Цьогорічна повінь, окрім наслідків для гірських районів Буковини, завдала масштабного лиха й для мереж водозабору, які постачають воду в оселі мешканців Чернівців. Внаслідок постійних поривів на водомережі, а також через підтоплення насосної станції "Біла" на Кіцманщині, чернівчан сколихнула, хоч і не нова, але неприємна проблема відсутності водопостачання.
Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".
"Пошкодилась дамба, і стався перелив"У Чернівцях 23 червня призупинили водозабір із річки Прут через паводок, який стався у селі Біла Кіцманського району, де знаходиться насосна станція водоканалу. Другого липня водоканал повідомив, що впродовж наступних двох днів відключатимуть водопостачання через прориви на водогоні.
Упродовж тижня воду в Чернівцях подавали за графіком.
Скільки ще триватимуть ці відключення і чи можна зменшити їх, а також коли відновлять водопостачання повністю, з’ясовував "МБ".
З понеділка, шостого липня, водоканал припинив відключення водопостачання удень. Натомість чернівчани продовжують сидіти без води у нічний час. Чи довго це триватиме, ми поцікавилися у заступника керівника "Чернівціводоканалу" Ярослава Цуркана.
"Станом на сьогодні усі аварійні ділянки на водогоні "Дністер-Чернівці" відремонтовані, – каже посадовець. – У найближчі дні будуть обмеження водопостачання з 23.00 до 7 години ранку, тому що ми не встигаємо одним водогоном, який іде з Дністровського забору, наповнити резервуари чистої води на станції "Попова".
За словами пана Цуркана, цілком відновлять водопостачання у місті лише тоді, коли робітники завершать роботи з ліквідації наслідків повені на станції "Біла".
"Цей водозабір подає в місто воду із річки Прут. У зв’язку із паводками там пошкодилась дамба і стався перелив. Він забруднив резервуари та галереї, в які набирали воду для подачі її у місто. Поки не будуть завершені роботи на станції "Біла", яка подавала воду з річки Прут, доти подача води у місто відбуватиметься відповідно до графіка. Яким буде цей графік, залежить від швидкості відбору води в абонентів та від погодних умов. Поки що ми подаємо воду весь день, ввечері відключаємо, набираємо в резервуари. Працюємо в такому режимі", – повідомив заступник керівника водоканалу.
"Встигли вимкнути напругу, коли побачили, що топить"Майстер насосної станції "Біла" Михайло Лисий прогнозує, що робота над усуненням наслідків повені на цьому об’єкті триватиме приблизно два місяці. Він розповів, як велика вода пошкодила станцію:
"24 червня у нас прорвало дві дамби. Одну – знизу, іншу – зверху. Вода прийшла на територію насосної станції. Коли ми побачили, що починає топити, встигли вимкнути напругу і підняти мотори. Тож у нас тільки деякі щити затопило. Уся територія була суцільним озером. Вода принесла бруд, замулило відстійники, галереї та фільтри. Тому нам довелося призупинити роботу станції. Наразі ми викачуємо брудну воду. Будемо чистити відстійники, галереї, завозити свіжий гравій та запускати станцію знову. Такі роботи виконуються протягом двох місяців".
Хто і як профінансує ремонтЩо потрібно для того, щоб водоканал ліквідував усі поломки на водогоні і хто профінансує ці роботи?
За словами Ярослава Цуркана, протяжність найбільш аварійної ділянки повітряної лінії Дністровського водозабору становить приблизно 550 метрів.
"Вона практично повністю зношена, – каже посадовець. – Товщина стінки мала би бути 8-11 мм, але станом на сьогодні в багатьох місцях вона становить 1-1,5 мм. Тому прогнозувати, в яких місцях труба може не витримати, ми не можемо. До слова, вся ця лінія в такому стані. За великих навантажень вона не впорається".
Окрім того, за словами Цуркана, аварійною є майже п’ятикілометрова лінія Дністровського водозабору від станції "Шубранець" до Чернівців. Тут мережа найчастіше потерпає від аварій.
"Якщо в цих місцях буде замінено труби, буде здійснена комплексна реконструкція, то проблема зникне", – сказав заступник начальника водоканалу.
Він додав, що загальна протяжність водогону – 57 кілометрів. Загальну вартість ремонту на водогоні посадовець оцінює в суму 175 млн грн.
"Є різні аварійні ділянки, які були невдалими ще з самого початку будівництва. Вони стали непридатними у період експлуатації. Якщо ці ділянки замінити, є ймовірність, що проблему із поривами і відсутністю води буде вирішено, – сказав Ярослав Цуркан.
Міський голова Олексій Каспрук розповів, що влада Чернівців для ліквідації цих проблем очікує на допомогу від уряду.
– Ми складали ці розрахунки на отримання коштів від держави. Тому що "Білу" потрібно робити негайно, – каже він. – Домовилися, що чекаємо на інформацію від уряду, адже це наслідок повені. Якщо ми матимемо розуміння, що держава нам не допоможе, тоді будемо виділяти гроші з резервного фонду міста, щоби починати роботи. Водопостачання для нас – найважливіше питання. Ми будемо його фінансувати, незалежно від того, допоможуть нам чи ні. Будемо врізати інші статті видатків, призупиняти роботи на інших об’єктах, але забезпечимо відновлення роботи станції "Біла" у найкоротші терміни.
"Труби стерлися до мінімуму"Тарас Бабух, заступник начальника "Чернівціводоканалу":– Наше підприємство наразі робить усе можливе для того, аби в чернівчан була вода. Працюємо цілодобово, щоби усунути наслідки аварії. Місто отримує 76% води з Дністра, решту – з Прута. Водогін "Дністер-Чернівці" був відкритий у березні 1982 року. З того часу напірний магістральний провід не замінювали. За майже 40 років його стінки стерлися. Замість 10 міліметрів товщина зараз становить в окремих місцях щонайбільше 2 міліметри. Набір води відбувається у селі Митків. На очисних спорудах у Вікні вода очищується від забруднення і засмічення, хлорується. Потім подається на насосну станцію в Шубранець, де хлорується додатково. Звідси очищена вода надходить у резервуари і подається у квартири чернівчан двома трубами діаметром 1000 і 900 міліметрів. Обидві вони знаходяться в аварійному стані, але 900-міліметрова – в гіршому. У зв’язку з недавнім паводком на Пруті замулило гідротехнічні споруди на станції в селі Біла, водозабір не працює. Тому довелося додатково навантажити Дністровський водогін. Зношені труби не витримують такого напору води – прорив за проривом, які не встигаємо ліквідовувати.
Зараз каламутність води становить 300 міліграмів на літр, а норма – 5-6. Тому підприємство в екстреному порядку запасається хімічними реагентами для очистки. Для знешкодження органічного сміття у воду додають хлор, а для осаду механічних домішків – коагулянт (гідроксихлорид). Поверхневий шар чистої води додатково пропускають через чистий пісок. Через сильну замуленість доводиться додавати посилену кількість хімічних речовин – 137 кілограмів гідроксихлориду на годину та 240 кілограмів хлору на добу.
Інакше це може призвести до виникнення кишкових захворювань. Щоби позбутися неприємного запаху, треба відстояти воду протягом двох-трьох годин. Тоді хімічні речовини повністю випаруються.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-07-2020, 16:33
0
6 119