20 березня – весняне рівнодення. Наші предки вважали його великим святом і вірили, що все задумане цього дня збувається.
Рівнодення – це природне явище, коли Сонце переходить із південної півкулі небесної сфери в північну. Тоді денний та нічний час вирівнюються й становлять по 12 годин.
"Із весняного рівнодення починається астрономічний рік. Він становить 365,2422 доби. Через різницю між календарним і астрономічним роком весняне рівнодення не має фіксованої дати і щорічно зсувається на кілька годин. Цього року воно почнеться 20 березня об 11 годині 37 хвилин за київським часом. Тоді день та ніч зрівняються за тривалістю", – розповів Пауль Пшенічка, вчитель фізики та астрономії Чернівецького ліцею № 1.
Відтепер дні ставатимуть довшими, а ночі коротшими. І так триватиме до осіннього рівнодення, яке цього року настане 22 вересня.
Буде також два сонцестояння: літнє – 21 червня, коли буде найдовший день у році, та зимове – 21 грудня, коли настане найдовша ніч.
"Наші предки вважали, що цього дня бог Сонця набирає сили, щоби відродити всю природу після зими, і спускається на землю, аби допомогти людям здійснити добрі починання, – пояснив етнограф Микола Шкрібляк. – До цього свята ретельно готувалися. Господині випікали печиво у формі жайворонів, бо існувало повір’я, що перелітні птахи приносять тепло на крилах. Дівчата пекли млинці, на яких ворожили, ховаючи всередину різні предмети. Якщо попадеться обручка, то скоро вийде заміж, монета – розбагатіє".
"Не можна було лаятися, сваритися, гніватися на когось цього дня, – каже пан Микола. – День весняного рівнодення потрібно було проводити радісно, в колі сім’ї". (Н. Будна)
Народні прикмети*Якщо на весняне рівнодення – морози, то ще 40 днів буде холодно.
*Якщо цього дня тепла погода, то скоро прийде справжня весна.
*Хмари швидко і високо пливуть у небі – до теплих літа й осені.
*Побачити зграю птахів цього дня – до щастя.
*Якщо в цей день зробити добру справу, то весь рік буде вдалим
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-03-2021, 08:44
0
1 112