У Хотині на берегах Дністра облаштовують дендропарк.
Віталій Чинчик, який раніше був чиновником, кілька років тому кардинально змінив життя і тепер у Хотині розвиває дендропарк із рідкісними видами дерев, йдеться у публікації "МБ".
У дендропарку вже ростуть секвої, китайське тюльпанове дерево, чорна калина, кентукська кава, лавровишня і багато не звичних для Буковини дерев. Є багато червонокнижних рослин. За 18 років він висадив тисячі дерев.
У лабіринті Соломона росте пів тисячі кущів самшиту Віталій вирощує дерева і облаштовує схил Дністра для туристів неподалік Хотинської фортеці. Про свій дендропарк чоловік може розповідати годинами. Він знає тут кожне дерево, як воно росло, адже робив все власноруч.
"Це була депресивна зона Хотина. Вулиця занепадала, жило кілька старих жінок. Грунт тут глиняний і урожаїв не дає. Тому ніхто не хотів тут купувати будинки. Ми з братом купили п’ять будинків із землею і вирішили на цій території облаштувати дендропарк. На схилах Дністра це зробити значно важче, ніж, наприклад, у лісі. Північний вітер все "бриє". Через те, що є схил, вся вода стікає у Дністер. Тому спочатку облаштували тераси, щоб вода не стікала схилом донизу. Перші дерева, які я висадив 18 років тому, — три сосни. З них і почався дендропарк", – розповідає Віталій.
Також серед перших дерев – секвоядендрон. Це одне з найтовстіших дерев на планеті, яке росте тисячу років, а стовбур у діаметрі сягає до 11 метрів. Воно росте тут уже 12 років.
На схилі біля Дністра посадили кипарис болотний. Таке дерево росте лише в ботанічному саду. Там для нього створили спеціальні умови. Тут його посадили на схилі, ближче до води. Ще один "ексклюзив" денропарку – бук червоний плакучої форми. Бук червоний є у парку позаду університету та у ботанічному саду, але його немає у плакучій формі.
Особливість денропарку – лабіринт Соломона, висаджений із 550 кущів самшиту. Всі ці кущі Віталій теж сам виростив. Кущі ростуть у лабіринті вже п’ять років. Вони мають підрости на 1,7 метра і зімкнутися, щоби не було видно наступного проміжку, як у справжньому лабіринті.
Американські секвої вирощує з насінинЩоби трохи зекономити, більшість дерев Віталій вирощує самостійно. Десь бере гілочку в знайомих, щось привозить із мандрівок, а деякі рослини вирощує з насінин.
У дворі Віталія невеликий розсадник. Тут у горщиках ростуть туї, ялинки. У великому ящику з дрібних насінин проростають американські секвої. Все це потім чоловік пересадить у більший розсадник у відкритий грунт. Тут рослини будуть рости ще 5-6 років і лише після цього їх пересадять у дендропарк.
"Маючи територію близько 5 гектарів, потрібно кілька тисяч рослин. Кожна рослина має свою вартість. Для дендропарку це були би колосальні гроші. Фінансово я би це не потягнув. Тому вирішив дерева вирощувати сам, бо за першою освітою я біолог. Більшість дерев у дендропарку виростив сам", - , – каже Віталій.
Сім років витрачається на те, щоби виростити рослину
Облаштують музей із саманної хатиДендропарк поділений на локації за місцем відпочинку і розсаджуванням дерев.
"Перша зона – дендрокемп. Для цього розрівняли схил на Дністром. Сюди зможуть приїжджати туристи з кемпінгом. В іншій частині дендропарку облаштуємо територію для сімейного відпочинку з будинком в альпійському стилі. Неподалік є стара саманна хата. Її планую зберегти, залишити старі меблі, піч, побутові речі, щоб облаштувати музей", – пояснює Віталій.
На нижній території дендропарку, яка ближча до Дністра, висадили хвойні дерева. Вони захищатимуть від вітрів інші дерева.
Підпірні стінки у дендропарку облаштовують піщаником, щоби все було наближено до вигляду Хотинської фортеці.
В одній із зон дендропарку облаштували кам’яний водоспад: "Я альпініст і люблю складні рельєфи. Тут втілив свою любов до гір", – каже Віталій.
Хоч дендропарк росте вже давно, але тут ще дуже багато роботи. У Віталія чимало планів щодо розвитку. Чоловік запевняє, що за кілька років це місце стане ще одним туристичним об’єктом у Хотині поруч із Хотинською фортецею.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
2-08-2020, 14:05
0
6 500