Після дозволу на продаж сільськогосподарських земель українці уклали 532 земельні угоди.
Найбільше землі вже продали на Харківщині – 107,1 гектара. На другому місці Полтавщина – 93,8 гектара, на третьому – Дніпропетровщина – 61,1 гектара, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
У Чернівецькій області, де зафіксовано одну з найвищих нормативно-грошових оцінок ріллі, продали 21 земельний пай площею 18,7 гектара. Це один з найнижчих показників в Україні.
Яка вартість землі у різних районах Буковини, чому вона є такою?
– Середня нормативна грошова оцінка в регіоні складає понад 33 тисячі гривень за один гектар землі, – повідомив виконувач обов’язків начальника управління агропромислового розвитку ОДА Богдан Бойчук. – Це одна з найвищих цін в Україні. Вартість гектара ріллі не може бути нижчою від цієї нормативно-грошової оцінки.
"Однозначно, земля буде дорожчати"– Залежно від районів області ця цифра може змінюватися?– Може змінюватися. На рівнинних землях вартість може бути вищою. Скажімо, колишні Кельменецький і Сокирянський райони якраз мають таку ріллю. Там і родючість грунтів краща, ніж, скажімо, у колишньому Вижницькому районі.
– Чи можна сказати, що у Дністровському та Чернівецькому районах земля дорожча, ніж, наприклад, у гірському Вижницькому?– У Дністровському районі вартість грунту буде вищою, ніж у Чернівецькому та Вижницькому. Але все залежить від села, від імунітету грунтів, від розміщення – схили, рівнини тощо.
– Чи спостерігаєте, що з часом рілля може подорожчати. Якщо так, то наскільки?– Все буде залежати від попиту й пропозиції. Гадаю, у подальшому спостерігатимемо ріст вартості. Але яким він буде, зараз важко сказати. Але, однозначно, земля буде дорожчати.
– Від початку дії ринку землі на Буковині продали 21 пай. Це не найвищий показник в Україні. Як гадаєте, чому?– Відкриття ринку землі не означає, що перше липня настало – і всі побігли продавати свої земельні ділянки. Це всі земельні ділянки, які планувалися раніше на продаж. Ще ж дуже невелику площу продали.
– У розрізі областей бачимо, що на Буковині – одні з найдорожчих земель. Чому?– Оцінку робив Держгеокадастр. Але головна причина – ефективність використання. Область маленька, тому ефективність використання земель тут дуже висока. Продуктивність на 100 гектарів також є високою. Відповідно, Чернівецька область раніше постійно входила за цим критерієм у першу п’ятірку. Тому і нормативна грошова оцінка земель Буковини також є однією з найвищих.
"У Європі є землі гіршої якості, але дорожчі""Від чого залежить нормативна грошова оцінка землі? По-перше, у нашому регіоні дуже мала земельна частка паю, – каже перша заступниця начальника Головного управління Держгеокадастру в області Світлана Кравецька. – Ринок землі відкриває шлях підмораторним землям. У нас середня земельна частка паю складає 1,4 гектара. Це не порівняється з іншими областями, як-от Херсонщиною, де великі площі пішли на сертифікати на земельну частку паю. Схожа вартість ріллі, як на Буковині, є ще у деяких областях. Порівняно із сусідніми регіонами вона трохи дорожча. В принципі, це не висока вартість, тому що у валютному еквіваленті вона становить приблизно тисячу доларів. Наприклад, Європа має і гіршої якості землі, проте значно дорожчі.
Вартість ріллі залежатиме від таких чинників, як попит, пропозиція. Якщо буде великий попит і мала пропозиція, то, звичайно, ціна буде високою. Якщо буде пропозиція велика, а попит маленький, тоді і ціна падатиме".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-07-2021, 19:06
0
3 962