Вулиця з романтичною назвою Трояндова знаходиться в історичному центрі Чернівців. Чудова старовинна архітектура, затишно, спокійно: тут гарне усе, крім дороги.
Про це йдеться у публікації "МБ".
Місцеві розповідають, що асфальт тут колись насправді був. Не ідеальний, проте цілком пристойний. Натомість виникали проблеми з водопостачанням. 20 років тому тут нарешті проклали водогін, зірвавши при цьому залишки асфальту. Хоча комунальники обіцяли, що дорогу відновлять, проте цього не трапилося. Відтак мешканці вулиці отримали воду, зате позбулися дорожнього покриття.
"Звідси до міськради 300 метрів"
Чернівчанка Марія Гордіца колись мешкала тут із батьками, пізніше із сім’єю перебралася до іншого міста. Але часто навідується до батьківського дому, розташованого на розі вулиць 28 Червня та Трояндової. От і цього разу вирішила зайти в гості до батьків, а заодно і немовля у візочку повозити. Жінка терпляче обминає вибоїни з калюжами, якими густо встелена вулиця.
Спускаємося вулицею вниз. Я вражена красою будинків, але від замилування відволікають ями, об які постійно спотикаємося. Де-не-де видніються залишки тротуару. Біля деяких будинків мешканці власними силами встановили декілька тротуарних плиток. На дорозі розсипаний щебінь. Ним, пояснює пані Марія, жителі підсипають вулицю, щоби хоч трохи спинити потоки брудної дощової води, яка через брак зливових мереж стікає просто у підвали будинків.
"У моїх батьків стіна у помешканні повністю волога. Через це утворилася цвіль у шафі та на стінах, - скаржиться жінка. І зауважує, що після дощів вулицею взагалі неможливо пройти. - Треба брати дві пари взуття. Переходити кілька метрів Трояндової у чоботах, а потім взувати щось гарне і тоді можна йти до міста.
До речі, екскурсоводи водять сюди звідусіль туристів, щоби показати унікальний будинок-стіну, розташований на нашій вулиці. І гості нашого міста також місять болото і дивуються, що, напевно, це гравій з часів Австро-Угорщини, раз його не можуть прикрити бруківкою в самому центрі Чернівців".
Маля у візочку, заколисане тряскою на поганій дорозі, засинає. А ми зустрічаємо мешканця будинку №18 вулиці Трояндової Петра Статного. Він підтверджує: проблема справді є, і серйозна.
"Мешкаю тут уже 30 років. Така ситуація віддавна, відколи водогін провели. Щороку власними силами привозимо кілька машин гравію та щебеню і підсипаємо вулицю. Але це ненадовго допомагає: піде добрий дощ і все зливає вниз. Через те, що немає зливових мереж, вся вода тече з пагорба вниз і потрапляє у підвали будинків. Мій дім увесь мокрий, стіни вологі. Боюся, що скоро вся ця старовинна архітектура повністю знищиться через такі умови. Це ще зараз пів біди, бо сухо. А як почнуться дощі, неможливо буде проїхати.
Та головне, що звідси до міської ради 300 метрів! Це ж історичний центр міста! Тут будинки, яким більш ніж по сто років! Можливо, якби тут жив якийсь депутат, її би відремонтували, а так…", - обурюється чернівчанин. І додає, що, за переказами, вулицю назвали Трояндовою, бо тут за австрійських часів росло багато троянд.
"Але минув час і зараз ніхто не турбується про троянди. Хоча в мене біля дому ростуть", - зауважує Петро Статний.
"І мої батьки посадили, - додає Марія Гордіца. – Нехай нам зроблять дорогу і ми всі будемо вирощувати троянди!"
"Тут можна серйозно травмуватися"
Ще одна мешканка вулиці, журналістка Олена Росинська, з ініціативи якої вулиця у 2008 році змінила назву з Клари Цеткін на Трояндову, розповідає, що неодноразово зверталася з цією проблемою до міськради.
"Вже й не згадаю, скільки разів ми збирали підписні листи від мешканців, я піднімала проблему у ЗМІ… До нас приходили такі серйозні люди, обіцяли допомогти, але так нічого й не зробили. Цікаво, що ремонт вулиці був у планах міськради ще у 2008 році. Проте тоді ці кошти спрямували на ліквідацію наслідків повені. Пізніше у міськраді почалися протистояння. Так воно все й спустилося на гальмах… А у нас же тут всього лише 170 метрів! Звісно, асфальт не підійде, бо вулиця вузенька і влітку він буде сильно нагріватися між будинками. Але можна хоча би бруківку покласти".
Такий стан вулиці може становити загрозу для здоров’я та навіть життя людей, зазначає Олена Росинська. Розповідає, що якось літня жінка тут ішла, спіткнулася на ямі, впала, і це призвело до дуже серйозних наслідків. А ще тут дуже слизько взимку через стрімкий спуск та відсутність тротуарів.
"На нашій вулиці, до речі, живе Почесний громадянин Чернівців, дуже відома людина, Юрій Миколайович Ґіна. Він 53 роки очолював найкращу дитячу музичну школу в Україні. До нього часто приїжджають учні з усього світу. То нам, мешканцям, соромно перед ними, що їхній шанований вчитель живе на такій занедбаній вулиці", - зізнається пані Олена.
Офіційно:
"Якщо доручать, зробимо"
Володимир Бешлей, директор Департаменту ЖКГ Чернівецької міськради:
"Зараз ми формуємо відповідні пропозиції керівництва міськради щодо переліку доріг, які необхідно ремонтувати. Якщо нам дадуть доручення відремонтувати саме цю вулицю, зробимо це цього року.
До мене особисто звернень відносно цієї вулиці не надходило. Дам доручення, зараз працівники департаменту обстежать її стан і тоді будемо ухвалювати рішення.
Цього року на капітальний ремонт доріг у місті передбачено 52 мільйони. На жаль, ці кошти – недостатня сума для того, щоби говорити про якісь суттєві зміни щодо стану доріг цього року. Перед нами стоїть завдання у першу чергу завершити об’єкти, розпочаті минулого року. Зокрема, під номером один у нашому списку вулиця Кармелюка та інші.
Проте мешканці можуть подавати звернення до Департаменту. Усі пропозиції, які надходять від чернівчан, ми рішенням міськради включаємо до програми "Комфортне місто". Після цього можна говорити про втілення їх у реальність.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
30-01-2021, 21:27
0
4 713