У 75-ту річницю перемоги над нацизмом molbuk.ua публікує раритетні світлини Чернівців у період Другої світової війни.
Фотографії датуються 1941-1944 роками.
На знімках видно зруйновані будинки по вулиці Головній в районі Центральної площі, вигоріле всередині приміщення пошти, синагогу на місці сучасного кінотеатру "Чернівці", обезголовлений пам'ятник Леніну перед драмтеатром, на якому майорять німецькі стяги, а також танк посеред площі Центральної.
Як відомо, кровопролитна боротьба на Буковині розпочалась вночі 22 червня 1941 року, коли німецька авіація обстріляла чернівецький аеропорт й низку інших об’єктів та заявила про себе численними атаками на населенні пункти області. Найбільш жорстокі бої велися на заставах, зокрема на Шепітській, яка стримувала натиск ворога протягом 58 днів і ночей, допоки майже всі захисники застави, захищаючи державу, не загинули.
В східній частині Чернівців окупантами було утворене гетто, де тримали до 50 тисяч євреїв, там їх катували та вбивали. Після того, як гетто було розформоване вцілілих відправили до Німеччини та в інші концтабори по Україні. В чорні списки фашистів потрапили комуністи та євреї. Зокрема частину з них було страчено в селі Біла. Туди їх вивозили, змушували викопувати рови після чого людей скидали в них, часто, коли ті були ще живими.
Бої за Чернівці теж були запеклими і важкими. Все ж 29 березня 1944 року Чернівецька область була повністю звільнена від німецько-фашистських загарбників. Найменшу за територією область України довелось звільняти військам 3 фронтів, 4 армій, 49 з’єднань і окремих військових частин в ході трьох наступальних операцій.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
9-05-2020, 14:58
0
7 199