Із 1987 року в селі Чортория Кіцманського району на місцевих озерах оселилися лебеді-шипуни. Взимку сюди прилітало на зимівлю 120-130 птахів.
Влітку на водоймах залишалася одна-дві пари лебедів, які висиджували пташенят. Так було і цього року: на верхньому озері було двоє лебедів-батьків та шестеро молодих особин. Зараз залишилося одне пташенятко, розповів molbuk.ua керівник Чернівецької обласної організації громадської організації "Правозахист" Віктор Псарюк.
"Двічі на тиждень ми з волонтерами їдемо в Чорторию й годуємо птахів. А тепер про проблему. Після червневої повені
велика вода прорвала дамбу між цими озерами, у верхньому водоймищі рівень води щодня падає, тут є одне лебедятко. Нині це озеро можна перейти вбрід. Саме тут і зимують до 130 шипунів. А якщо не буде води, то й не буде лебедів. Інше ж озеро, де дев’ять лебедів разом з малими, заросло очеретом. Тимчасовий вихід з цієї ситуації – перекрити дамбу господарським способом, а потім, бо потрібні чималі кошти, зробити це, як належить. Роками за лебедями доглядає Іван Доскалюк, який мешкає неподалік. Це добрий господар і великий любитель природи: у люті морози і хуртовини він годує лебедів, часто рятуючи шипунів від голодної смерті. Але в цьому випадку він нічого вдіяти не може, потрібна допомога влади. Я звернувся в ОДА, але відповіді так і не отримав", – розповідає чоловік.
"Засипати дамбу гравієм не важко, але чи потрібно це: варто піднятися річці, як гравій буде змитий, – ділиться Іван Доскалюк, депутат Брусницької сільради, куди адміністративно належить і Чортория. – Ми склали акт про пошкодження і прорив дамби й віддали документи у Кіцманську РДА та ОДА. Щоби капітально відновити дамбу, а це приблизно 600 метрів, потрібно не менше 50 мільйонів гривень: йдеться про габіонне чи бетонне берегоукріплення. Кошти нібито якісь виділено, але конкретної суми не знаю. Звичайно, ми все робитимемо для того, щоб озера були повнокровними і лебеді продовжували тут зимувати.
За словами сільського голови Брусниці Івана Загарії, спеціалісти Прутсько-Сіретського басейнового управління водних ресурсів задокументували руйнування й пошкодження дамби та подали пропозиції в Київ. Згідно з проєктно-кошторисною документацією, вартість робіт становить десять мільйонів гривень.
"Сільський бюджет не має таких великих коштів, щоб самим капітально укріпити дамбу. Як мені повідомили в басейновому управлінні, днями на об’єкті вже працюватиме будівельна техніка", - сказав посадовець.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-10-2020, 14:49
0
1 362