Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – свято зі свят і торжество всіх торжеств. З усіх великих християнських свят церковного року воно найбільш давнє, урочисте й радісне.
Великдень символізує перемогу над смертю Ісуса Христа, котрий прийняв смерть за гріхи людей і спасіння людського роду від страшних бід. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь та з великим трепетом. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харчуванні та інших задоволеннях, аби очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння.
Дата Великодня не є сталою, тобто кожного року це свято відзначається у різні дні. Це пов’язано з тим, що згідно із церковним уставом, дата святкування Великодня визначається за кількома критеріями. Так, Великдень обов’язково має святкуватись у недільний день. Ще одним фактором у визначенні дня Великодня є те, що він завжди відзначається після юдейської Пасхи. По-третє, Воскресіння Христове завжди святкується після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення.
Загалом число визначається на підставі сонячного і місячного календарів, а спеціальні календарі, в яких дати Великодня вказані на кілька років уперед, називаються пасхаліями. Християни західного і східного обрядів використовують різні пасхалії. Так, православна церква, як правило, використовує олександрійські пасхалії, тоді як католицька – григоріанські.
У православних Світле Христове Воскресіння у 2020 році, згідно із календарем, припадає на 19 квітня. Вважається, що це ранній Великдень.
Традиційно цим світлим святом завершується Великий піст, який наступного року триватиме з 2 березня по 18 квітня. Впродовж 7 тижнів православні християни дотримуються суворих обмежень в їжі, приділяють багато часу молитві й покаянню. Католики у 2020 році відзначатимуть Великдень традиційно тижнем раніше – 12 квітня. Святу також передуватиме Великий піст, який розпочнеться 26 лютого і закінчиться 11 квітня наступного року. Традиції та атрибути свята Великодня Світле Христове Воскресіння – дуже важлива подія для кожного християнина. Коли настає це свято люди вітають один одного радісним вигуком "Христос Воскрес!", на що завжди у відповідь чують – "Воістину Воскрес!". Традиційно у ніч світлого Христового Воскресіння всі віряни йдуть до церкви на великоднє Богослужіння. Своєю красою та урочистістю воно покликане відобразити радість і глибокий духовний зміст цього найбільшого християнського свята. З нагоди Великодня господині печуть смачні паски – солодкий здобний хліб, приправлений родзинками, курагою чи цукатами. Ще одним обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки – фарбовані і, відповідно, розмальовані курячі яйця.
Святитель Мефодій, архієпископа Моравського
Просвітництво слов`янських народів світлом Христової віри. Таким була головна справа життя рівноапостольного Мефодія, архієпископа Моравського.
Він став першовчителем слов`ян разом зі своїм братом Кирилом.
Знаменною була апостольська місія братів у Моравії на запрошення місцевого князя Ростислава. Готуючись до проповіді, місіонери в 863-му році склали слов`янську азбуку, переклали деякі богослужбові книги.
Після смерті брата Кирила святий Мефодій був зведений папою римським Адріаном у сан архієпископа Моравії і Паннонії. До кінця своїх днів святитель не залишав Євангельську проповідь і ще за життя заслужив глибоке шанування серед багатьох слов`янських народів.
Преподобної Платониди
Преподобна Платонида спочатку була дияконисою, а потім пішла в Нізібійської пустелю, де заснувала жіночий монастир. Статут її обителі відрізнявся строгістю. Сестри брали їжу один раз в день. Весь вільний від молитви час вони проводили в монастирських працях і різних послухах, особливо в рукоділлі. По п'ятницях, в день спогади Хрещених страждань Христа Спасителя, всі роботи припинялися, і черниці з ранку до вечора перебували в храмі, де в проміжках між службами слухали читання Святого Письма і його раз'ясненіе.Преподобная Платонида була для всіх сестер живим прикладом суворого чернечого подвигу, лагідності і любові до ближніх. Досягнувши глибокої старості, преподобна Платонида мирно померла в 308 році.
Повну версію православного календаря на 2020 рік можна переглянути тут
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram