Зелені свята: традиції, прикмети і заборони у цей день

Новини Чернівців
3 969
0
Зелені свята: традиції, прикмети і заборони у цей день

Сьогодні, 7 червня, відзначають Святу Трійцю або Зелені свята.

Здавна в неділю зранку на Зелені свята вбиралися у святковий одяг і родинами йшли до церкви, яка в цей день також була пишно оздоблена гіллям дерев і квітами, пише molbuk.ua.



– Свята Трійця – одне з 12 найважливіших християнських свят. Вона стверджує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа і Бога Духа Святого, – розповів отець Володимир Плішка. – Коли ми ставимо на себе хрест, то промовляємо: "Во ім’я Отця і Сина, і Святого Духа…". Трійцю відзначають на 50-й день після Великодня, тому її ще називають П’ятидесятницею. Це свято вважають і днем народження церкви, адже тоді на апостолів зійшов Дух Святий, вони заговорили різними мовами і пішли до народів проповідувати вчення Христове.

– Ще з дохристиянських часів слов’яни прикрашали своє житло зеленню, оскільки вважали, що вона захистить від злих духів, – каже етнограф Микола Шкрібляк. – На Зелені свята мав бути замайований кожен куточок подвір’я, стайні, обори, пасіка, ворота. Долівку в хаті встеляли чебрецем, полином, м’ятою, за ікони клали букети польових квітів, навіть попід стріху надворі застромлювали зелень.

– Коли я була ще дитиною, то в суботу, напередодні Зелених свят, ми із сестрою робили букети для наших корів з гілок та квітів. Коли ввечері поверталися з пасовища, то брат прив’язував їх до рогів мотузкою,– пригадує 83-літня Орися Савіцька. – Біля воріт, замаєних липою, нас зустрічала мама, давала цукерки та гроші. А ще ми мали нарвати трави, щоби встелити нею долівку в хаті. Троїцьку зелень зберігали й використовували для приготування лікувального купелю для маленьких дітей. Цього дня також поминали померлих: справляли на могилах панахиди, давали бідним дарунки за упокій душі.

У давнину на Зелені свята люди йшли на поле, де били в калатала, дзвонили, співали, щоби відігнати злі сили та вберегти його від повеней і граду. Священник кропив засіяні ниви свяченою водою.

– Наші предки щиро вірили, що в цей день не можна купатися у річці чи ставку, бо русалки затягнуть на дно, – говорить етнограф. – Наші прабабусі та прадідусі на Трійцю не давали худобі свіжої трави. Господині пекли пшеничні пироги, обгорнуті в капустяне або бурякове листя.
Освячували криниці, щоби вода чистою була увесь рік. Зібрані на Трійцю трави набувають особливих цілющих властивостей, тому збирали їх у лісах і на лугах.

Трійця здавна вважалася дівочим святом. Цього дня дівчата ворожили на заміжжя: робили вінки з квітів і пускали їх на воду. Якщо вінок попливе – то дівчина скоро вийде заміж, якщо потоне – то довго ще дівуватиме.

Жінки пекли коровай і роздавали його незаміжнім дівчатам. Ці шматочки потім додавали в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть у нову сім’ю любов та благополуччя. Хоча на Трійцю не справляли весіль, зате можна було свататися. Старі люди казали: "Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову, то буде щаслива, міцна родина".

Народні прикмети і заборони

Щоб негаразди, хвороби не притягувалися, люди подавали щедру милостиню, надавали будь-яку допомогу тим, хто її потребував.

Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, не прали, а дбайливо зберігали і нікому не показували.

На зорі виносили свіжу випічку на поля і городи. Господині кришили булочки, печиво, коржі на землю. Таким чином, вони задобрювали духів покійних родичів.

Якщо в П'ятидесятницю мрячить дрібний дощик, після якого встановлювалася сонячна погода, значить, в цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю.

Зелену неділю не можна зводити або ремонтувати будь-яку огорожу. Вважалося, що така робота принесе хвороби і неприємності.

У Трійцю заборонено займатися будь-якою роботою, крім приготування їжі. Прибирання, прання, прасування краще відкласти на інший день.

Забороняється будь-яка робота в городі. Не можна орати, садити рослини, копати, косити траву та інше. Також не рекомендується колоти дрова.

У це свято не слід думати про погане, ображатися на оточуючих, лаятися з близькими, з’ясовувати стосунки або бажати комусь поганого.

На Трійцю не можна вступати до шлюбу – вінчання не здійснюється в дні 12 основних свят (Пасхи, Різдва, Трійці та інших).

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
11:40
Трамп заявив, що не полетить у Москву 9 травня
11:18
Проводили технічні роботи: на Буковині горів один із обʼєктів критичної інфраструктури
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм