Невідома Буковина: найстаріший пам’ятник чернівецького кладовища

Новини Чернівців / Про Чернівці / Невідома Буковина
3 249
0
Невідома Буковина: найстаріший пам’ятник чернівецького кладовища

Історико-культурний заповідник, у складі якого є одразу два старовинних кладовища: християнське та єврейське, знаходиться на вулиці Зеленій в Чернівцях. Сюди приїжджають безліч іноземних туристів, німецькі волонтери навіть прибирають тут.

Кожне з цих кладовищ має свою історію, вони цікаві в архітектурному плані, старовинні могили в них – це цілі визначні пам’ятки нашого міста.



Серед гробниць австрійського періоду є багато цікавих в архітектурному плані. Прогулюючись алеями старого кладовища, можна побачити, як перетинаються різні історичні епохи та філософські погляди на життя. На кладовищі є склепи, верхня частина яких зроблена у вигляді воріт, що ведуть у потойбічний світ. Часто гробниці прикрашали статуями Діви Марії та ангелів.

Найстаріший пам’ятник християнського некрополю датований 1807 роком – це могила Гертруди Абрагамович. На цьому похованні встановлено надгробок у вигляді каплиці. Інформацію про те, ким була ця жінка, невідомо. На перекритті пам`ятника- фігура жінки, що лежить. Вона тримає смолоскип із полум’ям і годує лелеку – біблійного птаха, який символізує милість та співчуття.

Виготовленням надгробків на сімейні склепи, а також їхньою стилізацією, займалися відомі на той час архітектори, родина Москалюків, які, окрім надгробків, виконували кам’яні роботи на будівництві нового міського театру. Наприклад, спорудження хресту перед церквою Святої Параскеви Сербської (відновлений у 2008 році).

На території обох некрополів разом знаходяться понад дві тисячі родинних склепів. Найбільший з них вміщує 24 труни. Проте 70 відсотків із них перебувають у занедбаному стані, адже за законом, привести їх до ладу мають право лише родичі. Наразі лише 150 склепів перебувають у чиїсь власності.

Єврейське кладовище у Чернівцях вважається найбільшим за площею збереженим єврейським кладовищем у Європі. Площа цього некрополя з музейним статусом складає понад 14 гектарів.

Великою проблемою кладовищ є недостатній догляд за могилами. В цьому допомагають різні волонтерські організації, зокрема іноземні. Останні десять років до Чернівців приїжджає чимала група пенсіонерів із Німеччини, які прибирають єврейське кладовище. Роблять вони це тому, що відчувають провину перед єврейським народом за події Другої світової війни.

Серед найвідоміших діячів Буковини, які поховані на християнському та єврейському кладовищах у Чернівцях, є майже усі керівники міста ще з австрійських часів, ректори університету, відомі не лише на Буковині, а й далеко за її межами письменники, поети, актори та інші. Серед них і Юрій Федькович.

Незважаючи на те, що з часом значна частина склепів зазнала руйнувань, ми все одно можемо побачити ці пам’ятники сьогодні. Тепер залишається одне – зуміти їх зберегти.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм