4 Пт. Мчч. Агафоніка, Боголіпа, Северина, Зотика, Акиндина та ін. Сщмч. Горазда. Мц. Євлалії.Мученики Агафоник, Зотик, Феопрепiй (Боголiп), Акиндин, Северiан та iнші Мученики Агафоник, Зотик, Феопрепiй (Боголiп), Акиндин, Северiан та iнші (305-311) прийняли смерть за Христа під час правління імператора Максиміана (284-305). Мученик Агафоник походив зі знатного роду Гіппасієвого, жив в Нікомидії.
Будучи обізнаним у Священному Писанні, він навернув до віри в Христа багатьох язичників, зокрема і самого головуючого в Сенаті (принцепса). Комит Евтолмій, посланий до Понтійської (Причорноморської) країни, в місцевості Карпен розіп'яв учнів християнина Зотика, що відмовилися принести жертву ідолам, а самого Зотика взяв із собою. У Нікомидії Евтолмій схопив мученика Агафоника (з принцепсом), Феопрепія, Акиндина і Северіана.
Після катувань Евтолмій повів мучеників у Фракію на суд імператора, але по дорозі, в місцевості Потама, умертвив мучеників Зотика, Феопрепія і Акиндина, оскільки вони не могли далі йти за колісницею правителя через отримані ними під час катувань рани. Мученик Северіан був убитий в Халкідоні, а мученик Агафоник з іншими усічені мечем, за наказом імператора, в Силиврії.
Мощі мученика Агафоника в церкві на честь його імені в 1200 році в Константинополі бачив український прочанин Антоній. У ХIV столітті архієпископ Сіліврійський Філофей присвятив мученику Агафонику похвальне слово.
Єпископа ГораздаЄпископ Горазд, в миру Матей Павлик народився 26 травня 1879 в моравському селі Груба Врбка в католицькій родині. З відзнакою закінчив Державну німецьку гімназію і богословський факультет Оломоуцького університету. Самостійно вивчив церковнослов'янську мову, в 1900 році відвідав Київ, щоб ознайомитися з богослужінням Руської Церкви.
У 1902 році був висвячений на священика католицьким архієпископом Оломоуцький Теодором Когном. Після Першої світової війни з'явилися можливості для відродження православної місії на території колишньої Австро-Угорської імперії, тому отець Матей Павлик приєднався до Сербської Православної Церкви. У 1921 році в монастирі Крушедол пострижений у чернецтво з ім'ям Горазд на честь учня святого рівноапостольного Мефодія.
В цьому ж році в Белграді відбулося наречення архімандрита Горазда в єпископа Моравсько-Сілезького. 25 вересня хіротонізований в єпископа Моравсько-Сілезького. Протягом наступних двох десятиліть єпископ Горазд і його сподвижники активно відроджували православ'я в Чехословаччині. Вони побудували одинадцять церков і дві каплиці, займалися переведенням богослужбової літератури на чеську мову. В умовах гітлерівської окупації 28 травня 1941 Чеська православна єпархія була прийнята під юрисдикцію РПЦЗ.
Під час ліквідації агентами чехословацького уряду у вигнанні Рейнхарда Гейдріха єпископ Горазд знаходився в Берліні. Агенти-ліквідатори сховалися в крипті православного кафедрального собору святих Кирила і Мефодія в Празі. Однак після бою з есесівцями, які відкрили місце їх притулку, агенти були змушені застрелитися. Члени соборного кліру, які зховали убивць Гейдриха, були арештовані. Єпископ Горазд, який повернувся до Праги, заявив, що готовий розділити покарання, яке понесуть його клірики, після чого був заарештований і розстріляний разом зі старостою і священством свого кафедрального собору.
Свята мучениця ЄвлаліяСвята мучениця Євлалія жила в Іспанії недалеко від міста Варкіона (нині - Барселона). Вона була вихована в благочестивій християнській сім'ї. У 14-річному віці дівчина проводила усамітнене життя в будинку своїх батьків, багато часу приділяючи молитві і читанню Святого Письма. Під час гонінь на християн від імператора Діоклетіана у місто Вракіон був відправлений правитель Дакіан, який мав стежити за тим, щоб всіх християн піддавали покаранням. Коли до святої дійшла ця новина вона навмисне вирушила до Дакіану. Дівчина почала викривати його за те, що він примушує людей відрікатися від істинного Бога і приносити жертву ідолам. Правитель відразу ж наказав своїм воїнам схопити її і побити палицями, але свята Євлалія перенесла це катування. Бачачи непохитність святої, Дакиан наказав піддати її жорстоким мукам і свята з молитвою на устах віддала свій дух у руки Господа. Тіло святої вночі було поховане християнами. Батьки мучениці, що знайшли її, вже постраждалу, плакали, але і раділи, що їх донька перебуває у сонмі святих мучеників.
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна My Webpage переглянути тут[/url]
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-09-2020, 09:00
0
955