Чернівчанин Валерій Миколайович Решетніков у свої 63 опинився на вулиці – дружина виїхала за кордон, спритний племінник обманом позбавив його житла, тож чоловік "присів на склянку", довгий час жив як безхатько в одному із чернівецьких під’їздів. Так би і "тягнув лямку бомжа", як і багато йому подібних, якби не зустрілася на його шляху небайдужа людина, яка буквально витягнула його із дна.
Кореспондентці molbuk.ua назустріч вийшла усміхнена жінка, представилася Зінаїдою Сєргеєвою і погодилася поділитися своєю історією, бо найбільше хоче, щоб люди не були байдужими допомагали тим, хто цього потребує.
"Він спав у під’їзді, де була його квартира"
"Валерій просто "валявся" на дорозі. Якийсь його далекий племінник відібрав в нього дві квартири – мамину і його власну. Той разом зі ще одним чоловіком напоїли Валерія та дали підписати документи. Так він і опинився на вулиці: спав десь на смітнику. Я переодягала його, сусіди давали якісь речі. Він спав в під’їзді, де була його квартира, – такі "запахи" тут були, бо не мився ж. Тоді жителі будинку змінили кодовий замок, і він залишився на вулиці", – розповідає пані Зінаїда.
Жінка каже, що через те, що залишився взимку на вулиці, Валерій обморозив собі руки, не раз потрапляв у лікарню.
"А якось в січні він, мабуть, випив, упав і замерз. Швидка тоді забрала у психлікарню. Я туди подзвонила, сказали, що він в реанімації, потім перевели у відділення. Тоді я побігла у психлікарню, попросила завідувачку не виганяти його хоча б до весни. Вона виявилася доброю жінкою і погодилася".
Весь цей час пані Зінаїда провідувала чоловіка. Потім вирішила влаштувати його в пансіонат для престарілих, щоб він зміг там спокійно жити.
"Кілька разів я телефонувала в геріатричний пансіонат, але так і не додзвонилася. Та натрапила на директора якось, пояснила ситуацію. Він скерував у департамент соцзахисту за певними документами, та ще в одну установу, нам мали дати путівку, за якою можна потрапити до пансіонату", – каже жінка.
"Пішли в пенсійний, а там сказали, що знімають штраф"
"Коли я влаштувала Валерія в пансіонат, то сказали, що він має отримувати то 25% від пенсії, а решту витрачатимуть на утримання його в пансіонаті. Гроші приходили на картку, яка була в мене, я ці гроші знімала, купувала йому їсти. І я помітила, що грошей почало приходити дуже мало. В пенсійному сказали, що це знімають штраф. Виявляється, що коли він "бомжував" і сусіди викликали поліцію, щоразу на нього оформляли протокол про адмінштраф. І це вже другий рік з його пенсії знімають ті штрафи".
Разом з Олексієм Івановим, юристом центру безоплатної правової допомоги, перевіряємо: в єдиному реєстрі боржників та реєстрі виконавчих проваджень справді є виконавчі провадження на Валерія та стягуються штрафи у справах про адміністративні правопорушення. Оскільки інших доходів чоловік не має, штрафи правомірно знімаються з його пенсії.
Пані Зінаїда каже, що у пансіонаті чоловікові значно краще, його просто не впізнати.
"Він вже ходить чистенький, підстрижений, погладшав навіть. Мені розповідає, що дуже добре себе почуває, – додає жінка".
Кореспондентка "МБ" поспілкувалася і з Валерієм. Чоловік розповідає, що пані Зінаїду знає ще молодих років, коли працював ліфтером на кондитерській фабриці – вона в той час працювала на кухні.
"Так сталося, що племінник відібрав в мене квартиру, і я залишився без грошей на вулиці. Так прожив десь півтора року. З родини в мене більше нікого немає. Я був одружений тричі: перша жінка померла – в неї був рак, з іншою нам заважала жити свекруха, а з останньою в нас був фіктивний шлюб, вона поїхала за кордон, і на цьому все завершилося", – розповідає пан Валерій.
Про своє життя у пансіонаті чоловік розповідає тільки хороше.
"Тепер карантин, тож нам не дозволяють нікуди виходити. Але раніше ми кудись ходили: чи то в магазин, чи то на базар поговорити з людьми. Пансіонат всім забезпечує: живемо тут, відпочиваємо, читаємо книги, дивимося телевізор."
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.