національної спілки архітекторів України в Чернівецькій області Ярослав Бойко зачитав звернення архітекторів Буковини до місцевих органів влади – Чернівецької ОДА, облради і міської ради.
У цьому листі спільнота архітекторів заявила про "прагнення цивілізованого рішення сучасних проблем, сучасної архітектури в сучасній Україні".
"Звертаємось до вас із проханням надіслати звернення до Верховної Ради України з проханням не підтримувати законопроект 5655 у другому читанні та провести консультації для написання альтернативного законопроекту щодо реалізації містобудівної реформи в Україні", – йдеться у тексті звернення, яке пікетувальники передали керівникам органів місцевої влади в Чернівцях.
Пізніше група архітекторів перемістилась до приміщення Чернівецької міської ради. До учасників акції вийшов заступник міського голови Василь Зазуляк, який висловив підтримку архітектурній спільноті Буковини.
"Я вас чудово розумію, я ознайомлений з цим законопроектом. І хочу сказати, що міська влада підтримує ваші застереження. Гадаю, що обов’язково із залученням депутатів ми приймемо звернення до всіх органів – для того, щоб запобігти прийняттю цього законопроекту. Тому хочу сказати, що міська влада повністю на вашому боці", – сказав посадовець.
Що передбачає законопроект 5655 і чому він такий скандальнийЦей законопроект, що стосується реформи містобудування, був ухвалений українським парламентом у першому читанні першого липня. На думку архітектурної спільноти, у нинішньому вигляді цей законопроект нівелює досягнення децентралізації.
За словами експертів, з моменту ухвалення законопроекту у першому читанні триває системна боротьба "не лише за права архітекторів, а насамперед за права людей на безпечний, якісний та комфортний простір наших міст".
На переконання архітекторів, законопроєкт, який мав би збалансувати містобудівну галузь, натомість покращує становище лише забудовників. Контроль за сферою містобудування передається від авторів архітектурних та містобудівних проектів та місцевого самоврядування в руки забудовників та центральної влади в особі Мінрегіону.
На думку експертів, законопроект 5655 загрожує реформі децентралізації в Україні та містить суттєві корупційні ризики. Крім цього, він позбавляє архітекторів авторських прав і можливості здійснення авторського нагляду на своїх об’єктах.
Це означає, що забудовника вже ніхто не зможе втримати від спокуси в гонитві за наживою будувати огидні та аварійно небезпечні будинки, школи, лікарні та дитячі садочки.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
16-11-2021, 13:51
0
9 289