У Чернівцях поширюється шкідник кущів самшиту – вогнівка. За незначний термін гусінь може повністю знищити їх насадження.
Гусінь об’їдає листя та залишає по собі павутину, засмічену екскрементами шкідника і чорними головними оболонками. Здорові кущі всього за два місяці можуть перетворитися на сухі гілки, пише molbuk.ua.
Появу самшитової вогнівки чернівчани почали помічати ще в середині липня. Люди бідкалися, що гусінь за кілька днів поїла великі кущі самшиту біля їхнього будинку, а також в інших частинах міста.
Гусінь помітили на кущах на вулицях Аксенина, Щербанюка, Гузар – Федьковича та Ткача.
– У місті нова проблема! Нашестя зеленої гусені! На вулиці Щербанюка і Головній за два дні знищено багато зелених кущів самшиту. Жеруть майже до коріння! Такої кількості гусені я ще не бачив, – розповів чернівчанин Андрій Шалєєв у соцмережі.
У коментарях чернівчани писали, що також помічали гусінь у своїх районах.
– Ще минулого літа помітили це на кущах. Вогнівка. За тиждень може повністю знищити кущ. Обробляли двічі восени і двічі навесні. Ніби зупинили, а тепер знову почалося, – зазначила Надія Каланча.
За словами Марії Виклюк, провідного фахівця відділу рослин відкритого ґрунту Чернівецького ботанічного саду, боротися з цими шкідниками складно, але реально.
– Якщо її не позбутися, гусінь за один сезон може знищити всі насадження самшиту в місті. Вона дуже ненажерлива, об’їдає багато листя, потім їсть кору та обгризає стовбур. За сезон, з весни до осені, може вивестися 3-4 покоління. Ця гусінь не щадить нічого, якщо вона об’їла самшит, перекидається на інші рослини, і нищить все. Тому потрібно з нею боротися, – каже пані Марія кореспондентці molbuk.ua.
Кожні 30-40 днів треба обробляти уражений самшит. Можна кропити хімічними препаратами, які вбивають колорадського жука, але робити трохи більшу концентрацію, розповідає фахівець. А можна і біологічними препаратами.
– Є такі біологічні препарати – "Лепідоцид" і "Актофіт". Щоб приготувати суміш для кроплення, треба взяти по 50 мл кожного і розвести на 10 літрів води. В магазині ще треба купити "Прилипач", спеціальний розчин, який додають до робочої суміші, щоб вона довше трималася на рослині. І обробляємо цими препаратами. Можна так само поливати під корінь, але дуже багато, щоб промочити грунт на глибину до 40 см. Звичайно треба вжити запобіжних засобів, захищати обличчя, працювати в рукавицях. Після обробки добре вимити руки, лице, змінити одяг, – пояснює Марія Виклюк.
Невеликі крупинки на листках, павутина та центральні жилки, які залишилися від листка – перші ознаки появи самшитної вогнівки. Доросла гусінь має 3-4 см у довжину. Весь цикл розвитку триває до 35-40 днів, тому бажано раз у цей період обробляти рослини.
– Можна також кропити і для профілактики. Однак ефективність таких запобіжних заходів не висока. Гусені по місту вже є дуже багато, тому треба активно боротися. Якщо кущ уже об’їджений, скелет можна спробувати залишити, а всі інші гілки обрізати і обов’язково спалити. Бо якщо викинути на смітник, гусінь вилупиться, і далі буде розвиватися нове покоління, – радить фахівчиня.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
15-08-2020, 18:55
0
3 574