На початку тижня українці вкотре схвилювалися не тільки через коронавірус: людей збентежили ціни на валюту в обмінниках. На початку 2020 року долар
мінімально коштував 23,68 гривні, а за один євро треба було викласти 26,4-26,5 гривні. Валюта почала дорожчати наприкінці лютого.
Пояснювали це панікою через епідемію коронавірусу.
Тепер же в обмінниках пропонують 26 гривень за долар (продаж). Євро – до понад 29 гривень за одиницю.
У Нацбанку ситуацію критичною не вважають, а пояснюють, що поточна ситуація на валютному ринку є наслідком психологічних факторів, які, за прогнозами банкірів, є короткостроковими. Вплинули на ситуацію поширення коронавірусу у світі та обвали на біржах.
У понеділок, 9 березня, на світових біржах на понад 20% обвалилися ціни на нафту. Сталося це після того, як Росія та країни-експортери нафти (ОПЕК) не продовжили угоду про скорочення видобутку нафти. Після цього ціни на нафту рекордно впали, що потягнуло за собою обвал рубля і, як наслідок, обвал на світових ринках. Такого, кажуть фахівці, не було останні 30 років.
В Україні коронавірус і біржові коливання позначилися на національній валюті. Лише за вихідні на міжбанку гривня втратила одразу 40 копійок.
ДумкаБогдан СТОРОЩУК, кандидат економічних наук
"Криза, яка зараз запанувала на світовому ринку, позначається на всіх, щоправда із різною силою. Гривня подешевшала до долара через коронавірус, який познущався з економіки Китаю. Це, своєю чергою, потягнуло спад у різних галузях в різних країнах, для яких Китай був основним постачальником товарів різного призначення. А також через розрив угоди ОПЕК із Росією та Казахстаном, у контексті якого Саудівська Аравія знизила ціни на нафту, обваливши тим самим рубль. "Чорний понеділок", як назвали його фінансисти, вдарив по всіх, бо коли "сиплеться" нафта, це зачіпає всі галузі".
Сьогодні не можемо не згадати і про втілення "давньої мрії" українців – долар по 23 гривні. І, замість того, щоб укріплювати гривню на рівні 25-26 гривень, її спеціально підтягнули. Такого робити не слід було. Це наразі також впливає на загальну картину.
Крім того, ми трохи недооцінили вітчизняну політику щодо МВФ, на допомогу якого все-таки доведеться розраховувати. Станом на зараз стосунки з Міжнародним валютним фондом ми не просто не відновили, ми їх "заморозили", змінивши виконавчу владу. Уряд, коли веде перемовини з фондом, він щось обіцяє, зобов’язується. Сьогодні ж це нова команда урядовців, тому їм заново доведеться вибудовувати лінію відносин з МВФ, що однозначно вплине на фінансову ситуацію в Україні.
Я практично переконаний, що долар і далі буде рости. Відбуватиметься це і на фоні коронавірусу, який знекровлює економіки Китаю, Італії тощо, і на тлі світового зростання долара загалом.
Точно відповісти ніхто не зможе, бо живемо ми в центрі "ідеального шторму", але за моїми прогнозами, у кращому разі, долар зупиниться на позначці у 27 гривень до кінця року. Зберігати кошти найкраще в золоті (але не в ювелірному), але наша банківська система не має належного рівня конвертації, тому під час зворотного процесу можливі втрати. Щодо євро, то в контексті епідемії коронавірусу в таких країнах, як Італія, Німеччина і Франція, також щось прогнозувати складно. Тому найнадійнішим вважаю долар, його завжди варто купувати, бо це роками перевірені вкладення.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
14-03-2020, 14:21
0
3 607