Невідома Буковина: як відбувались вибори в регіоні під час окупації його Румунією

Новини Чернівців / Невідома Буковина
2 176
0
Невідома Буковина: як відбувались вибори в регіоні під час окупації його Румунією

В Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї зберігаються матеріали про вибори на території Північної Буковини під час її окупації королівською Румунією (1918-1940 роки).

Про це йдеться у Facebook-дописі Чернівецького обласного краєзнавчого музею.



Румунія була конституційною монархією зі значно обмеженою роллю парламенту. У березні 1923 року була введена в дію нова конституція, згідно з якою в Румунії зберігався монархічний режим. Парламенту, який складався з палати депутатів і сенату, надавалася законодавча влада, уряду належала виконавча влада. Від імені уряду парламент Румунії оголошував закони. Конституція гарантувала демократичні права і свободи, хоч вони рідко коли реалізовувалися.

Невідома Буковина: як відбувались вибори в регіоні під час окупації його Румунією


Проголосивши рівність усіх громадян перед законом, конституція тут же позбавила виборчого права усіх жінок, а також молодь віком до 21 року і військовослужбовців.

Згідно з конституцією і законом про адміністративну уніфікацію від 14 червня 1925 року, країна ділилась на повіти, волості та комуни (громади). На чолі повітів стояли призначувані урядом і затверджувані королем префекти, які були тут представниками центральних властей. Префекти призначали преторів у волостях і примарів у міських та сільських громадах. Це була відірвана від народу політична система, яка стояла над виборними повітовими і комунальними радами, що відігравали роль місцевого самоврядування, але насправді мали тільки дуже вузькі повноваження в галузі господарського управління. Уряду надавалось право за поданням префектів розпускати місцеві виборні органи і скасовувати їх рішення.

Невідома Буковина: як відбувались вибори в регіоні під час окупації його Румунією


Згідно із законом від 1926 року партія, яка отримала на виборах не менше 40% голосів, мала право на абсолютну більшість мандатів.

Після 1926 року жодні вибори у Румунії не обходилися без стану облоги, під час якого всі демократичні права і свободи, записані у Конституції, припиняли свою дію, а військово-поліційний апарат ставав всевладним. Наприклад, коли в 1927 році проходили вибори до парламенту, навколо деяких сіл зосереджувалися війська, виставлялися для залякування гармати і кулемети. "Більшого свинства, як результати останніх виборів, нема в усій історії румунської політики,- писалось у газетах про вибори 1927 року – Це ще один доказ, що ми живемо у країні сваволі".

Невідома Буковина: як відбувались вибори в регіоні під час окупації його Румунією


Не маючи змоги обирати своїх депутатів, незважаючи на терор і насильство поліції і вояччини, українське населення часто бойкотувало вибори. Так, у 1937 році 86% буковинців не взяло у них участі, будучи з різних причин позбавлені права голосу або бойкотуючи їх.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

01:15
Названо 4 вправи, щоб бути сильними та підтягнутими після 50 років
01:00
Чим білити дерева навесні: ефективні засоби, крім вапна
00:45
П'ять корисних гарнірів на сніданок, обід та вечерю
00:30
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
00:15
Не робіть так: ось яка ранкова помилка завдає сильної шкоди шкірі
04 квітня, 2025
23:59
У Чернівцях проведуть поточний ремонт вулиці Південно-Кільцевої
23:32
Завдяки їм ми на своїй землі. Долучіться до збору на дрони для воїнів 80 бригади
23:20
У Чернівцях поточно відремонтують міжбудинкові проїзди: де саме

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм