Із середини осені до коронавірусу, який набирає обертів, почали приєднуватися грип та інші гострі респіраторні інфекції. Це може ускладнити як перебіг хвороби, так і роботу лікарень. Існує єдиний захист тільки від грипу та його ускладнень – вакцинація.
Цьогоріч в Україні циркулюватимуть чотири штами вірусу грипу: А Guangdong-Maonan (H1N1) – пандемічний штам, А Hong Kong (H3N2), В Washington, а також В Phuket.
– Перший і третій із них – нові, людський організм не має до них імунітету, тому вони можуть спровокувати важкі форми грипу та ускладнення, – розповів molbuk.ua завідувач відділу епіднагляду обласного лабораторного центру Юрій Падурару. Медик днями зробив собі щеплення і закликав буковинців не нехтувати вакцинацією. Кінець жовтня – початок листопада – саме час для цього. Імунітету, який виробиться, вистачає на весь епідсезон.
– Раджу зробити щеплення і захистити свій організм від грипу. Бо люди, які перехворіють на грип, а потім захворіють на Covid-19, отримають подвійне навантаження, вони ризикують мати важкі ускладнення хвороби, – пояснив епідеміолог, який, до слова, кілька місяців тому переніс "ковідну" пневмонію.
Цьогоріч будуть доступні чотири вакцини: чотиривалентна "Ваксігрип тетра" (виробник Франція), яка захистить від усіх чотирьох штамів грипу, тривалентна "Інфлувак" (Нідерланди), а також три- і чотиривалентна вакцина "Джісі флю" (Республіка Корея).
Зауважимо, що вакцини вже почали з’являтися в буковинських аптеках. Наприклад, в одній із аптечних мереж у Чернівцях нам вдалося знайти вакцину "Інфлувак", ціна дози – приблизно 280 гривень. В іншій мережі аптек нам відповіли, що вакцина доступна для замовлення, її вартість майже 300 гривень.
За словами Юрія Падурару, насамперед підлягають вакцинації особи з медичної групи ризику. Це особи з хронічними захворюваннями дихальної системи, серцево-судинної, хворобами нирок, люди віком понад 65 років і ті, хто перебуває в закладах тривалого догляду. Ще в нас є групи епідемічного ризику – це діти від шести місяців до 5 років, медичні працівники та вагітні.
Як правильно зробити щеплення?1. Насамперед зверніться до свого сімейного лікаря. Він визначить, чи у вас немає протипоказань до вакцинації, а також пояснить, як правильно транспортувати вакцину до пункту проведення щеплення (повинен зберігатися холодовий ланцюг).
Протипоказання до вакцинації:
- гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);
- пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
- пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
- пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
- пацієнти у період одужання;
- пацієнти з імунодефіцитом.
2. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста. Від часу придбання вакицини до її введення має минути не більше двох годин, інакше є ризик, що вакцина втратить свої захисні властивості. Тому важливо зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.
По-друге, доставити вакцину до кабінету щеплень важливо без порушень холодового ланцюга. Підійде сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці. Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.
3. Отримайте щеплення. Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього.
4. Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовані сезонні спалахи грипу.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-10-2020, 14:31
0
2 450