8 Вт. Мчч. Адріана та Наталії. Вишгородської ікони Богородиці.
Святі мученики Адріан і НаталіяМученики Адріан та Наталія одружилися молодими, всього за один рік до страждань. Вони жили в Нікомидії Віфінській при імператорі Максиміані (305-311). Почавши гоніння, він обіцяв нагороди тим, хто буде вказувати на християн і приводити їх на суд. Почалися доноси, і по одному з них були взяті 23 християнина, які переховувалися в печері поблизу Нікомидії. Їх мучили, примушували поклонитися ідолам, а потім привели в судову палату, щоб записати їх імена і відповіді. Начальник судової палати Адріан, спостерігаючи, з якою мужністю переносять люди страждання за віру, як твердо і безстрашно сповідують Христа, запитав: "Який нагороди очікуєте ви від свого Бога за муки" Мученики відповіли: "Такої нагороди, якою ми не можемо описати, а розум твій не може осягнути". Надихнувшись, святий Адріан сказав писарям: "Запишіть і мене, оскільки і я християнин і з радістю помру за Христа Бога".
Писарі донесли про це імператору, який закликав святого Адріана і запитав: "Невже і ти збожеволів і хочеш загинути. Піди, викресли своє ім'я зі списків і принеси жертву богам, просячи в них прощення?". Святий Адріан відповідав: "Я не збожеволів, а навернувся до здорового розуму". Тоді Максиміан наказав посадити Адріана в темницю. Його дружина, свята Наталія, дізнавшись, що чоловік страждає за Христа, зраділа, тому що сама була таємною християнкою. Вона поспішила в темницю і зміцнювала чоловіка, кажучи:. ". Блаженний ти, господарю мій, що увірував у Христа, ти придбав великий скарб Не шкодуй нічого земного, ні краси, ні молодості (Адріану тоді було всього 28 років), ні багатства Все земне - прах і тлін Богу ж угодні тільки віра і добрі справи ".. За порукою інших мучеників святого Адріана відпустили з темниці повідомити дружині про день страти.
Свята Наталія подумала, що він відрікся від Христа і його відпустили на свободу, і не хотіла впускати його додому. Святий переконав дружину, що він не тікав від мук, а прийшов сповістити її про день своєї кончини.
Святого Адріана жорстоко мучили. Імператор радив святому пожаліти себе і закликати богів, але мученик відповідав: "Нехай твої боги скажуть, яке благодіяння вони мені обіцяють, і тоді я поклонюся їм, а якщо вони не можуть говорити, то навіщо я буду їм кланятися" Свята Наталія не переставала зміцнювати чоловіка. Вона просила його принести за неї першу молитву Богу, щоб її не примусили вийти заміж за язичника після його смерті. Мучитель наказав відбити святим руки і ноги на ковадлі. Свята Наталія, побоюючись, щоб чоловік, бачачи страждання інших мучеників, не похитнувся, просила мучителів почати страту з нього і сама допомагала класти його руки і ноги на ковадло. Тіла мучеників хотіли спалити, але піднялася сильна гроза, і піч згасла. Багато катів було вбито блискавкою. Свята Наталія взяла собі руку свого чоловіка і зберігала в будинку. Незабаром тисяцький армії просив у імператора дозволу одружитися на святій Наталії, яка була молода і багата. Але вона зникла в Візантію. Тут їй явився у сні святий Адріан і сказав, що вона буде скоро упокоєна Господом. Безкровна мучениця, виснажена попередніми стражданнями, дійсно, незабаром преставилася до Бога.
Володимирська ікона Божої МатеріВолодимирська ікона Божої Матері написана євангелістом Лукою на дошці від столу, за яким був за трапезою Спаситель з Пречистою Матір'ю і праведним Йосифом. Божа Мати, побачивши цей образ, промовила: "Віднині ублажатимуть Мене всі роди Благодать Народженого від Мене і Моя з цією іконою нехай буде" ..
У 1131 році ікона була надіслана на Русь з Константинополя святому князеві Мстиславу († 1132, пам'ять 15 квітня) і була поставлена в Дівочому монастирі Вишгорода - давнього удільного міста святої рівноапостольної великої княгині Ольги. Саме тому ця ікона в українській традиції має назву Вишгородська .
Син Юрія Долгорукого святий Андрій Боголюбський у 1155 році приніс ікону у Володимир і помістив у спорудженому ним знаменитому Успенському соборі. З того часу ікона отримала назву Володимирської. В 1395 році ікону вперше принесли в Москву. Так благословенням Божої Матері скріпилися духовні узи Візантії і Русі - через Київ, Володимир і Москву.
Вшанування Володимирської ікони Пресвятої Богородиці відбувається кілька разів на рік (21 травня, 23 червня, 26 серпня). Найбільш урочисте святкування відбувається 26 серпня / 8 вересня, встановлене на честь стрітення Володимирської ікони при перенесенні її з Володимира до Москви. В 1395 році страшний завойовник хан Тамерлан (Темир-Аксак) досягнувши меж рязанських, взяв місто Єлець і, прямуючи до Москви, наблизився до берегів Дону. Великий князь Василій Дмитрович вийшов з військом до Коломни і зупинився на березі Оки. Він молився святителям Московським і преподобному Сергію за порятунок Вітчизни і написав митрополитові Московському, святителеві Кипріану (пам'ять 16 вересня), щоб розпочатий Успенський піст був присвячений посиленим молитвам про помилування й покаяння. У Володимир, де перебувала прославлена чудотворна ікона, було надіслано духовенство. Після літургії і молебню у свято Успіння Пресвятої Богородиці духівництво прийняло ікону та із хресним ходом понесло її до Москви. Незліченна безліч народу по обидва боки дороги, стоячи на колінах, благала: "Матір Божа, спаси землю Руську" У той самий час, коли мешканці Москви зустрічали ікону на Кучкова поле, Тамерлан спав у своєму наметі. Раптом він побачив у сні велику гору, з вершини якої до нього йшли святителі із золотими жезлами, а над ними в променистому сяйві з'явилася Велична Дружина. Вона звеліла йому залишити межі Росії. Прокинувшись у трепеті, Тамерлан запитав про значення видіння. Знаючі відповіли, що сяюча Дружина є Матір Божа, велика Захисниця християн. Тоді Тамерлан дав наказ полкам йти назад. На згадку чудесного порятунку Руської землі від Тамерлана на Кучковому полі, де була зустрінута ікона, побудували Стрітенський монастир, а на 26 серпня було встановлено всеруське святкування на честь стрітення Володимирської ікони Пресвятої Богородиці.
Володимирська(Вишгородська) ікона по особливому вшановується не тільки Російською, але й Українською Православною Церквою.
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна My Webpage переглянути тут[/url]
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
8-09-2020, 09:00
0
1 115