Зелені свята: традиції, прикмети і заборони у цей день

Новини Чернівців
4 035
0
Зелені свята: традиції, прикмети і заборони у цей день

Сьогодні, 7 червня, відзначають Святу Трійцю або Зелені свята.

Здавна в неділю зранку на Зелені свята вбиралися у святковий одяг і родинами йшли до церкви, яка в цей день також була пишно оздоблена гіллям дерев і квітами, пише molbuk.ua.



– Свята Трійця – одне з 12 найважливіших християнських свят. Вона стверджує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа і Бога Духа Святого, – розповів отець Володимир Плішка. – Коли ми ставимо на себе хрест, то промовляємо: "Во ім’я Отця і Сина, і Святого Духа…". Трійцю відзначають на 50-й день після Великодня, тому її ще називають П’ятидесятницею. Це свято вважають і днем народження церкви, адже тоді на апостолів зійшов Дух Святий, вони заговорили різними мовами і пішли до народів проповідувати вчення Христове.

– Ще з дохристиянських часів слов’яни прикрашали своє житло зеленню, оскільки вважали, що вона захистить від злих духів, – каже етнограф Микола Шкрібляк. – На Зелені свята мав бути замайований кожен куточок подвір’я, стайні, обори, пасіка, ворота. Долівку в хаті встеляли чебрецем, полином, м’ятою, за ікони клали букети польових квітів, навіть попід стріху надворі застромлювали зелень.

– Коли я була ще дитиною, то в суботу, напередодні Зелених свят, ми із сестрою робили букети для наших корів з гілок та квітів. Коли ввечері поверталися з пасовища, то брат прив’язував їх до рогів мотузкою,– пригадує 83-літня Орися Савіцька. – Біля воріт, замаєних липою, нас зустрічала мама, давала цукерки та гроші. А ще ми мали нарвати трави, щоби встелити нею долівку в хаті. Троїцьку зелень зберігали й використовували для приготування лікувального купелю для маленьких дітей. Цього дня також поминали померлих: справляли на могилах панахиди, давали бідним дарунки за упокій душі.

У давнину на Зелені свята люди йшли на поле, де били в калатала, дзвонили, співали, щоби відігнати злі сили та вберегти його від повеней і граду. Священник кропив засіяні ниви свяченою водою.

– Наші предки щиро вірили, що в цей день не можна купатися у річці чи ставку, бо русалки затягнуть на дно, – говорить етнограф. – Наші прабабусі та прадідусі на Трійцю не давали худобі свіжої трави. Господині пекли пшеничні пироги, обгорнуті в капустяне або бурякове листя.
Освячували криниці, щоби вода чистою була увесь рік. Зібрані на Трійцю трави набувають особливих цілющих властивостей, тому збирали їх у лісах і на лугах.

Трійця здавна вважалася дівочим святом. Цього дня дівчата ворожили на заміжжя: робили вінки з квітів і пускали їх на воду. Якщо вінок попливе – то дівчина скоро вийде заміж, якщо потоне – то довго ще дівуватиме.

Жінки пекли коровай і роздавали його незаміжнім дівчатам. Ці шматочки потім додавали в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть у нову сім’ю любов та благополуччя. Хоча на Трійцю не справляли весіль, зате можна було свататися. Старі люди казали: "Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову, то буде щаслива, міцна родина".

Народні прикмети і заборони

Щоб негаразди, хвороби не притягувалися, люди подавали щедру милостиню, надавали будь-яку допомогу тим, хто її потребував.

Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, не прали, а дбайливо зберігали і нікому не показували.

На зорі виносили свіжу випічку на поля і городи. Господині кришили булочки, печиво, коржі на землю. Таким чином, вони задобрювали духів покійних родичів.

Якщо в П'ятидесятницю мрячить дрібний дощик, після якого встановлювалася сонячна погода, значить, в цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю.

Зелену неділю не можна зводити або ремонтувати будь-яку огорожу. Вважалося, що така робота принесе хвороби і неприємності.

У Трійцю заборонено займатися будь-якою роботою, крім приготування їжі. Прибирання, прання, прасування краще відкласти на інший день.

Забороняється будь-яка робота в городі. Не можна орати, садити рослини, копати, косити траву та інше. Також не рекомендується колоти дрова.

У це свято не слід думати про погане, ображатися на оточуючих, лаятися з близькими, з’ясовувати стосунки або бажати комусь поганого.

На Трійцю не можна вступати до шлюбу – вінчання не здійснюється в дні 12 основних свят (Пасхи, Різдва, Трійці та інших).

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
Витягати з того світу – це просто робота: Чернівецький центр екстреної медичної допомоги очолив рейтинг успішних реанімацій в Україні
ексклюзив
Чернівчан просять достойно провести загиблого солдата Василя Зельмановича
На Буковині модернізують залізничний пункт пропуску через українсько-румунський кордон
Місця вистачає не всім: у яких школах діти навчаються змішано через малі укриття
Нинішній епідсезон на Буковині був важким: від грипу померло четверо людей
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
ЧТУ хоче купити три нові тролейбуси за 50 мільйонів гривень

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм